szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

III. Károly és felesége, Kamilla magánaudiencián járt a tüdőgyulladásból lábadozó katolikus egyházfőnél.

Az eredeti tervekkel ellentétben mégis találkozott szerdán Ferenc pápával III. Károly király és felesége, Kamilla.

A brit királyi házaspár állami látogatáson tartózkodik Olaszországban, és eredetileg úgy volt, hogy külön állami látogatást tesznek a Vatikánban is, ahol ennek megfelelő protokolláris külsőségek között fogadta volna őket a katolikus egyházfő. Hétfői indulásuk előtt nem sokkal azonban a Buckingham-palota bejelentette, hogy mégsem találkoznak. Ferencet ugyanis február közepétől több mint egy hónapig tüdőgyulladással kezelték a római Gemelli kórházban, és bár március végén hazaengedték, az orvosai szerint még nagyon sokáig eltart a teljes felépülése, így további két hónap pihenést írtak elő számára.

A Buckingham-palota szóvivője azonban szerda este közölte, hogy III. Károlyt és Kamillát mégis fogadta az egyházfő húszperces magánjellegű audiencián.

A király édesanyja, a 2022-ben elhunyt II. Erzsébet királynő 2014-ben járt Ferenc pápánál a Vatikánban, de az a látogatás is magánjellegű volt, így nélkülözte az állami látogatások protokolláris külsőségeit.

Ferenc elődje, XVI. Benedek pápa 2010-ben, II. Erzsébet meghívására hivatalos látogatást tett Nagy-Britanniában. Brit uralkodó akkor látott először vendégül katolikus egyházfőt azóta, hogy VIII. Henrik a XVI. században szakított a római egyházzal. XVI. Benedek elődje, II. János Pál 1982-ben szintén járt Nagy-Britanniában, de őt az angol–walesi katolikus egyház hívta meg.

III. Károly hétfőn érkezett Olaszországba, ahol fogadta Giorgia Meloni miniszterelnök és Sergio Mattarella államfő, szerdán pedig részben olaszul tartott beszédet a törvényhozás két háza előtt. Ő volt az első brit uralkodó, aki felszólalt a római parlamentben.

Megemlékezett többek között arról, hogy csaknem nyolcvan éve értek véget a II. világháború európai hadműveletei, s szakítva a régre visszanyúló monarchikus protokollal, amely gyakorlatilag tiltja a mindenkori brit uralkodó számára az aktuálpolitikai megnyilvánulásokat, úgy fogalmazott: sajnálatos módon ma ismét hallani azoknak az időknek a visszhangját a kontinensen.

Hozzátette: a fiatal nemzedékek is nap mint nap láthatják okostelefonjaikon azokat a híreket, amelyek arról tanúskodnak, hogy a békét soha nem lehet magától értetődőnek tekinteni.

Nagy-Britannia és Olaszország ma vállvetve küzd a mindkettőjük által vallott demokratikus értékek védelméért, mindkét ország kiáll Ukrajna mellett, és menedékre szoruló ukránok ezreit fogadta be – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!