szerző:
Gonda Gréta
Tetszett a cikk?

Olaszország északi tartományaiban betiltották az erdei túrázást és kerékpározást, miután elhullott vaddisznók tetemében azonosították az afrikai sertéspestist. A hvg.hu utánajárt annak, miért voltak szükségesek ezek a drasztikus intézkedések, és számíthatunk-e hasonló szigorra a hazai erdőkben.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Magyarországon jelenleg is hatályban vannak a sertéspestis terjedésének megelőzésére járványvédelmi intézkedések: a fertőzött területeken figyelemfelhívó táblákat helyeztek ki, emellett minden lehetséges fórumon figyelmeztet a hatóság a helyes magatartásra, a járványmegelőző intézkedések, így például a lábbelik, sporteszközök fertőtlenítésének szükségességére – közölte a hvg.hu-val a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hivatal azt is jelezte lapunk megkeresésére, hogy a mostaninál szigorúbb korlátozó intézkedések bevezetését jelenleg nem tervezi.

Bár az afrikai sertéspestis vírus az embert nem betegíti meg, a felelőtlen emberi magatartásnak döntő szerepe lehet a betegség terjesztésében. A vaddisznó elsődleges élőhelye az erdő és a hozzá közvetlenül kapcsolódó mezőgazdasági területek, ezért az erdei sportokat űző személyek nagyobb eséllyel érintkezhetnek közvetlenül vagy közvetetten élő vaddisznóval, esetleg vaddisznótetemmel, és fennáll a veszélye annak, hogy rövid idő alatt nagy távolságra elhurcolhatják a kórokozót, ha a fertőzött területet nem megfelelően letisztított kerékpárral, ruházattal hagyják el.

Az ASP vírusának jelenlétét Magyarországon először 2018.áprilisában egy Heves megyében talált vaddisznóhullában igazolta a Nébih laboratóriuma, ebből a gócpontból terjedt tovább a betegség az ország egyéb területeire, például az ország északi, északkeleti részére, azaz Heves, Nógrád, Borsod-Abaúj-Zemplén, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékbe. A betegség azóta is jelen van az Északi-középhegység területén, amihez hozzájárul az, hogy itt igen magas a vaddisznósűrűség.

A járvány terjedése az elmúlt másfél évben lelassult, átlagosan kevesebb mint heti tíz új megbetegedést azonosítottak hazánkban. Bár a vírus jelenleg elsősorban a már fertőzött területen belül terjed, az is előfordul, például Pest megyében, hogy hosszú szünet után újra pozitív esetekkel találkozhatunk – közölte a Nébih.

A múlt hét végén az Olaszország északnyugati részén található Liguria és Piemont tartományaiban hat hónapra betiltották a vadászatot, az erdei kirándulást és a gombaszedést, de még az erdei kerékpározás is tiltólistára került az afrikai sertéspestisben elpusztult vaddisznók miatt. Az afrikai sertéspestist (ASP) egy közúton elgázolt vaddisznó tetemében azonosították Piemontban, és további vaddisznótetemeket találtak a gócpontot jelentő liguriai Genova és Savona közötti térségben.

A szigorú intézkedések ellenére a több mint tízmillió olaszt képviselő Uncem szervezete az aggodalmát fejezte ki, és egyeztetést sürgetett a kormánnyal, nehogy a betegség a két legnagyobb sertéstenyésztő tartományra, Lombardiára és Emilia-Romagnára is átterjedjen. Európában a házisertés- és a vaddisznóállományban pusztító afrikai sertéspestissel megbetegedett állatok majdnem kivétel nélkül elpusztulnak.

Hasonló korlátozás tehát egyelőre nem várható, ám az ASP olaszországi felbukkanása azért Magyarországon is érezteti hatását. Az olasz terjedés nyomán ugyanis az olasz sertés nagy vásárlójának számító Kína importtilalmat rendelt, így az ottani készletek lenyomhatják a nálunk is irányadó európai felvásárlási árakat is. Vagyis tovább csökkenhet a sertéshús amúgy is nyomott ára - erről beszélt kedden a hvg.hu-nak Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke. Ebből a vásárlók a hatósági ár miatt talán nem is fognak sokat érezni, de a tenyésztők annál inkább.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!