szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Aranyútlevél-programban állampolgárságot szerzett orosz oligarchákról és családtagjaikról van szó, akiket érintenek az ukrajnai háborút követő szankciók.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Megvonta az állampolgárságot Ciprus huszonegy orosz személytől, köztük négy, uniós szankciós listán szereplő oligarchától. A Fileleftérosz című helyi lap szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök környezetéhez tartozó személyekről, illetve az ő feleségeikről és gyermekeikről van szó.

A nyugati országok ugyanis szankciós listára helyeztek az ukrajnai orosz hadművelet nyomán számos orosz oligarchát, az orosz elnökhöz fűződő állítólagos kapcsolataik miatt.

A négy oligarcha 2013 és 2019 között szerezte az úgynevezett aranyútlevelét vagy aranyvízumát, amivel egyebek között szabadon utazhatnak az Európai Unión belül. Ciprus aranyútlevél-programja keretein belül az EU-n kívüli országok polgárai gyakorlatilag ciprusi állampolgárságot vásárolhattak azzal, hogy a dokumentumért cserében legalább 2,5 millió eurós befektetést vállal a szigeten. Ezzel meglehetősen hasonlít a korábban Magyarország által működtetett Letelepedési Államkötvény Programhoz.

Ciprus a tehetős orosz állampolgárok kedvelt úti céljának számított, egyrészt turisztikai, másrészt pénzügyi szempontból.

Az Európai Bizottság már jó ideje igyekszik fellépni az aranyútlevelek vitatott gyakorlatával szemben, amelyet mindenekelőtt a biztonsági kockázatok, a pénzmosás, az adócsalás és a korrupció szempontjából tart aggályosnak. Ciprus 2020 novemberében állította le a programot, és így tett a hasonló programot működtető Bulgária is. A bizottság azt szorgalmazza, hogy az így szerzett állampolgárságot el kell venni az érintettektől, ez akár a magyar letelepedési kötvényeseket is érintheti.

Az Európai Bizottság célkeresztjébe kerültek az „aranyvízumok", ez a már kiadott magyar letelepedési kötvényeket is érintheti

Az EU vezető szervének javaslata szerint nem csak azzal a gyakorlattal kell szakítani, amellyel egyes országok lehetővé teszik a nagyon gazdag külföldieknek az állampolgárság megvásárlását. Azoktól, akik így jutottak hozzá, el kell venni.

Az Európai Bizottság mindemellett április 6-án felszólította Máltát, hogy függessze fel saját, állampolgárság-vásárlási programját, a szigetország vezetése azonban ezt elutasította, arra hivatkozva, hogy a kérdés az Európai Unióban "tagállami hatáskörbe tartozik".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Miklós Vállalkozás

Összeomolhat Ciprus gazdasága oroszok nélkül?

Mindenütt jelen voltak a szigetországban az oroszok a háború előtt: turisták, üzletemberek, oligarchák – írja a Politico arra utalva, hogy a kapcsolatok megszakítása Oroszországgal egzisztenciális problémákat is felvet a kis ciprusi gazdaságban.