Bábel Vilmos
Bábel Vilmos
Tetszett a cikk?

Eltörött az a közép Ausztriában, ami 1945 óta vezette az országot, de a szélsőjobb valószínűleg így sem fog kormányra kerülni.

Este nyolc órakor 28,9 százalékon áll a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a vasárnapi parlamenti választások részeredményeiből számolt előrejelzés szerint. Ez a párt legjobb eredménye országos választáson az alapítása óta. Győztek, egyértelműen, százalékokat vertek a Néppártra (ÖVP). Az FPÖ hivatalosan is a legsikeresebb szélsőjobboldali párt Európában a francia Rassemblement National (Nemzeti Tömörülés) után. Abból a szempontból még Marine Le Penéknél is sikeresebbek, hogy az FPÖ többször volt már kormányon, kisebbik koalíciós partnerként. Ez most nem valószínű, de Orbán Viktor egyik legnagyobb európai csodálója így is örülhet: történelmet írt. 

És Herbert Kickl örül is. Amikor ezt a cikket írom, épp a parlament épületében kérdezik a többi pártvezérrel együtt. Kickl ragyog, mosolyog, magabiztos. A többiek erőlködnek, a liberális pártvezért, Beate Meinl-Reisingert leszámítva mindenki egy nagy vesztes ma este. Az ÖVP története legsúlyosabb visszaesését, az SPÖ (Ausztria Szociáldemokarata Pártja) története legnagyobb vereségét könyvelheti el. Soha nem szerepelt még ilyen rosszul a baloldal Ausztria 1945 utáni történelmében. Az SPÖ, a kommunisták és a Zöldek együtt állnak 33 százalékon.

Az FPÖ eredményváróján boldog meglepődöttség uralkodik. Az utolsó napok felméréseiben fej-fej mellett volt a párt az ÖVP-vel, erre ez. Kickl megdöntötte Jörg Haider 1999-es és Heinz Christian Strache 2017-es rekordját is. Egykor mindkettejüknek írt beszédeket, háttéremberként nézte, ahogy mások learatják a babérokat. Ma este mindenki túlszárnyalt, aki valaha fölötte volt a pártban.

Ugyanakkor az FPÖ szavazóinak mindössze két százaléka szavazott kifejezetten Kickl miatt a pártra egy kutatás szerint. A legtöbbeket a program győzte meg. A témára szavaztak, nem az emberre. Az osztrák választók problémalistája így nézett ki: migráció (23%), szociális témák, nyugdíj (18%), gazdaság (14%), infláció (11%), egészségügy (9%), környezet (9%), koronavírus (7%), külpolitika (3%). És ezekben a kérdésekben az FPÖ találták a leghitelesebbnek.

Kickl ügyes kommunikációval célzottan összeollózta azt a választói koalíciót, amivel az ÖVP elé tudott kerülni. “5 jó év” volt a plakátjaira írva, egymilliószor elmondták, hogy Ausztria az első. Ahogy korábban már írtuk, az FPÖ nemzeti és szocialista, mégiscsak egy volt SS-tiszt alapította. Migrációs ügyekben a jobbközép Néppárt hozzájuk igazodott, hogy valamennyire mérsékelni tudja a szavazói lemorzsolódását. Ez az igazodás minden bizonnyal folytatódni fog, vagyis ha mást nem, azt mindenképpen elérte az FPÖ, hogy jobbra tolódjon az a bizonyos politikai diskurzus.

Kickl győzött, de egyedül maradt. Túl szélsőséges ahhoz, hogy a Néppárt (más nem is jön szóba) belemenjen egy általa vezetett koalícióba, ahhoz meg túl gyenge, hogy kétharmados törvényeket tudjon blokkolni a parlamentben. Az ÖVP a kampányban ugyan nyitva hagyta az ajtót az FPÖ felé, de mindig gyorsan hozzátették, hogy ez alatt egy Kickl-mentes FPÖ-t értenek. Csak az a baj, hogy olyan ma biztosan nincs. 

Ugyan az FPÖ nem annyira vezetőközpontú (vagy tekintélyelvű, ha már itt tartunk), mint a Fidesz, de Kickl az utóbbi években a saját képére formálta, és nem most fogra hátra lépni, egy ekkora győzelem után. Amikor legutóbb ez történt, és Jörg Haider akkori pártvezér engedett a nyomásnak, hogy az FPÖ kormányra juthasson, az brutális visszaeséshez és a párt szétszakadásához vezetett. Ezt a hibát nem követik el még egyszer.

Az ÖVP viszont nem lesz junior partner egy kék-fekete koalícióban, ezt a párt főtitkára vasárnap este külön kihangsúlyozta. Utóbbi ráadásul csak akkor jönne szóba, ha köztársasági elnök felkérné Kicklt a kományalakításra, amit a 80 éves, egykori zöldpárti politikus, Alexander Van Der Bellen gyakorlatilag kizárt. Ausztriában a köztársasági elnök azt kér fel kancellárnak, akit akar, nincs sehol leírva, hogy a győztes párt vezetőjének elsőbbsége van. Aki nem tartja magát a liberális jogállam eszméihez, az tőle biztos nem kap felkérést – mondta, más szavakkal (de csak kicsit). Márpedig Kickl az orbáni modellt akarja Ausztriában bevezetni, ami, mint tudjuk, nem liberális, hanem ill. 

Herbert Kickl
Alex HALADA / AFP

Mi marad? Néppárti-szociáldemokrata-liberális vagy néppárti-szociáldemokrata-zöld koalíció. Jelen állás szerint egy ÖVP-SPÖ együttműködésnek is meglenne a többsége a parlamentben, egy hajszállal (együtt 92 helyük van a 183-ból), de még nem számolták meg az összes szavazatot, az eredmény változhat. Ahogy Laurenz Ennser-Jedenastik osztrák politológus mondta:

“Egy osztrák választás egyszerű dolog: százezrek szavaznak át egyik pártról a másikra, és a végén mindig az ÖVP kerül kormányra”.

Épp emiatt, ha valamelyik párton számon lehet kérni az FPÖ előretörését, az a több mint 30 éve folyamatosan kormányon lévő ÖVP. Persze, nem olyan egyszerű az, a szélsőjobb a világon mindenhol erősödik, a bizalom az államban mindenhol csökken, az FPÖ-t megdobta előbb a koronavírus, aztán az infláció, az energia-, és migrációs válság. De nem ártana nekik sem, ha kicsit magukba néznének, és ezt Karl Nehammer, a párt kancellárjelöltje (és a mostani kancellár), is elismerte az ÖVP eredményváróján a bécsi pártiroda előtti sörsátorban. Eltörött az az erős közép, ami a plakátokra volt írva. 

Az FPÖ egy sörkertben tartja az eredményváróját, szintén a belvárosban. Miközben ezt a bekezdést írom, befut Kickl, szól az “Österreich zuerst”. Pár napja egy öreg nacionálszocialista temetésén, amin több magasrangú FPÖ-s politikus is részt vett, az SS indulója szólt. Az utolsó pillanatos botrány úgy tűnik, nem ártott a pártnak. A német szélsőjobb, az AfD is képviseli itt magát, kackiás bajszú, jól táplált türingiai fiúkat küldtek, a Fidesz pedig Schaller-Baros Ernő európai parlamenti képviselőt. Orbán Viktor még nem gratulált, nyilvánosan legalábbis. Biztosan hangosan fog, nagyot nyert ma ő is. 

Holnap egy hosszabb elemzéssel jelentkezünk. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!