Tetszett a cikk?

December 10-én, hétfőn, a londoni O2 Arenában egy koncert erejéig újra felszállt a Led Zeppelin léghajója. A wan2 áttekinti a rocktörténet egyik legfontosabb, műfajteremtő és 300 millió lemezt értékesítő zenekarának botrányokban és zseniális albumokban bővelkedő történetét. Avagy: mindazt, amit nem árt tudni a Zeppről!


Led Zeppelin
A legnagyobbak és leghangosabbak voltak
© WAN2
A Led Zeppelin eredetileg New Yardbirds néven alakult: Jimmy Page-t a Yardbirds név alatt még szerződés kötötte egy skandináv turné erejéig, csak a tagok elfogytak mellőle. Page a Band Of Joy énekesét, Robert Plantet, és dobosát, John ’Bonzo’ Bonhamet, valamint John Paul Jones sessionzenészt vette maga mellé. A Led Zeppelin nevet végül Keith Moontól, a Who dobosától kapták.

Eva von Zeppelinnek nem tetszett a zenekar neve és többször is megpróbált keresztbe tenni nekik. Egy alkalommal még névváltoztatásra is rábírta őket, épp ezért volt lehetséges, hogy egy dániai koncert erejéig The Nobs néven lépjenek fel. Még ott is kevesen tudták, hogy a szó brit szlengben férfi nemi szervet jelent.

Folytatása következik?

Húszezer ember előtt játszott hétfő este valamivel több mint két órán át a Led Zeppelin együttes Londonban. Ez volt a rock egyik óriásának első koncertje 27 év óta. 
 
A legfiatalabb zenész, az évtizedek óta halott John Bonham szintén dobos fia, Jason indította a koncertet, amelyen 16 dal hangzott el, majd sorra a színpadra lépett a három alapító tag, Robert Plant énekes, Jimmy Page gitáros és John Paul John basszusgitáros.

A koncert kezdetéig nem lehetett tudni, hogy lesz-e folytatása a hétfő esti koncertnek, kerekedik-e belőle egy turné jövőre? Robert Plant csak annyit mondott, hogy legyenek túl az arénakoncerten, azután a többit majd meglátják.

A Led Zeppelin koncertjének bevételét az Ahmet Ertegun alapítvány javára ajánlották fel. Az Atlantic lemeztársaság néhai alapítója olyan előadókat indított el valamikor, mint Ray Charles vagy Aretha Franklin.
(MTI)

A Zepnek valósággal ötödik tagjává vált Peter Grant, aki a klasszikus, könyörtelen rockmenedzser archetípusa lett. Kapcsolatait latba vetve a kezdetek kezdetén kibalhézott egy 200 ezer dolláros szerződést az Atlantic-kel, ekkora összegre új zenekar esetében korábban soha nem volt példa. Grant annyira gyűlölte a kalózlemezeket, hogy saját maga járta a lemezboltokat és elkobozta a talált példányokat, a koncerteken pedig figyelte és figyeltette a közönséget, hátha valakinél magnót talál.

Page eredetileg Terry Reidet szerette volna az énekesi posztra, aki inkább Plantet ajánlotta maga helyett. Reid nem sokkal később a Deep Purple-nek is nemet mondott, és ezzel a rocktörténelem egyik legnagyobb lúzerévé vált.

Nem csak Jones, hanem Page is keresett sessionzenész volt még a Yardbirds előtti időkben (sőt: Page egy rövid ideig még festőiskolába is járt), egyes állítások szerint az 1963 és 1965 között készült brit rocklemezek kétharmadán játszik. Gitározott a Kinks, a Who és a Rolling Stones lemezein is. Jones többek között a Their Satanic… című Stones albumon hallható, és már a Led Zep előtt dolgozott Page-dzsel: a Little Games című utolsó Yardbirds-lemezen.

Led Zeppelin néven 1968. október 15-én debütáltak a Surrey Egyetemen, Guildfordban, az első amerikai koncert ugyanazon év december 26-án volt, Denverben.

A tagok még a legelső Zep lemez felvétele előtt közreműködtek P.J. Proby Three Week Hero című albumán, a Jim’s Blues-ban ráadásul mind a négyen hallhatók.

