szerző:
Lőrincz Zsolt
Tetszett a cikk?

Édes, erős-pikáns, esetleg picit savanykás. Készülhet különféle zöldségekből, gyümölcsökből, gazdagon fűszerezve. Így jellemzi a mostanság nálunk is egyre népszerűbb fúziós konyhák különleges csemegéjét, a csatnit az Encyclopedia Britannica. A hindi eredetű szó – chutney – jelentése: nyalni. És valóban, aki megkóstolja valamelyik változatot, megnyalja utána mind a tíz ujját.

© Lőrincz Zsolt
A varázslatos ízvilágú indiai konyha leleménye, de   manapság előszeretettel készítik szerte a világon. A különböző nemzetiségű séfek saját ízkombinációikba adaptálják az alapreceptet. Európába a  gyarmatosítás idején hozták be a britek. Angol nyelvterületen mindenütt kapható kisebb üvegekben, hosszú eltarthatósággal, mint a lekvár.

A csatni tulajdonképpen sűrű mártás. Egyes fajtái pürészerűek, mások inkább dzsemre emlékeztetnek, felismerhetők benne a gyümölcs- vagy zöldségdarabkák.
Alapanyaga tehát gyümölcs és/vagy zöldség, a leggyakrabban mangóból, hagymából, fokhagymából, sárga- és őszibarackból, paradicsomból és korianderlevélből készül, de létezik kókuszos is. Fűszerezéséhez sót, cukrot, csilit, borsot, gyömbért, kurkumát, köményt, citromlevet és ecetet használnak, persze mindezt nem egyszerre. Indiában szinte minden étkezéshez frissen készítik a legkülönfélébb csatnikat. Készülhet hideg és meleg eljárással is, a felhasznált alapanyagtól függően.
Elkészítéséhez nem kell különösebb konyhai előismeret. Inkább csak fantázia, hiszen nagyon szabadon variálható, az egyéni ízlésnek, a pillanatnyi hangulatnak megfelelően.
 
Az alábbiakban adunk egy-két tippet, addig is, amíg kikisérletezik saját receptjeiket. Garantált a siker egy baráti vacsora alkalmával. S most igazán szezonja van a csatninak, hiszen a belevaló legízesebb gyümölcsök éppen érnek.

Mihez kínáljuk?
Adhatjuk hideg és meleg, sült és főtt húsokhoz, különlegesebb sajtokhoz, sörtésztában sült vagy grillezett zöldségekhez. A vegetáriánusok fogyaszthatják önmagában, egy kis barna- vagy vadrizzsel körítve. Kenhetjük kenyérre, leginkább a frissen sült barna, magvas kenyérrel remek.

Receptjeink nem tartalmaznak nehezen beszerezhető alapanyagokat, és húsz perc alatt elkészíthetők. Zárt üvegben, hűtőszekrényben akár egy hétig is elállnak a „nyalnivalóink”. Díszesebb üvegbe töltve remek ajándék is lehet egy-egy különleges csatni.

Barackcsatni borsmentával
Olívaolajon megpirítjuk a nagyobb kockákra vágott vöröshagymát, zúzott fokhagymát, szezámmagot, durvára vágott diót. Majd hozzáadjuk a felkockázott őszibarackot, fűszerezzük csipetnyi sóval, fahéjjal, őrölt szegfűszeggel, csilivel és végül az apróra vágott borsmentalevelekkel. Lekvárállagúra sűrítjük.

Szilvacsatni
Mehet minden egyszerre az edénybe: kb. 50 deka szilva, fél, nagy kockára vágott hagyma és alma, 10 deka paradicsom, egy evőkanál reszelt gyömbér, fél teáskanál fahéj, egy gerezd fokhagyma, fél evőkanál só, egy evőkanál ecet, 12 deka cukor, egy kupica whisky, fekete bors ízlés szerint. Az egészet lekvárállagúra főzzük.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vétek György Gasztro

Rétesshow a kastélyban

Nem elég, hogy a gulyásnak „múzeumot” csináltak Bécsben, még a rétessel is saját országimázsukat építgetik.

hvg.hu Gasztro

Sztárok és cukrászok készülnek az Ország Születésnapjára

Különleges receptet kreált a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete augusztus 20-ára, az Ország Születésnapjára. Az „új hungarikum” alkotóihoz csatlakozott Budai Bernadett kormányszóvivő és számos hazai médiasztár – Karsai Zita, Csollány Szilveszter, Schobert Norbert, Magony Szilvi, Palcsó Tamás, Lola –, akik a Miniszterelnöki Hivatal felhívására tortát sütnek az ünnepre.

Kovács Gábor Gasztro

Lecsó: tartózkodjunk az olajtól, jöjjön a szalonna

A lecsó annyira alapétele a magyar konyhaművészetnek, hogy a legtöbb szakácskönyv nem is foglalkozik az elkészítésével. És amelyik mégis, az röviden elintézi azzal, hogy az üvegesre pirított hagymára ráborítjuk a paprikát, majd rövidest a paradicsomot, sózzuk és ezt az egyveleget megfőzzük.

Plázs

Egy finom E - a rejtélyes umami

Száz éve azonosították, de csak néhány éve fogadják el ötödik alapíznek a rejtélyes umamit, amelyről a nemrég Pécsett megrendezett élettani konferencián is sok szó esett.

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Kenyér a tányérban

Már Erasmus is megmondta : „Egy ügyes szakács jó vacsorát tud készíteni köszörűkőből is.” A hálás elő- és utókor pedig feltalálta mindenkori kőlevesét - ami esetünkben kenyérből van.

Szikora Katalin Gasztro

A fehér, a sárga és a kopasz

A nyár hamvas gyümölcse a barack. Persze ez is frissen, nyersen a legfinomabb, a legegészségesebb. Gyakorló háziasszonyok legfeljebb krémlevest rittyentenek belőle. A profi szakács szerint a barackkrémlevesnél élvezetesebb a frissen készült ivólé. Az asztalra pedig izgalmas ízvariációkban vonulhat fel a barack. Erre ad példákat - némi történeti háttérrel - Dunszt Zsolt, az Aranyszarvas-Gomba Kft. séfje, grill világbajnok.