szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amióta beiktatták, több szövetségi bíró is volt, aki fellépett egy-egy intézkedéssel szemben, magára haragítva ezzel az elnököt, és Elon Muskot is.

Egy csütörtökön megjelent felmérés szerint az amerikaiak 70 százaléka úgy gondolja, nem szabadna retorziót alkalmazni azokkal a bírákkal szemben, akik döntéseikkel meggátolják a Trump-kormányzat egyes intézkedéseinek végrehajtását. Szintén többségben vannak azok, akik úgy vélik, hogy az Egyesült Államok elnökének el kellene fogadnia a Legfelsőbb Bíróság döntéseit, és mint a CNN írja, a demokratáknak a 90, a párt nélküliek 82 és a republikánusok 78 százaléka van ezen az állásponton.

Donald Trump beiktatása óta a szövetségi bírók többek között blokkolták a születési jogon járó állampolgárság eltörlését kimondó rendeletet, a szövetségi kifizetéseket leállító rendeletet, volt, aki elrendelte, hogy az Elon Musk által irányított kormányzati hatékonysági osztály (Department of Government Efficiency – DOGE) hozza nyilvánosságra a működésére vonatkozó dokumentumokat, de született olyan döntés is, hogy Trump nem állíttathatja le a Szabad Európa finanszírozását, illetve a Signal-botrány szereplőinek megtiltották, hogy megsemmisítsék az elküldött üzeneteket.

Az Egyesült Államok elnöke néhány héttel ezelőtt arról írt a közösségi oldalán, hogy eljárást kellene indítani James Boasberg bíró ellen, aki elrendelte, hogy állítsák le a venezuelai állampolgárok kitelepítését Salvadorba. John Robert, az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának főbírója erre válaszolva kifejtette, „a vádeljárás nem helyénvaló válasz egy bírói döntéssel való egyet nem értés kifejezésére”.

Mint a CNN megjegyzi, Trump mellett Elon Musk is bírák felelősségre vonását szorgalmazza, ahogyan a kongresszus republikánus tagjai közül is többen ezen a véleményen vannak. Hozzátették, nagyon ritkán fordul elő, hogy bírákat vád alá helyeznének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!