szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az EU eddig csupán előzetes értékelésében értékelte a szankciókat sértőnek, ha egy tagország rubelben fizetne a gázért, azonban ha véglegesítik ezt az elvet, akkor Olaszország kész megtagadni a fizetést a Gazprom felé.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Kész megtagadni a Moszkva által követelt gázfizetési feltételeket Olaszország, ha az Európai Unió megállapítja, hogy így sérülnek az Oroszország ellen az ukrajnai invázió miatt bevezetett szankciók – írja a Bloomberg az ügyre rálátó forrásokra hivatkozva.

Vlagyimir Putyin március 23-án jelentette be, hogy a barátságtalannak minősített országoktól – ide tartozik az Európai Unió összes országa, vagyis Olaszország is – rubelben kéri az orosz gáz árát. Az Európai Unió előzetes értékelése szerint ezen fizetési feltételek betartása egyértelműen sértené az Oroszországra az Ukrajna elleni háború miatt kivetett szankciókat.

Olaszország jelenleg kivár a végleges jogi elemzésre, a Bloomberg szerint Mario Draghi olasz miniszterelnök pedig európai és ázsiai szövetségesekkel folytatott telefonbeszélgetése során sürgette a vezetőket, hogy gyorsítsák fel az Oroszországból érkező gázról való leválást.

Olaszország aktívan dolgozik az Oroszországtól való távolodáson: a Kongói Köztársaságtól és Angolától is fog gázt importálni évi öt, valamint másfél milliárd köbméter értékben. Olaszország Algériától is vesz földgázt, így a Bloomberg értesülései szerint jövőre ezzel az Oroszországból érkező gáz felét ki tudják váltani.

Putyin követelésének betartását az EU-ban az Európai Bizottság és az Európai Tanács jogászai is szankciókat sértőnek minősítették.

Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról folyamatosan frissülő közvetítésünkben számolunk be:

Visszafoglalták az ukránok Maryinka városát, Etiópiában több százan csatlakoznának a megszállókhoz

Szerdán is folyamatosan frissülő közvetítésben számolunk be a háború minden fontos eseményéről.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!