szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közlekedési szabálysértés miatt a rendőr nem büntetheti és nem is róhatja meg azt az autóst, aki a fővárosban elrendelt szmogriadó idején nem tartja be az előírást, amely szerint páros napokon csak a páros, páratlan napokon csak a páratlan rendszámú autók közlekedhetnek. A levegő védelméről szóló kormányrendelet szerint ugyanakkor egy speciális - az objektív felelősséghez hasonló - közigazgatási felelősség terheli az intézkedésnek nem engedelmeskedő autóst is - mondta el Kolláth György alkotmányjogász.

Az alkotmányjogász a fővárosban vasárnap elrendelt szmogriadó kapcsán kifejtette: a KRESZ alapján nem lehet megbüntetni azt az autóst, aki nem veszi figyelembe az intézkedést, mivel nem módosították a jogszabályt. Sőt, mint mondta, a rendőr nem is figyelmeztetheti a páros rendszámú járművel páratlan napon közlekedő autóst. A szabálysértési törvény szerint a figyelmeztetés a rendőri intézkedés egyik fajtája: akkor alkalmazzák, ha az autós szabálysértést követett el, de olyan csekély mértékűt, hogy nem kell megbüntetni, felesleges megbírságolni érte. Ebben az esetben azonban a szmogriadóban elrendelt közlekedési korlátozást be nem tartó autós nem követ el szabálysértést - mutatott rá Kolláth György. Megítélése szerint a rendőrséget ebben az esetben szabálysértés hiányában is fellépésre kényszerítették. 

Hozzátette ugyanakkor, hogy a levegő védelmével kapcsolatos egyes szabályokról szóló 2001-es kormányrendeletbe "bele lehet kapaszkodni". A kormányrendelet szerint a közlekedési hatóság és a közlekedésrendészeti szerv - a környezetvédelmi hatóság vagy a közegészségügyi hatóság kezdeményezésére - "azokon a területeken, ahol a mozgó légszennyező források használata veszélyes légszennyezettséget okoz, forgalomkorlátozást vagy más intézkedést rendelhet el". 

A jogszabály szerint "levegővédelmi bírság" megfizetésére kötelezhető az a természetes vagy jogi személy, aki vagy amely a "levegővédelmi követelményeket" nem tartja be. A kormányrendelet melléklete szerint az, aki "szmogriadó elrendelése esetén nem (esetleg késve vagy részben) hajtja végre a szmogriadó intézkedési tervben előírt intézkedéseket, 500 ezer forint, gazdasági tevékenységet nem folytató természetes személy esetében 100 ezer forint" bírságot köteles megfizetni. A környezetvédelmi hatóságok a megjelölt összegek 25-100 százalékát szabhatják ki a mulasztás körülményeinek mérlegelésével. "Ez árnyalja a képet. A közlekedési rendőr tehát helyszíni bírságot nem szabhat ki közlekedési szabálysértés miatt, de a feljogosított közigazgatási szerv hivatalból vagy feljelentésre eljárva közigazgatási bírságot szabhat ki" - tette hozzá. Ám ez a megoldás sem aggály nélküli, mivel az ilyen jellegű, súlyos és általános igazgatási bírságolás intézményesítése nem korrekt kormányrendeletben, hanem törvényi szabályozást igényelt volna - mondta Kolláth György.

Az alkotmányjogász szerint a szmogriadó "nyilvános közlését elszúrták", sokkal alaposabb felkészülésre lett volna szükség. Emlékeztetett arra: a fővárosi szmogriadó-tervet 2008 októberében alkotta meg a közgyűlés, decemberben pedig módosította; így elegendő idő állt volna az illetékesek rendelkezésére, hogy tájékoztassák a lakosságot és felkészüljenek. Mint mondta, a decemberi jogszabály-módosítást is a "helyben szokásos módon" kellett volna kihirdetni, Budapest egész területén, hogy az állampolgárok értesüljenek róla.

Kolláth György közölte: nem jogállami megoldás, hogy vasárnap 11 órától elrendelik a riasztási fokozatot, de az erről szóló híradás csak "csöpögtetve" jut el a lakossághoz, délután. Ha azt akarták volna, hogy mindenki tartsa be a rendeletet, akkor reggel 9 órától folyamatosan ezt kellett volna bemondani a rádiókban, televíziókban, hogy arról akár a budapestiek, akár a vidékiek tájékozódhassanak. Akkor várható el a jogkövető magatartás, ha az embereknek módjukban áll megismerni a szabályt, itt pedig ez nem történt meg - tette hozzá. 

Felhívta a figyelmet arra: a tájékozódás, tájékoztatás mellett további fontos követelmény, hogy az állampolgárok és a cégek is felkészülhessenek az intézkedésre, és hozzá tudják igazítani a magatartásukat. Ha nem adnak kellő időt a felkészülésre, az önmagában veszélyezteti a jogbiztonságot - mondta az alkotmányjogász.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Autó

Szmogriadó: sűríteni kell a BKV-járatokat

A BKV járatainak sűrítését szorgalmazza a vasárnap életbe lépett budapesti szmogriadó miatt a Levegő Munkacsoport, valamint a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) külön-külön. A VEKE az elővárosi vonatok sűrítését sűrítését is javasolja, a MÁV-START a hétfői tapasztalatok alapján dönt.

MTI Autó

Szmogriadó: jelentősen csökkent a légszennyezettség

Jelentősen csökkent a fővárosban a légszennyezettség értéke, de négy állomáson még mindig a riasztási szint feletti értéket mértek; amennyiben a napi átlagos érték 100 mikrogramm/köbméteres szint alá süllyed, akkor kedden várhatóan feloldják a közlekedési korlátozást.

MTI Itthon

Keddig nem várható, hogy javul a szmoghelyzet

Keddig nem várható jelentős javulás a levegő minőségében, mert továbbra is gyenge légmozgásra, párás, borongós időjárásra kell számítani - mondta Fodor Zoltán, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) veszélyjelző meteorológusa vasárnap a szmogriadó elrendelése kapcsán.

MTI Autó

Szmogriadó: menetjegy helyett forgalmi?

A fővárosi MDF-frakció azt kezdeményezi a főpolgármesternél, hogy a szmogriadó ideje alatt azok az autósok, akik nem használhatják a gépkocsijukat, a forgalmi engedély felmutatásával térítésmentesen utazhassanak a BKV járatain. A Főpolgármesteri Hivatal szerint ez igazságtalan lenne azokkal szemben, akik máskor is a tömegközlekedést veszik igénybe.

MTI Autó

Kikre nem vonatkozik a szmogriadó?

A szmogriadó miatt Budapesten vasárnap 11 órától elrendelt forgalomkorlátozások alól számos jármű mentesül, egyebek között a tömegközlekedési és a megkülönböztető jelzést használó járművek, továbbá azok, amelyek teljesítik a legszigorúbb környezetvédelmi követelményeket.

MTI/hvg.hu Autó

Szmogmizéria: a jegyzőhöz fordult egy képviselő

A szmogriadóról szóló helyi rendelet be nem tartása miatt Debrecen jegyzőjéhez fordult Gadus István, az SZDSZ hajdú-bihari elnöke, debreceni önkormányzati képviselője. Ezt a liberális politikus maga jelentette be hétfőn sajtótájékoztatón.

MTI Autó

Kedden feloldhatják a szmogriadót Budapesten

Nagy valószínűséggel kedden feloldják a szmogriadó riasztási fokozatát Budapesten - jelentette be a főváros kommunikációs igazgatója hétfőn újságírók előtt.