Ez okozhatta Bianchi balesetét
A körülmények szerencsétlen összejátszása miatt történt a vasárnapi Forma-1-es Japán Nagydíjon az a baleset, amelyben Jules Bianchi, a Marussia francia pilótája egy mentést végző darunak ütközött, és súlyos fejsérüléseket szenvedett – közölte a szuzukai pálya szóvivője.
"A pályabírók dupla sárga zászlót lengettek Adrian Sutil autójának mentése miatt, ez pedig mindig azt jelenti, hogy az elhaladó versenyzőknek le kell lassítaniuk olyan tempóra, amelyről még az adott körülmények között, vészhelyzet esetén meg tudnak állni" – nyilatkozta kedden Mijazaki Maszamicsi.
A szóvivő hozzátette, balszerencse az volt, hogy Bianchi éppen ezekben a pillanatokban haladt át egy vízátfolyáson, ezért a gumik nem tapadtak az aszfalthoz, a pilóta pedig képtelen volt lassítani. "Az eső erőteljesen rákezdett, a pálya vizes volt, de nem annyira, hogy emiatt meg kelljen szakítani a futamot. Azt hiszem, a versenybíróság ugyanígy értékelte a szituációt" – tette hozzá.
A becsapódás pillanata, amelyet a Corriere della Serra oldalán, erre a linkre kattintva nézhenek meg, ellentmond annak, hogy sárga zászló lett volna érvényben. (A baleset felkavaró tényén kívül jó látszik, hogy az érintett szakasz pályafelügyelője zöld zászlót – vagyis szabad jelzést – integet, amikor a baleset történik. 10 másodperccel a becsapódás előtt még dupla sárga zászló volt ott is érvényben, ám a felügyelő szerint ekkorra az emelő traktor már távozott az ő általa felügyelt mentési területről.)
A 25 éves Bianchi a szuzukai futam 41. körében csúszott ki a pályáról, és az egy körrel azelőtt ugyanott balesetet szenvedő Adrian Sutil autóját kiemelő darunak ütközött. Bianchit eszméletlen állapotban, súlyos fejsérülésekkel vitték kórházba, és életmentő műtétet hajtottak végre rajta, azóta a jokkaicsi Mie kórházban fekszik.
A legutóbbi információk szerint, amelyek a brit Sky Sportstól származnak, a francia autóversenyző állapota továbbra is kritikus, de stabil. Újdonság lehet, az, hogy információjuk szerint a versenyző a műtétjét követően nem tudott gépi segítség nélkül lélegezni, ahogyan az korábban a médiában szerepelt. Craig Slater, a Sky Sports helyszíni tudósítója hozzátette, a pilóta nem ment át második beavatkozáson, ahogy az szintén elterjedt.
Az F1 kereskedelmi jogait birtokló Bernie Ecclestone független vizsgálatot sürget az ügyben, Jean Todt, a nemzetközi szövetség (FIA) elnöke pedig még hétfőn "teljes és részletes" beszámolót kért Charlie Whiting versenyigazgatótól a Japán Nagydíjon történtekről.
A francia pilóta szülei – Christine és Philippe Bianchi – hétfőn érkeztek meg Jokkaicsibe, Gérard Saillant, a FIA orvosi bizottságának elnöke, valamint Bianchi ügynöke, Nicolas Todt pedig kedden csatlakozott hozzájuk. Matteo Bonciani, az F1 szóvivője hétfő este kritikusnak, de stabilnak nevezte Jules Bianchi állapotát.
Martin Brundle korábbi F1-es pilóta – aki manapság kommentátorként dolgozik - aktív versenyzőként nagyon hasonló balesetet szenvedett, mint most Bianchi. "Majdnem meghaltam egy ugyanilyen esetben, épp hogy elkerültem a darut, de emlékszem, becsuktam a szemem, és azt gondoltam, itt a vég" – mondta Brundle. Hozzátette, már jó ideje felhívta a figyelmet arra, hogy a mentést végző járműveknek nincs helyük a bukótérben.
A legutóbbi, súlyos fejsérüléssel járó, F1-es pilótát érintő baleset a Magyar Nagydíjon történt: a 2009-es hungaroringi hétvégén az akkor még a Ferrarinál versenyző brazil Felipe Massát találta fejbe az előtte haladó autóról lerepülő rugó. Massa az eset után felépült, s most a Williamsnél vezet.