szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A libanoni síita terrorszervezet korábban Izrael gázai műveletének leállításához kötötte a fegyvernyugvást.

„Támogatjuk Nabih Berri házelnök tűzszünettel kapcsolatos erőfeszítéseit. Amint a tartós tűzszünetet elérik a diplomaták, minden más részletet megtárgyalunk, és a döntéseket is közösen hozzuk meg” – jelentette ki Naim Kasszem (képünkön), a Hezbollah főtitkár-helyettese a CNN tudósítása szerint.

A Hezbollah a Hamásszal szolidaritásban tavaly október 8-án vette tűz alá Izrael területeit. A szervezet korábban többször is kikötötte, hogy bármiféle tűzszünetet a gázai harcok leállításának kell megelőznie.

Ezúttal azonban Kasszem nem beszélt Gázáról, ami arra utal, hogy az elmúlt hetek eseményeinek hatására megváltozott a Hezbollah álláspontja. Bár az is igaz, hogy korábban a libanoni kormány tisztviselői is úgy nyilatkoztak, hogy halála előtt Haszan Naszrallah is jóváhagyott egy 21 napra szóló, az amerikaiak és a franciák által kidolgozott tűzszüneti tervet.

Már ennek a tervezetnek is a libanoni parlament házelnöke volt a fő mediátora, ami érthető is az ország viszonyainak ismeretében. Libanonban ugyanis a törékeny egység garanciáját a közjogi méltóságok közösségenkénti elosztásában látják. Azaz az államfő (aki most nincs és a Hezbollah már vagy két éve blokkolja a megválasztását) hagyományosan maronita keresztény, az ország miniszterelnöke mindig szunnita muszlim, míg a házelnököt pedig a síiták adják. Így nem csoda, hogy a Hezbollahhal a síita házelnök tartja a kapcsolatot.

Ugyanakkor az is tény, hogy Naszrallah halála óta Washington sem nagyon kapkod a tűzszüneti terv valóra váltásáért. Az amerikaiak letettek róla, hogy megpróbálják korlátok közé szorítani az izraeliek libanoni hadműveletét. Egyes beszámolók szerint ennek az az oka, hogy a Hezbollah meggyengítésében meglátták annak a lehetőségét, hogy a saját emberüket, egy az államokban élő libanoni tudóst ültessenek az ország államfői székébe.

Ezt persze rossz szemmel nézik a franciák, akik továbbra is a tűzszünet megkötését pártolják, nem utolsó sorban azért, mert Libanon hagyományosan a francia befolyási övezetbe tartozik, a második világháború végéig nem hivatalos gyarmatuk is volt. Párizs pedig nem örül annak, hogy Washington bele akar avatkozni az ország belügyeibe.

Cipi Hotoveli, Izrael londoni nagykövete viszont nevetségesnek tartja a libanoni kormány állításait, szerinte Naszrallah semmiféle tűzszünetbe nem egyezett bele.

Ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy a tűzszünet elvi lehetőségének említésén túl Kasszem beszéde is meglehetősen harcias volt, a főtitkárhelyettes több alkalommal is hangsúlyozta, hogy a Hezbollah nagyon is képes folytatni a harcát Izrael ellen.

„Amennyiben az ellenség folytatja a háborúját, akkor a döntő csatát olyan terepen lesz kénytelen megvívni, ahol mi vagyunk otthon” – jelentette ki.

Közben a Hezbollah rakétákkal támadta Haifa és Kirjat városait, utóbbiban két épület is telitalálatot kapott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!