A debütalbumot, egyben feljátszva 36 óra alatt vették fel: 1750 fontba került (a borítóval együtt), de a bevétele 1975-ben már meghaladta a 7 millió dollárt.

Rakendroll, miszticizmus, megasiker (Oldaltörés)



Robert Plant és Jimmy Page a színpadon
Improvizatív kalandok
© WAN2
Az első lemezen Plant is közreműködött a dalok komponá­lásában, de a neve nem szerepel a kreditek között, ugyanis ekkor még szólóművészként szerződés kötötte a CBS-hez.

Bonzo rendkívül hosszú dobverőket használt, amiket „fáknak” hívott. Már a második lemezt követően koncertjeik hossza elérte a három órát, ami a hihetetlenül elnyújtott improvizációknak volt köszönhető. Bonzo nem egyszer félórásra duzzasztotta a Moby Dick dobszólóját, a Dazed And Con­fused pedig időnként elérte a 60 percet is.

A Led Zeppelin II-n hallható Ramble On szövegét a Gyűrűk Ura inspirálta. Robert Plant rajongója volt JRR Tolkiennek, akinek hatása még szembetűnőbb a negyedik albumon. Plant szívesen merített az északi mitológiákból – lásd pl. az Immigrant Songot.

A Whole Lotta Love közepén hallható pszichedelikus hangkollázs úgy keletkezett, hogy Page és Eddie Kramer hangmérnök összevissza nyomogatott annyi gombot a keverőpulton, amennyit csak tudott.

A zenekar már az elejétől kezdve csak az albumokra koncentrált, a kislemezek kiadását megtiltotta. A hatáskörük az Egyesült Államokra nem terjedt ki, ahol a Whole Lotta Love a 4. helyig kúszott a listán. Szintén bojkottálták a tévéfellépéseket; Grant kijelentette, hogy aki látni akarja őket, annak koncertre kell mennie.

A hírhedt „cápa incidens” 1969. július 28-án történt Seattle-ben, az Edgewater Inn nevű szállodában, melynek az az érdekessége, hogy közvetlenül az ablakokból lehet horgászni.

A senki által nem cáfolt híresztelés szerint a tagok szexuális aktusra kényszerítettek egy groupie-t egy bizonyos tengeri állattal. Richard Cole turnémenedzser később csupán annyiban korrigált, hogy a szóban forgó élőlény nem cápa volt. Az esetről később Frank Zappa is megemlékezett The Mud Shark című számában.

A harmadik LP dalait részben egy Bron-Yr-Aur névre hallgató, a 8. században épült wales-i kunyhóban írták és rögzítették, melyben nem volt villany és víz (a név egyébként körülbelül azt jelenti, hogy ’aranyhegy’). A legenda szerint itt fogant meg Page lánya, Scarlet, közvetlenül a That’s The Way megkomponálása után. Page szerint hülyeség heavy metálnak nevezni a zenéjüket, amikor a dalaik egyharmada akusztikus.

A hármas albumra egymillió feletti előjegyzés érkezett, melyet követően egyoldalas hirdetést tettek közzé a Melody Makerben, a következő szöveggel: „Köszönjük, hogy a világ legnagyobb zenekarává tettetek minket.” Az együttes 1970-től kezdve a The Starship névre keresztelt magánrepülőjén közlekedett a turnéhelyszínek között. Kissé fura, hogy egy léghajóról elkeresztelt zenekar egy „űrhajó” nevű repülőgépen utazott.

Page közeli barátságot ápolt az okkultizmussal, a hetvenes évek elején volt Londonban egy okkult irodalommal foglalkozó könyvesboltja (The Equinox Booksellers And Publishers), majd megvette a legendás okkultista író, Aleister Crowley házát, mely a Loch Ness partján állt.

A negyedik albumuk nem kapott címet, végül is a borítón látható négy szimbólum tekinthető lemezcímnek. Egyesek Untitlednek, mások Four Symbols-nak nevezik, Plant a Fourth Album elnevezést preferálja, míg Page a Led Zeppelin IV-et. A lemezből 37 millió példány kelt el.

