Az iráni ellenzék attól tart, hogy összeomlik a mostani rezsim, mégsem változik az elnyomás

Fehérkínzás, verés, nemi erőszak: a teheráni rémbörtön női elítéltjei visszatérnének és elégtételt vennének.

Az iráni ellenzék attól tart, hogy összeomlik a mostani rezsim, mégsem változik az elnyomás

PULSE Projekt

A PULSE Projekt határokon átívelő újságírói együttműködés, amelynek keretében a HVG és az EUrologus csapata 12 másik európai szerkesztőséggel közösen dolgozik elemző és tényfeltáró cikkeken. A projekt az Európai Bizottság támogatásával jött létre.

Lélegzetvisszafojtva figyeli az Európában élő iráni diaszpóra, mi történik odahaza az Izraeli támadás után. Nem kevés emberről van szó: az elmúlt másfél évben megugrott az Európába menekülők száma, tízezrek várnak arra, hogy hazatérhessenek hazájukba.

Európa azután vált sok iráni számára utolsó reményt jelentő menekülő útvonallá, hogy 2022-ben tüntetéssorozat indult Mahsza Amini halála után. A 21 éves lányt azért tartóztatta le az erkölcsrendészet, mert nem az előírásoknak megfelelően viselte a hidzsábját. A hivatalos jelentés szerint „szívrohamot” kapott előállítás közben, ám szemtanúk arról számoltak be, hogy az ellene eljáró rendőrök brutálisan megverték, ezután pedig kómába esett.

Lángoló hidzsábok, cenzúrázott művészek – az Oscar-jelölt A szent füge magjáról

Irán mindent elkövetett, hogy megakadályozza külföldön a bemutatását, mégis kijutott a tavalyi cannes-i filmfesztiválra, majd a zsűri különdíját elnyerte, és most a legjobb nem angol nyelvű film kategóriájában az Oscar-díjért versenyez A szent füge magja. A rendező, Mohammad Raszulof megszökött hazájából még azelőtt, hogy filmje miatt börtönbe került volna.

A kurd származású áldozat mellett szolidaritási akciók és demonstrációk kezdődtek 2022 őszén. Erre az iráni ellenzék, főleg az iráni ellenzéki nők ellen eljárások, perek százai indultak meg. Néhány hónap leforgása alatt húszezer ember hagyta el az országot és kért menedékjogot az Európai Unió tagállamaiban. A legtöbben Németországban kerestek menedéket, de szinte minden európai országban jelentős iráni közösség alakult ki.

A frissen érkezők között feltűnően sok a magasan képzett, politikailag aktív nő. Saeedeh Fathabadi Fathi a negyvenes évei elején jár, ő két éve érkezett Ausztriába, előtte egy iráni sportlap főszerkesztőjeként dolgozott (az első nőként ebben a beosztásban), és számos rangos nemzetközi elismerést kapott újságírói munkássága. A Der Standard munkatársainak arról számolt be, újságírónőként Iránban fel volt készülve arra, hogy a rezsim nem bánik kesztyűs kézzel a kritikusaival, de azt a kegyetlenséget, ahogy a 2022-es tüntetéseket leverték, nem lehetett előre látni.