szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dmitrij Peszkov azt állítja, Moszkvába még nem érkezett jelzés a Putyin és Trump közötti kapcsolatfelvétel megszervezéséről.

A Kreml továbbra is készen áll a tiszteletteljes párbeszédre az Egyesült Államok vezetésével – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője újságíróknak.

Mint mondta, a Kreml figyelemmel kíséri az Oroszországra vonatkozó amerikai retorikát, „minden árnyalatot” észlel, de továbbra is készen áll a tiszteletteljes párbeszédre. „Ilyen párbeszéd volt a két elnök között Donald Trump első elnöksége idején” – nyilatkozott.

Az amerikai elnök szerdán további szankciók és különvámok bevezetését helyezte kilátásba Oroszország ellen arra az esetre, ha a közeljövőben nem sikerülne megállapodni az ukrajnai háború lezárásáról. Peszkov erre úgy reagált, hogy a Kreml nem lát semmi újat a fenyegetésben. Peszkov szerint Trump „szereti” a szankciós nyomásgyakorlást, „legalábbis első elnöksége idején szerette”.

Az orosz szóvivő azt is közölte, hogy Moszkvába továbbra sem érkezett jelzés a Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump közötti kapcsolatfelvétel megszervezéséről. Mint mondta, az orosz elnök azért gratulált közvetve amerikai hivatali partnerének a választási győzelméhez, mert „célszerűnek tartotta”. (Putyin az orosz biztonsági tanács ülésén, röviddel Trump beiktatása előtt felszólalva gratulált az új amerikai elnöknek.)

Trump szankciókkal és az ukránoknak feltétel nélkül adott fegyverekkel kényszerítené tárgyalóasztalhoz Putyint

Az új amerikai vezetés az ukrajnai katonai segélyek kérdését vizsgálja, a Repubblica szerint Putyinnak konkrét tervet mutatnak be területcserével.

Peszkov egyet nem értését fejezte ki az amerikai elnöknek azzal a – Truth Socialön megjelent – bejegyzésével kapcsolatban, amely szerint a Szovjetunió „segített” az Egyesült Államoknak a második világháború megnyerésében. Emlékeztetett rá, hogy a Szovjetunió fizette meg a legnagyobb árat a fasizmus feletti győzelemért, Amerika segített neki, de „ez üzlet volt” számára, csakúgy, mint most Ukrajna támogatása. Felidézte, hogy a második világháború alatt az amerikai kölcsönbérlet keretében kapott segítség törlesztését Putyin elnöksége alatt fejezték be.

Trumpnak azzal a kitételével kapcsolatban, miszerint a Szovjetuniónak a második világháborúban közel 60 millió halottja volt, Peszkov kijelentette: „Ezt olyan számadatnak tartjuk, amely nem felel meg a mi és a kontinensen lévő történészek rendelkezésére álló adatoknak”. (Oroszországban a szovjet háborús veszteséget mintegy 27 millió emberre becsülik.)

A Kreml szóvivője szerint Oroszország soha nem fogja elfelejteni az Egyesült Államoknak a második világháború alatt nyújtott segítségét, és kifejezte reményét, hogy Trump és az amerikaiak együtt örülnek majd a győzelem 80. évfordulója megünneplésének.

Így hamisítja az orosz kormánypárti média Trump üzenetét Putyinnak

A szovjet időkre emlékeztető megoldást választott a TASZSZ orosz állami hírügynökség, amikor beszámolt Donald Trump azon üzenetéről, amelyben közölte Vlagyimir Putyin orosz elnökkel: ha nem fejezi be az Ukrajna elleni háborút, szankciókkal, vámokkal és adókkal fogja sújtani Oroszországot.

Kitért Robert Fico szlovák kormányfőnek arra a kijelentésére is, miszerint az ukrán „Majdanban” szerepet vállalt külföldi szakértők tevékenykednek az országában. „Nyilvánvaló, hogy jelenleg egyetlen ország – beleértve a nyugat-európaiakat is – sincs bebiztosítva a belügyeibe való beavatkozástól” – mondta a Kreml szóvivője.

Peszkov szerint „még a legnagyobb európai országok is tapasztaltak az utóbbi időben példát ilyen meglehetősen agresszív beavatkozásra”. „Az viszont más kérdés, hogy egyes országok határozott intézkedéseket tesznek az ilyen beavatkozás ellen, más országok pedig inkább türelemmel elviselnek minden megaláztatást” – hangoztatta az orosz elnök sajtótitkára.

Putyin egyre jobban aggódik az orosz gazdaság miatt, készen állhat a békekötésre

Az orosz gazdaság ellenálló képessége a háború és a nyugati szankciók közepette figyelemre méltó, de a gazdasági elit és Vlagyimir Putyin orosz elnök között egyre súlyosabb feszültség húzódik, ami a háború befejezése felé tolhatja Oroszországot – írja exkluzív riportjában a Reuters.

Nyitóképünk a két elnök 2018-as találkozóján készült. Fotó: AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!