A szimbólumok a tagokat takarják, balról jobbra a sorrend: Page, Jones, Bonham, Plant. A középső két jel rúna, míg a másik kettő – a híresztelésekkel ellentétben – úgynevezett szigillum, és az okkultizmussal hozható összefüggésbe. Page nem hajlandó a saját jelének titkát felfedni, de a többieké ismert: Jones-é a határozottságot és önbizalmat, Planté pedig az igazságot jelzi, míg Bonzóénak az a titka, hogy nagyon hasonlított a Ballantine sör emblémájára, ami a kedvence volt.

A koncerteken soha nem játszottak vendégművészekkel; ha olyan dalt adtak elő, amiben szerepelt billentyű is, akkor Jones az adott hangszerrel együtt szolgáltatta a basszust lábpedálokon, akárcsak Ray Manzarek a Doors-ban.

Az 1973-as turnén a floridai Tampában megdöntötték a Beatles 1965-ös nézőrekordját: 57 ezer ember előtt léptek fel.


Élet az élet után (Oldaltörés)


Page és Plant
Már újra szóba állnak
© WAN2
A Houses Of The Holy borítója (meztelen gyerekek másznak fel egy dombra) botrányt okozott és betiltották Spanyolországban, valamint több amerikai államban is.

Mivel lejárt a szerződésük az Atlantic-kel, a Zep 1974-ben saját kiadót alapított Swan Song néven, mely egy kiadatlan daluk címe volt. A cég 1983-ig létezett.

A Physical Graffitin hallható Boogie With Stu utalás Ian Stewartre, akit gyakran a hatodik Rolling Stone-ként is emlegettek. Amúgy ő zongorázik a dalban.

1975 augusztusában Plant és felesége, Maureen, súlyos autóbalesetet szenvedtek Rodosz szigetén. Az énekes megúszta egy törött bokával, de hitvesét csak egy gyors vérátömlesztéssel sikerült megmenteni. Emiatt el kellett halasztani a 75/76-os turnét, a Presence című lemez dalait pedig egy tolószékben ülve énekelte fel Plant. Nem ez volt az egyetlen egészségügyi probléma: Page ekkortájt lett heroinfüggő és az is maradt a '80-as évek elejéig.

A Presence-t 17 nap alatt vették fel. Page napi 18-20 órát dolgozott, az utolsó két napon egyáltalán nem aludt semmit. Egyébként a mai napig ez a kedvenc albuma (a kedvenc dala pedig az itt szereplő Achilles Last Stand), és Plant is a legnagyobb favoritjai között emlegeti a lemezt.

Az 1976 végén kiadott, The Song Remains The Same című dupla koncertalbumot két jóval korábbi, 1973-as fellépésről ollózták össze. Mind a lemez, mind a hozzá kapcsolódó film rossz kritikákat kapott, a film vetítésén az Atlantic vezér Ahmet Ertegun állítólag elaludt. Amúgy nemrég megjelent az album újrakevert kiadása, hat bónuszdallal.

John Bonham
Nehéz ember
© WAN2
1977. július 23-án a kaliforniai Oaklandben letartóztatták Bonzót, Grantet és még pár embert a Zep stábból, mert a színfalak mögött összeverekedtek a helyi biztonságiakkal. Hamar kiengedték őket, és másnap került sor a zenekar utolsó amerikai koncertjére.

Egy nappal később pedig gyomorfertőzés követ­keztében meghalt Plant ötéves fia, Karac (az All My Love később az ő emlékére íródott).

Az utolsó lemezük, az In Through The Out Door az ABBA stockholmi stúdiójában készült. A felvételek során Plant ki akart szállni a zenekarból, de Grant visszakönyörögte.

Az In Through The Out Doornak volt egy olyan korai kiadása, aminek, ha egy nedves kefével dörzsölték a borítóját, akkor a fekete-fehér kép színessé vált. A lemez másik érdekessége, hogy ez volt az egyetlen alkalom (konkrétan a Carouselambra című számban), amikor Page a stúdióban is kétnyakú gitárjával játszott.

1980. június 27-én Nürnbergben, Bonzo összeesett a harmadik szám előadása közben. A koncertet nem tudták folytatni. Tíz nappal később, vagyis július 7-én léptek fel utoljára. A helyszín Nyugat-Berlin volt.

