Tetszett a cikk?

Nem sokkal az után, hogy Oroszország februárban háborút indított Ukrajna ellen, Berlin negyven orosz kémet utasított Németországból. A Der Spiegel értesülései szerint ugyan a németek igyekeznek ügyelni arra, hogy ne jussanak be újabb orosz ügynökök az országba, ám messze nem tökéletes a különféle szervek együttműködése.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A német hatóságok annak ellenére adtak ki beutazási engedélyt egy kémként számontartott orosz állampolgárnak, hogy a német alkotmányvédelmi hivatal és egy másik európai állam is ellenezte a lépést – írta legújabb számában a Der Spiegel című német hírmagazin. A lap értesülései szerint a kém először júliusban adott be vízumkérelmet, s akkor a lipcsei orosz főkonzulátus hívta meg őt Németországba. Akkor a hatóságok azonnal észlelték a kifogásokat és nem engedték be a férfit az országba.

Augusztusban újra próbálkozott a kém – akkor az oroszok felkérték a német hatóságokat, hogy kezeljék „jóindulattal” az ügyet – és a németek megadták a beutazási engedélyt. A Der Spiegel értesülései szerint az intézkedő hivatalnokok nem vették észre, hogy a hírszerzés kémként tartja nyilván a kérelmezőt. „Amikor fény került a hibára, a vízumot érvénytelenítették” – írta a lap.

A Der Spiegel szerint a német hatóságok általánosságban is meglehetősen határozatlanul lépnek fel az orosz kémek ellen. Ennek egyik fő oka az, hogy az orosz ügynökök elsősorban diplomáciai fedettséggel érkeznek az országba és ha a németek kiutasítják a leleplezett kémeket, akkor a diplomáciai szokásjognak megfelelően az oroszok ugyanannyi németet zavarnak haza. A berlini orosz képviselet létszáma azonban sokkal nagyobb, mint a németeké Moszkvában, így ha sokáig tart a kölcsönös kiutasítási hullám, akkor kiürül a moszkvai német képviselet. Nyugati értékelések szerint Európában változatlanul Berlinben dolgozik a legtöbb orosz ügynök, állítólag még mindig több mint száz kém él a német fővárosban.

A Der Spiegel szerint nehéz helyzetben van a német külügyminisztérium, mert ha akkreditáltatni akar diplomatákat Moszkvába, akkor neki is meg kell adnia az engedélyt az onnan érkező oroszoknak. Viszont – amióta tart az ukrajnai háború – a szakértők szerint csak titkosszolgálati háttérrel rendelkező orosz diplomaták utaznának be az országba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András - Kiricsi Gábor hvg360

Évekig a nápolyi NATO-parancsnokság körül sündörgött az orosz kémnő, aki aztán egy nap alatt felszívódott

A szeptemberi olasz előrehozott választásoknak már az a valódi tétje, hogy Vlagyimir Putyin mit nyer vele. Oknyomozó újságírók egy olyan orosz kémnő sztoriját publikálták, aki magát ékszerkereskedőnek kiadva éveken át az olaszországi NATO-parancsnokság közelében szövögette hálóját, aztán amikor forró lett a talaj, egyszeriben eltűnt.

Dezső András hvg360

Ha akarná Orbán, akkor sem biztos, hogy szabadulni tudna az oroszok szorításából

A kormányzat az elmúlt években túl nagyra nyitotta a kaput az oroszok elől, és nem csak a nyilvánosságban, hanem a titkosszolgálati szférában is: az orosz katonai hírszerzés komoly bázist épített ki Magyarországon, miközben a kémelhárításon belül fokozatosan gyengítették az „orosz vonalat” – egyértelműen politikai okokból. Ez súlyos rizikó lehet egy olyan háborús helyzetben, amelyben az Orbán-kormány esetleg irányváltásra kényszerülne a pragmatikusnál jóval barátságosabb orosz–magyar viszonyban. A Kreml befolyásolási törekvéseinek sikere és az orosz agresszió ellenére tovább élő kétkulacsos politika abban is tetten érhető, ahogy az ukrán eseményekről számol be a közmédia.