szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Interjút adott Angela Merkel és Olena Zelenszka is, Lukasenka pedig állítja: nem küld katonákat Ukrajnába.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

A lengyel elnök is azt szeretné, ha Lengyelországban maradnának a Patriot-ütegek

Andrzej Duda lengyel elnök azt szeretné, hogy a Németország által korábban felajánlott, amerikai gyártmányú Patriot-ütegek Lengyelországban maradjanak, és a lengyeleket védelmezzék – mondta pénteken a lengyel államfő kabinetfőnöke arra a javaslatra reagálva, mi szerint a rakétákat inkább Nyugat-Ukrajnába kellene telepíteni.

A Nyugat-Ukrajnába való telepítés ötlete alapvetően viszont pont a lengyelektől jött: szerdán Mariusz Blaszczak lengyel kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter, hivatkozva az Ukrajnát érő újabb orosz rakétatámadásokra, arra kérte a német felet, hogy inkább Nyugat-Ukrajnába küldje a Berlin által Lengyelországnak felajánlott Patriot légvédelmi rakétarendszert.

"Ez meg fogja védeni Ukrajnát a további halálesetektől és áramkimaradásoktól, és növelni fogja biztonságunkat keleti határunkon" – érvelt Blaszczak.

Blaszczak szavait Christine Lambrecht német védelmi miniszter csütörtökön úgy kommentálta: a Varsónak felajánlott Patriot-ütegeket csak a NATO területén belül lehetséges telepíteni, mert az észak-atlanti szövetség légvédelmi rendszerének részét képezik. Ha máshol akarják telepíteni őket, arról a szövetségesekkel egyeztetni kell – húzta alá Lambrecht.

Szintén csütörtökön Marcin Przydacz lengyel külügyminiszter-helyettes a TVP Info lengyel közszolgálati hírtelevíziónak elmondta: amennyiben Németország hajlandó lesz átadani a Patriotokat "úgy, ahogyan az megfelelne a lengyel hadsereg szükségleteinek", Blaszczak nemzetvédelmi miniszter feltehetőleg "pozitív módon folytatja majd a tárgyalásokat".

A Patriotok nyugat-ukrajnai, nem pedig lengyelországi telepítéséről szóló kormánypárti javaslatot élesen bírálták a lengyel ellenzék képviselői.

Németország azt követően ajánlotta fel Lengyelországnak a Patriot-rendszert, hogy robbanás történt a kelet-lengyelországi Przewodów településen, két ember halálát okozva. A részleges vizsgálati eredmények alapján Varsó közölte: feltehetőleg az ukrán légvédelem egyik, szovjet gyártmányú rakétája csapódott be. Az esetet "tragikus kimenetelű balesetnek" nevezték.

A német felajánlás a lengyelországi Patriot-állomány ideiglenes bővítését jelentené. Egy lengyel-amerikai megállapodás értelmében ugyanis a lengyel hadsereg az év végéig két Patriot-üteget szerez be. Két további üteget már korábban délkelet-Lengyelországba telepítettek az ukrajnai háború kitörése miatt megerősített amerikai katonai jelenlét keretében.

Földes András dokumentumfilmjét Ukrajnából ide kattintva éri el:

Megölném a kínzóimat, csak tudnám, kik voltak - Földes András filmje Kelet-Ukrajnából

A középkorba verték vissza az oroszok Kelet-Ukrajnát, ahol terhes nő, elrabolt katona mondta el nekünk, hogy élték túl a harcokat, hol lehetett főzni, milyen volt a kórház. Még a gyerekeken is nyomot hagyott az orosz uralom. Videóriportunk a helyszínről.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Meglátogatta Zelenszkijt a brit külügyminiszter

Rishi Sunak kormányának új külügyminisztere, James Cleverly Kijevbe ment, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel találkozzon.

„Az Egyesült Királyság tettekkel támogatja önt, nem csupán szavakkal, ezt megígértem neked” – írta Zelenszkijjel közös fotójához Cleverly.

 

Lukasenka állítja: Nem készül hadsereget küldeni Ukrajnába

Cáfolta azokat az értesüléseket Aljakszandr Lukasenka, amik szerint Minszk a fehérorosz hadsereg bevetését tervezi Ukrajnában.

„Nem küldjük oda a katonáinkat, mert erre semmi szükség. Noha 35-40 ezer embert azonnal készenlétbe helyezhetnénk. A mi fegyveres erőink nem oldanák meg a problémát” – mondta a fehérorosz diktátor.