Szeptember 24-én Bonzo beküldött négy nagyvodkát reggeli gyanánt, majd elment

a stúdióba, hogy gyakoroljon a többiekkel a következő turnéra. Az italozás ott is folytatódott egészen estig, mígnem elvitték Page otthonába, és ágyba tették a már akkor alélt dobost. Reggel holtan találta Jones és Cole. A halál oka: megfulladt a saját hányása miatt, akárcsak Jimi Hendrix, szinte napra pontosan tíz évvel korábban. December 4-én a három tag sajtóközleményben tudatta a világgal: a zenekar feloszlott.

1980 és 2007 között csupán háromszor állt össze a Led Zeppelin. Először a Live Aiden ‘85-ben, a dobokat Phil Collins és Tony Thompson (Chic, Power Station) kezelte. Három számot adtak elő (Rock And Roll, Whole Lotta Love, Stairway To Heaven), és annyira elége­det­lenek voltak a saját produkciójukkal, hogy amikor az eseményről DVD jelent meg, nem járultak hozzá, hogy ők is rajta legyenek. Ját­szottak még 1988-ban, az Atlantic 40. születésnapján, valamint 1995-ben, amikor beiktatták őket a Rock And Roll Hírességek Csarnokába. Mindkét koncerten Bonzo fia, Jason dobolt (akárcsak idén). Utóbbi alkalommal játszott velük Steven Tyler és Joe Perry (Aerosmith), valamint Neil Young, és Michael Ball színész. Néhány hónappal később meghalt Peter Grant.

1985-ben Jones és Page együtt dolgozott a Scream For Help című film zenéjén.

Communication Breakdown: a feloszlást kö­vetően Plant és Jones legendásan rossz viszony­ban voltak, gyakran üzengettek egymásnak a médiában. 2003-ban viszont kibékültek.

Plant és Page viszont végig jó barátok maradtak: 1984-ben volt egy tiszavirág életű projektjük Honeydrippers néven, 1988-ban vendégeskedtek egymás szóló­lemezein, aztán a gitáros fellépett az énekes 1990-es knebworth-i koncertjén (a Wearing And Tearinget adták elő). Az igazi nagy kollaboráció 1994-ben következett be (és erre rágott be Jones): meglehetősen keleties jelleggel áthangszerelve előadtak Zep számokat, plusz felvettek négy új dalt, és kiadták mindezt No Quarter: Unledded címmel. A lemezt turné is követte, 1998-ban pedig ismét album, csupa új és rockos szerzeménnyel, Walking Into Clarksdale gyűjtőnéven. Az ezt követő koncertsorozat Magyarországot is elérte.

Robert Plant szólóban eddig háromszor járt nálunk: 1993-ban, 2006-ban a Szigeten, és legutóbb idén nyáron.

A poszt-Zeppelin korszakban Jones volt a legkevésbé aktív szólózenészként: csupán két önálló, és tegyük hozzá, felejthető szólólemezt készített (Zooma, 1999, The Thunderthief, 2001), viszont rengeteg neves zenész felvételein működött közre (pl. R.E.M., The Mission, Foo Fighters, Peter Gabriel, Diamanda Galas, Paul McCartney).

Nagy István
(közreműködött: Németh Róbert, Soós Csaba)

MTI Kult

Led Zeppelin húszezer ember előtt

A világ számos országából érkezett húszezer ember előtt játszott hétfő este valamivel több mint két órán át a Led Zeppelin együttes Londonban. Ez volt a rock egyik óriásának első koncertje 27 év óta.

Vitézy Dávid: Nem fogok odaülni Karácsony Gergely mellé

Vitézy Dávid: Nem fogok odaülni Karácsony Gergely mellé

Marco Rossit összefüggésbe hozták a lengyel fociválogatottal, de a szövetség cáfol

Marco Rossit összefüggésbe hozták a lengyel fociválogatottal, de a szövetség cáfol

Új trolivonal lesz Zuglóban

Új trolivonal lesz Zuglóban

Telefonlopási ügy miatt mond le a brit miniszter

Telefonlopási ügy miatt mond le a brit miniszter