szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ukrán elnök szerint több mint félmillió ukránt deportáltak Oroszországba, az EU-ban még megy a vita az olajembargóról, az oroszok pedig örökre Herszonban maradnának.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Moszkva után egy újabb orosz hadihajót is rakétalálat érhetett. Az ANSA olasz hírügynökség szerint a Makarov admirálisról elnevezett orosz fregatt lángolt a Fekete-tengeri Kígyó-sziget közelében, miután egy ukrán Neptun rakéta eltalálta. A hírek szerint orosz gépek repülnek a Fekete-tenger ezen területe felett, és mentőhajók érkeztek a Krímből, hogy segítsenek a fregattnak. A Kreml nem kommentálta a hajót ért találatot, igaz ezt a Moszkva esetében sem siették el.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken arról beszélt a BBC-nek, hogy elfogadna egy olyan békemegállapodást, amelyben az orosz csapatok visszatérnének azokra az állásokra, amelyeket a februárban kezdődött teljes körű inváziót megelőző napon foglaltak el. A kijelentés érdekessége, hogy nem említette külön a Krímet, amelyet Oroszország 2014-ben annektált – de válasza azt jelzi, hogy hajlandó elismerni a félsziget orosz ellenőrzését a békerendezés részeként. Azt sem tudni, hogy ez mit jelentene a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk területére vonatkozóan, amelyek 2014 óta részben szintén oroszbarát szeparatisták ellenőrzése alatt állnak.

Az azonban nem a megegyezés felé mutat, hogy Andrej Turcsak, a kormányzó Egységes Oroszország párt főtanácsának titkára arról beszélt, hogy Oroszország örökre a dél-ukrajnai Herszon megyében marad, ami lényegében a terület annektálását jelenti.

Zelenszkij arról is beszélt ma, hogy több mint 500 ezer ukrán állampolgárt deportáltak Oroszországba a háború kezdete óta. Az elnök szerint kitelepített ukránoktól elveszik az irataikat és a telefonjaikat, majd asszimilációs céllal távoli orosz régiókba küldik őket.

Mariupolban pénteken folyt tovább a kimenekítés, több mint 500 civil hagyhatta az ostromlott Azovsztal acélgyárat. Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője „összetett műveletnek” nevezte az evakuálást, és azt mondta, Ukrajna továbbra is mindent megtesz „minden civil és katonai személy megmentése érdekében”.

A hatodik uniós szankciós csomag kapcsán még folyik a vita, amennyiben nem sikerül az EU-hoz akkreditált uniós nagyköveteknek megállapodásra jutniuk hétvégén a hatodik szankciós csomagról egy szinttel feljebb viszik az ügyet, és a külügyminiszterek elé utalják. A megbeszélések középpontjában a tervezett olajembargó áll, ami alól a szlovákok három-, a magyarok ötéves mentességet szeretnének, Brüsszel pedig két évet kínált.

Újabb humanitárius konvoj indult Mariupolba, Borrell szerint közel a megállapodás a szankciós csomagról - percről percre a háborúról

Hetvenkettedik napja zajlik az orosz-ukrán háború. Kövesse a legfontosabb eseményeit folyamatosan frissülő híradásunkban. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok hetek óta tartanak, az orosz erők több ezer civil életének vetettek véget. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk. https://hvg.hu/gazdasag/20220506_133_milliard_rubellel_kevesebb_beveteluk_lett_az_oroszoknak_aprilisban_az_olajbol_es_a_gazbol Tovább olvasom a percről percrét Oroszországban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!