Lukasenka arról is beszélt, hogy szerinte az ukrán vezetésnek "le kellene állítania magát", és lépéseiket kell tennie a konfliktus lezárása érdekében, ha nem kívánja rengeteg ember halálát és országa pusztulását.

A fehérorosz elnök az orosz állami Szputnyik hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy véleménye szerint az amerikaiak nem törekszenek béketárgyalásokra, csupán az atomháborútól tartanak. "Tárgyalni kell. De észszerűen tárgyalni, és a békéről tárgyalni. Ukrajnát és ugyanúgy a lengyeleket és az amerikaiakat, akik mögötte állnak, le kell leplezni, valós fénybe helyezni őket. Ők nem kívánnak semmiféle béketárgyalásokat. Amerika – amely Lengyelország által uralkodik – csak egy dologtól fél: a nukleáris összetűzéstől" – nyilatkozott a fehérorosz elnök.

Interjút adott Olena Zelenszka

Olena Zelenszka: Minden ukrán erősebb lett ebben a háborúban

Az ukrán first lady szerint győzelem nélkül nem lehet béke, az ukrán nők pedig már nem fognak visszalépni a „konyha, gyerekek, templom" hagyományos szerepeihez.

Ukrajna mintha csak egy sötét folt volna

Az űrből csak egy sötét folt Ukrajna

Az ország elektromos hálózatának fele megsérült orosz támadások miatt. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok február óta tartanak, az orosz erők több ezer civil életének vetettek véget. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.

Betegek és gyengén képzettek az Ukrajnába vezényelt tartalékosok

Napi jelentésében a brit védelmi minisztérium azt írta, hogy zavarodottak és rosszul képzettek azok az orosz katonák, akiket tartalékosként, a részleges mozgósítás bevezetése után vezényeltek Ukrajnába. A védelmi minisztérium szerint akadt köztük olyan is, aki súlyos, krónikus egészségügyi állapotban volt, amikor harcolni vitték.

Bár az orosz haderő a tartalékosok egy részével lövészárkokat ásat, a britek szerint szinte biztos, hogy súlyos veszteségeket könyveltek el eddig, ugyanis az ukránok erős tűz alatt tartják őket.

A britek szerint azonban a Kremlnek egyre több félnivalója van a besorozott tartalékosok hozzátartozóitól is: körükben állítólag egyre nagyobb az elégedetlenség, ahogy egyre többen értesülnek szeretteik haláláról vagy eltűnéséről.

 

Kijevben még mindig sok helyen vannak áramkimaradások

Meleg vizünk és 4G van, azonban fűtés, áram és wifi nincs – posztolta péntek reggel a Twitteren Mark MacKinnon, a Globe kijevi tudósítója. Az ukrán főváros egyes részein valóban áramkimaradások vannak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig arról beszélt, hogy Oroszország „energiaterrorban” tartja az ukránokat azzal, hogy célzottan támadja az ukrán infrastruktúrát.

 

Kijev polgármestere, Vitalij Klicsko korábban azt mondta, hogy az ukrán energiavállalatok háromóránként próbálják majd mindenkinek helyreállítani a hálózatot. Azonban azt ő is belátta, hogy a város fele változatlanul áram nélkül maradt.

Orosz rakéták rongálták meg a zaporizzsjai kórházat

Komoly károk keletkeztek az orosz támadások miatt a zaporizzsjai kórházban – írja a Guardian Olekszandr Sztaruk régiós kormányzóra hivatkozva. Sztaruk azt írta, hogy a rakéták nem közvetlenül a kórházba, hanem amellett csapódtak be. Elmondása szerint szerencsére személyi sérülés nem történt, azonban a kórház épülete megrongálódott.

Visszakapcsolták a zaporizzsjai atomerőművet

Csütörtökön kora estére visszakapcsolták az ukrajnai Zaporizzsjában Európa egyik legnagyobb atomerőművét, ezzel a régió energiaellátása egy időre megoldott – közölte Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök a Financial Timesnak azt mondta, az orosz támadások Európában 80-90 éve nem látott helyzetet teremtettek azzal, hogy sötétségbe borították Ukrajnát az energiainfrastruktúra szétbombázásával.

A zaporizzsjai atomerőmű változatlanul orosz kézen van, azonban az ukrán Energoatom közölte: az erőmű működik.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!