szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukránok szerint a Wagner harcosai már visszatértek a keleti frontra.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön találkozott Andrej Trosevvel, a Wagner-zsoldosok korábbi parancsnokával, hogy megvitassák, hogyan használják fel az önkéntes egységeket a háborúban – írta a Kreml pénteki közlése alapján a CNN.

A találkozóról készült részleges jegyzőkönyv szerint Putyin azt mondta, hogy „szociális garanciákról" akar tárgyalni mindazok számára, akik „a haza védelmében" harcoltak.

A RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség pénteken Dmitrij Peszkovra, a Kreml szóvivőjére hivatkozva arról számolt be, hogy Trosev „már együtt dolgozik a védelmi minisztériummal". Putyin és Trosev találkozójával pedig egyértelművé vált, hogy az orosz állam újra megszervezte az irányítást a zsoldoscsapat felett, miután Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezér augusztusban életét vesztette, amikor lezuhant az őt szállító gép.

A CNN azt is kiemeli, hogy az Európai Unió és Franciaország által közzétett szankciós dokumentumok szerint Trosev nyugalmazott orosz ezredes, a Wagner-csoport alapító tagja és ügyvezető igazgatója. Putyin már júniusban, a sikertelen Wagner-lázadást követően az javasolta, hogy Troshev vezesse a magán katonai csoportot.

A sikertelen lázadást követően biztonsági szakértők azt jósolták, hogy a Kreml arra fog törekedni, hogy a csoportot még inkább beolvassza az orosz hadseregbe. A hét elején ukrán tisztviselők azt mondták, hogy a Wagner harcosai visszatértek a keleti frontra, és most az orosz védelmi minisztériumnak dolgoznak magánszemélyként.

Közben pénteken ukrán dróntámadás miatt Kurszk régiójában öt településen és egy kórházban szakadt meg az áramellátás. A kurszki kormányzó közlése szerint tömegesen támadták az ukrán drónok az orosz területeket.

Később Ukrajna megerősítette, hogy támadás alatt van Kurszk régió elektromos hálózata, Moszkva pedig azzal fenyegetett, hogy ha újabb dróncsapás éri a területüket,  akkor folytatódnak az ukrán infrastrukturális létesítményekre irányuló csapások.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!