szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A svájci kormány az ország semlegességi politikájára hivatkozva utasította vissza közel 100 tank újraexportálását.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A svájci kormány közel száz Leopard 1 harckocsi újraexportálását tiltotta meg Ukrajna számára – írja a European Pravda.

A szóban forgó 96 Leopard 1 típusú tank jelenleg Olaszországban van egy raktárban, amelyeket még a Ruag svájci védelmi cég vásárolt meg, és Németországban kellene őket felújítani ahhoz, hogy újra bevethetőek legyenek. A cég kérelmezte ezeknek a tankoknak az Ukrajnába exportálását, a svájci kormány azonban úgy döntött, hogy nem ad erre engedélyt.

A Szövetségi Tanács mindezt azzal indokolja, hogy a lépés ütközne a semlegességi jogszabályban foglaltakra, illetve a tankok eladása a hadianyagokról szóló törvényt is megsértené.

Ugyanakkor Svájc múlt héten 1,2 millió svájci frank (1,22 millió euró) értékű humanitárius segélycsomagot jelentett be az ukrajnai aknamentesítésre.

Az országok már korábban bírálatok érték, amiért megtiltotta más országoknak, hogy svájci gyártmányú fegyvereket küldjenek Kijevbe. Ez a tilalom Németországra is vonatkozik, amely így nem szállíthat lőszert a Gepard légvédelmi rendszerekhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!