szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy bárki által véghez vihető változtatás csodákra lehet képes: a biológus szakértő személyes példáját mesélte el a HVG Kösz, jól podcastjában.

Egy felmérés szerint a magyarok 70 százalékánál jelentkezik valamilyen alvászavar, és az érintetteknek mintegy egyharmada folyamatosan szenved a rossz alvás vagy az álmatlanság kellemetlen tüneteitől.

Az alvászavarral kapcsolatban számos tévhit tartja magát a köztudatban. A Kösz, jól podcastban Szász Máté biológus többek között a saját tapasztalatát osztotta meg arról, hogy neki (és még sok más embernek) hogyan segített egy igazán egyszerű módszer a pihentető és nyugodt alvás megteremtésében.

Egyfelől ajánlatos jól átszellőztetett és hűvösebb, 18-19 fokos szobában aludni, azon egyszerű oknál fogva, hogy kevesebb oxigén és magasabb szén-dioxid-szint mellett kevésbé lesz kielégítő az alvás, és könnyen nyomottan, fejfájással ébredhetünk. Másrészt pedig nagyon fontos, hogy elalvás előtt már ne stimuláljuk az agyunkat tévézéssel vagy a telefonunk scrollozásával.

Nekem senki ne mondja azt, hogy alvászavarai vannak, amikor este tévézik vagy internetezik. Próbáld ki azt, hogy lefekvés előtt két-három órával már nem telefonozol, inkább olvass papíralapú könyvet, beszélgess a barátaiddal, vagy a feleségeddel/férjeddel, simogasd meg a kutyádat, utána menj el lefeküdni aludni. Tökéletesen működik, én így élek most, és megszűntek az alvászavaraim

– mondta a szakértő, aki azt is elmagyarázta, miért olyan ártalmas az alvásra a lefekvés előtti képernyőzés.

Noha az agyunk folyamatosan kapja az ingereket, éjszaka, amikor nincs szükségünk a tapintásra, hallásra vagy szaglásra, megpróbálja kikapcsolni ezeket a jelzéseket. „A szervezetünk azonban úgy van kitalálva, hogy vészhelyzet esetén az agytörzsünkben lévő idegsejtállomány kiélesíti az összes érzékszervünket; például ha éjszaka csak bambulunk és megreccsen parketta, abban a pillanatban hirtelen hallunk, látunk és érzékelünk mindent, ez a reakció a túlélésünk kulcsa. Az agyunk ugyanakkor nem tudja megkülönböztetni a valós és a szimulált veszélyeket, így amikor éjszaka nézed a jó kis krimit, horrort, vagy jön a cápa, akkor folyamatosan agitálod a szervezetednek ezt a vészreakcióját, ez kiélesíti az érzékszerveidet, és egy alarmírozott helyzetbe helyez. (…)

Képzeld el, hogy úszol a tengerben, üldöz a nagy fehér cápa, majd amikor kiérsz a partra, elheversz a homokban, hogy akkor most szunya. Nyilván nem fog összejönni

– mondja Szász Máté, aki szerint valami hasonlóval próbálkozunk, amikor a laptopot hirtelen lecsukva a következő pillanatban megpróbálunk elaludni.

Alvászavart, tanulási nehézségeket, figyelemzavart is okozhat, hogy már a legkisebbek is a mobilon lógnak

Már a másfél éves gyerekek közel fele napi tévéfogyasztó, ötödük pedig tabletezik vagy okostelefonozik is. Minél alacsonyabb az anya iskolai végzettsége és életkora, annál valószínűbb, hogy a kisgyereke képernyő előtt ül. A WHO kétéves korig teljes képernyőmentességet javasol.

Nem járunk jobban a telefonunk pörgetésével sem, ami egyrészt a kék fény miatt rombolja az alvásminőséget, de a szakember szerint az a pszichés hatás is igencsak hátrányos, hogy miközben folyamatosan izgatjuk a képzeletüket, az így keltett vágyak nem tudnak manifesztálódni. „Azt az autót nem fogod tudni most kipróbálni, azt a kaját nem fogod tudni most megkóstolni, a többiről nem is beszélve. Ezért mindig továbbgörgetsz, megint kapsz egy teljesen más impulzust, aztán megint egyet, míg végül végtelen mennyiségű, diffúz agitációt kapsz, nulla megéléssel, mert ez az érzelmi kör nem tud lecsengeni. Amikor éjjel az utolsó 20 percben már csak pörgeted a képernyőt, a végén az agyad olyan állapotba kerül, hogy már azt se tudja, mire vágyik, de tele van kielégítetlen vággyal, és ebből már nagyon nehéz egy pihentető relaxációba jutni. És ilyenkor azt szokták mondani, hogy alvászavaraim vannak…”

Kösz, jól korábbi adásából többek között kiderül az is, hogy

  • hogyan is kell egészségesen öregedni,
  • miért baj az, hogy egyre kényelmesebben élünk,
  • miben kellene példát vennünk a XIX. századtól,
  • és mi az, amit súlyos költségek, trendi eszközök, drága vizsgálatok, vitaminok és guruk nélkül tehetünk a hosszú és egészséges életért.

A teljes beszélgetést itt lehet megnézni (az alvásról szóló rész 21.40-től kezdődik):

Kösz, jól: A hosszan egészséges élethez nem pénz kell, hanem a dédnagymama szakácskönyve

Hogyan öregedjünk egészségesen? Milyen praktikákat érdemes bevetni, ha regenerálódni akarunk? Miért fontos az egészséges alvás? És biztos, hogy a vékony ember az egészséges ember? A longevity – ha a szó jelentésének az irányából közelítünk – a hosszú és egészséges életre utal, a hangsúly pedig nem az egyik vagy a másik jelzőn van, hanem egyszerre mindkettőn.

Vagy itt lehet meghallgatni:

A HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén elérhetők: SpotifyApple PodcastsSoundCloudYoutube.

A Kösz, jól csatornájára itt lehet feliratkozni: SpotifyApple Podcasts

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!