szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság elnöke úgy látja, hogy Trump és Putyin korszakában eljött az ideje egy olyan EU-nak, amely aktívabban részt vesz a világ alakításában.

Eljött az ideje egy olyan Európai Uniónak, amely aktív szereplője mer lenni az új világrend alakításának – erről Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke beszélt a Zeitnak adott interjújában. Von der Leyen szerint eddig az EU elsősorban befelé tekintve nőtt. “Azt hittük, hogy a gazdasági és politikai szabadság előbb-utóbb mindenhova elér, és egyesíti az embereket. Amikor ledőlt a berlini fal 1990-ben, bejelentették a történelem végét. Most a történelem visszatért, és vele együtt a geopolitika is.”

“Amit eddig világrendnek hittünk, világrendetlenséggé vált, nemcsak a Kína és az Egyesült Államok közötti hatalmi harcnak, hanem Putyin hatalmi ambícióinak is köszönhetően” – tette hozzá. Szerinte az EU-ban megvan a politikai akarat a határozottabb globális fellépésre, ezt támasztja alá például a 800 milliárd eurós közös katonai fejlesztés, de ez látszik a gazdaság területén is.

“A Nyugat, ahogy eddig ismertük, már nem létezik”

– válaszolta arra a kérdésre, hogy lehet-e az EU a nyugati értékek új védelmezője. “Ma barátságaink már átszelik a világot, ez látszik a vámokkal kapcsolatos vitában is.” Von der Leyen szerint Európa megbízhatóságáról és kiszámíthatóságáról ismert, ezért az egész világ kereskedni akar az EU-val, ami egyszerre nagy lehetőség és felelősség. Ettől függetlenül az EB elnöke elkötelezett atlantistának és az Egyesült Államok barátjának tartja magát.

Von der Leyen szerint Európa erősebbé vált az elmúlt hónapokban, és ebbe nemcsak az EU, hanem az Egyesült Királyság és Norvégia is beletartozik, de akár a kontinensen túl, például Kanadával is erősödött az együttműködés. Amerikával pedig jó helyzetből tárgyalhat Európa, mivel tudja, hogy mit akar, és mik a céljai.

A Bizottság elnöke szerint az USA-val folytatott vámtárgyalások során figyelembe kell venni nemcsak az áruk, de a szolgáltatások kereskedelmét is, ez viszont egy nehéz kérdés, mert az európai egy nagyon értékes piac a digitális szolgáltatók számára, amelyen az amerikaiaknak 80 százalékos a részesedése, amiről ők nem is akarnak lemondani.

Von der Leyen úgy látja, hogy Európát még mindig védi az amerikai atomernyő, Putyin pedig szerinte nem érte el a célját Ukrajnában, hiszen az az volt, hogy 3 nap alatt foglalja el Kijevet. Azt szerinte nem lehet kizárni, hogy az orosz elnök akár NATO-országot is megtámadjon.

“Tapasztalatból tudjuk, hogy ugyan Putyin néha szünetet tart, de az imperialista ambícióinak nincsenek határai”

– mondta ezzel kapcsolatban. Beszélt arról is, hogy még bőven nem merítették ki az EU jelenlegi jogi keretei közötti lehetőségeket az együttműködésre. Ha van is megosztottság az unión belül, azt gyakran kívülről szítják, de szerinte szükség idején összetartanak a tagállamok.

“Európa még mindig egy békeprojekt. Nincsenek haverjaink vagy oligarcháink, akik átírják a szabályokat. Nem támadjuk meg a szomszédjainkat és nem is büntetjük őket”

– magyarázta az EU-val kapcsolatban. Von der Leyen szerint az Európai Unió az egyik legjobb hely a világon: “Pénzt máshol is szerezhetsz a világban. De hol akarod felnevelni a gyermekeidet?” – tette hozzá, elismerve, hogy az EU-t még így is sokan a túlzott bürokráciával és a lassú döntéshozatallal azonosítják, de szerinte már úton van az ezen változtatni kívánó javaslatcsomag, amely széles körű támogatást élvez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!