szerző:
Rapp Eszter
Tetszett a cikk?

A régi cukrászdák kínálatából nem hiányozhatott az égetett tésztából készült, sárgakrémes, kakaóhabos finomság. Manapság, ha nem akarunk legalább a szomszédos Ausztriába átugrani érte, akkor hozzuk a saját konyhánkba.

Az eklerfánk (éclair) a 19. századból származó, hagyományos francia édesség, aminek manapság is nagy kedvelői a belgák, németek, osztrákok, olaszok, spanyolok is. Közeli rokonságban áll a képviselőfánkkal, profiterollal. A hosszúkás fánkot égetett, forrázott tésztából sütik (előbbi a magas sütési hőmérsékletre, utóbbi a tésztakészítés módjára utal), amit klasszikusan úgynevezett cukrászkrémmel (sárgakrém) töltenek be és csokimázzal csurgatnak meg.

Képzeljenek el egy hosszúkás képviselőfánkot csokival csurgatva és vaníliakrémmel megtöltve. Máris tudják, milyen is az eklerfánk. Szokták még kávéhabbal tölteni, karamell fondannal bevonni, de a franciák például előszeretettel pakolják meg sós krémekkel is. Mi már a karácsonyra gondolva narancsízesítéssel dobtuk fel a tölteléket. Egy kis őrölt fahéj vagy szegfűszeg hozzáadásával ünnepi desszertként is tálalhatjuk. Bár több részletből tevődik össze, elkészítése viszonylag egyszerű. Nagy előnye, hogy fánk létére nem olajban sütik, így könnyebb kategóriát képvisel az édességek sorában.

Hozzávalók a krémhez

Rapp Eszter

1,25 dl tej
1,25 dl narancslé
1 narancs héja
fél rúd vanília kikapart belseje
60 g cukor
2 tojássárgája
2 evőkanál liszt
Hozzávalók az égetett tésztához
80 g liszt
50 g vaj
1,2 dl víz
egy csipet só
2 teáskanál cukor
2 tojás
Hozzávalók a csoki mázhoz
100 g étcsokoládé
4 evőkanál tejszín

A krém elkészítése

Egy tálban keverjük el a sárgájákat a cukorral és a liszttel. Egy lábosban keverjük el a tejet, a narancslevet, a vaníliát és a narancs lereszelt héját, majd forraljuk fel. Ha felforrt, kis adagokban folyamatosan kevergetve csurgassuk a tojásos masszához, hogy biztosan csomómentesre tudjuk keverni. Öntsük az egészet vissza a lábosba és forraljuk fel újra, ezalatt kellően be is sűrűsödik a krém. Hagyjuk kihűlni, közben készítsük el a fánkokat.

Az égetett tészta elkészítése

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A vizet forraljuk fel a vajjal, a sóval és a cukorral. Adjuk hozzá a lisztet és keverjük jól el. Addig kavargassuk kis lángon, amíg a tészta össze nem áll és el nem válik az edény falától. Ha egy kicsit kihűlt, egyenként keverjük el benne a tojásokat. Habzsákkal nyomjunk a kivajazott, lisztezett tepsire kisebb vagy nagyobb rudakat, egymástól viszonylag messze, mert sütés közben háromszorosra is megnőhetnek a darabok (mi minieklereket sütöttünk, nagyjából 5 cm-es rudakból). Előmelegített sütőben mérettől függően 25-35 perc alatt sül készre.

A csokimáz elkészítése

A tejszínt forraljuk fel (esetleg mikróban is felmelegíthetjük), majd olvadásig keverjük el benne a feldarabolt csokit. Várjuk meg, amíg a fánkok teljesen kihűlnek, majd a habzsákkal (kis lyukú fejjel) a rudak egyik végét lyukasszuk ki. Töltsük meg őket a narancsos krémmel. A fánkok tetejére lapos késsel kenjük a csokimázat. Hűtőben hagyjuk kicsit összeérni az ízeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Rapp Eszter Gasztro

A hét receptje: blondie

A brownie, azaz a tömény, rettentően csokis sütemény, ami eredetileg az amerikai tűzhelyek szülötte, meghódította az egész világot. Ám, ha unjuk a barnát, váltsunk szőkére!

Rapp Eszter Gasztro

A hét receptje: karamell a köbön

A legfinomabb desszertekben két-három textúrát és ízt is fellelhetünk. Ebből a szempontból e heti desszertünk, a karamellás pohárkrém igazán izgalmas.

Rapp Eszter Élet+Stílus

A hét receptje: kerek perec

Hiányzik a kerek, a puha, a ropogós, a kicsi, a nagy, a magos, a sajtos, a sós. Mégsem mehetünk mindig moziba, csak a perec kedvéért, amit az ottani büféken kívül máshol nem nagyon majszolhatunk. De otthon miért is ne?