szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vadasparkban talált otthonra az emberekre is komoly veszélyt jelentő állat.

Vasárnap reggel Balatonszárszón fogta ki az aligátorteknőst egy horgász, aki azt a kőröshegyi Teknősparkba vitte.

Az aligátorteknős (Chelydra serpentina) egyáltalán nem része a Balaton ökoszisztémájának, hiszen nem őshonos Magyarországon, sőt, súlyos ökológiai problémákat okozhat jelenléte. Ez a faj rendkívül veszélyes, hatalmas, csőrszerű szájával komoly sérüléseket is okozhat.

A Teknősparkban a 150 lakó mellett már nem volt hely az új ragadozónak, ezért az végül Veresegyházán, a vadasparkban talált új otthonra – írja a sonline.hu. Ott külön elkerített részen helyezték el, társai mellé, akik szintén szabad vizekből befogott példányok.

A veresegyházi vadasparkban az aligátorteknősöket kifejezetten azért tartják, hogy demonstrálják, milyen kártékony invazív fajról van szó.

„Az aligátorteknősök gyorsak, agresszívek, és komoly sérüléseket okozhatnak az embereknek is. Az őshonos mocsári teknősökkel szemben jóval nagyobbra nőnek és kiszorítják őket természetes élőhelyükről” – hangsúlyozta Horváth László főállatgondozó.

A veresegyházi vadaspark nyolc másik aligátorteknős mellé helyezte el a Balaton mellől befogott példányt, ahol bemutatják az embereknek, milyen károkat okozhatnak ezek az invazív állatok.

Ezért is aggasztó, hogy – köszönhetően a felelőtlen állattartóknak – szinte minden évben találnak egy-egy példányt Magyarországon. Tavaly és tavalyelőtt szintén a Balatonban tűnt fel, de volt már, hogy Piliscsabán, Törökbálinton vagy Biatorbágyon kellett befogni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!