szerző:
Varga Márta
Tetszett a cikk?

Az igazi, nemes pezsgő színe az arany különböző árnyalataiban pompázik. Lehet halványabb vagy borostyán, zöldes, sárgás vagy ezüstös fénye. De a változatosság nem csak a szemet gyönyörködteti, hanem a pezsgők karakteréről, az érési idő hosszáról vagy az alapborok szőlőfajtáiról is sokat elárul.

A francia pezsgők készítése során a 17. század óta alkalmazzák a borházasításnak nevezett műveletet. A különböző szőlőfajtákból, termőhelyekről vagy évjáratokból származó alapborok keverése lehetővé tette minden pezsgőház számára, hogy csak rá jellemző, egyedi stílust hozzon létre. Minden pezsgőgyártó különböző fajtájú pezsgőket kínál, amelyek mindegyike tükrözi a gyártó stílusát. A Párizstól északkeleti irányban található, a szőlőtermesztés szempontjából zord éghajlatú Champagne régióból származó pezsgők 90 százaléka brut. Ezekben a kiegyensúlyozott, mégis inkább száraz borokban a hozzáadott cukor mennyisége kevesebb, mint 15 g/liter. Aperitifként vagy étkezések kísérőjeként is fogyaszthatók.

burzsuj.blog.hu

A még szárazabb, extra-brut pezsgőkben a hozzáadott cukor mennyisége kevesebb, mint 6 g/liter. Talán ezek a borok mutatják meg igazán a régió tiszta, természetes ízeit. Az utóbbi időben egyre népszerűbbek a kizárólag Chardonnay szőlőből készülő brut nature (egyáltalán nem adnak hozzá cukrot) és extra-brut pezsgők, melyek fanyar száraz ízét friss, virágos jegyek gazdagítják. Néhányan a legnagyobb séfek közül arra esküsznek, hogy ezek a pezsgőfajták illenek leginkább az étkezések mellé.

A Kelet-Európában és Oroszországban népszerűbb demi-sec pezsgők esetében a hozzáadott cukor mennyisége 33-50 g/liter, míg a sec pezsgőknél 17-35 g/liter között lehet. A franciául doux, azaz édes pezsgőt gyakorlatilag nem gyártanak Champagne-ban. Noha Magyarországon korábban az édes és félédes pezsgők voltak kedveltek, a champagne-i pezsgők közül ma már hazánkban is a brut a legnépszerűbb. Érdemes kipróbálni mindegyiket, hogy megtalálhassuk a saját ízlésünknek legjobban megfelelő ízt. Egyre több rajongója van a kellemes karakterű, gyümölcsös rosé pezsgőknek, amelyeket gyakran meghitt pillanatok kísérőjeként választanak. Kétfajta eljárással készülnek: a hagyományos, ma már igen ritka módszer szerint a kék szőlőfajták (Pinot Noir, Pinot Meunier) héjának macerálásával, áztatásával vagy kevés, a régióból származó vörösbor hozzáadásával.

Csillagos magyar pezsgők

A Decanter magazin 2010-es pezsgőtesztjén ugyancsak megállták a helyüket a nemzetközi mezőnyben a hazai pezsgők. A 20 pontos rendszerben négycsillagos minősítést (16,5-18,49 pont, kifejezetten ajánlott megjelöléssel) érdemelt ki a palackos erjesztésű és érlelésű kategóriában a Louis Francois&Co.Extra Brut nyerspezsgő 2007(György-villa, Etyek-Buda), a Vincent Blanc Fleur 2007 (Garamvári Szőlőbirtok, Balatonboglár), a Zöld Olivér 2007 (Taschner, Sopron), a Vincent Evolution Rose 2005 (Garamvári Szőlőbirtok, Balatonboglár) és a Törley Chardonnay Brut 2006 (Törley, Etyek-Buda).

 

A 1,5 literes magnum palackban érleltek közül négy csillagos a Hungaria Extra Dry, a Hungaria 55 és a Hungaria Grand Cuveé Brut (Hungaria Pezsgőpincészet, Etyek-Buda). A tartályban erjesztett pezsgők kategóriájában ugyanilyen kimagasló eredményt ért el a Chapel Hill Sparkling Pinot GrigioBrut (Balatonboglári Borgazdaság).

Az évjáratos vagy vintage megjelölésű champagne kizárólag egy évjárat alapboraiból készül – kivételesen jó adottságú években. Ezért a vintage borok az évjáratra jellemző változatos aromákat és struktúrákat kifejező, nagyon jellegzetes karakterű italok. Mivel a kimagasló minőségű vintage pezsgők   6 évig pihenhetnek a hűvös mészkőpincékben a második erjesztést követően, idén novemberben kezdték forgalomba hozni a franciák ígéretes 2004-es évjáratát. Az üzletekben található francia pezsgők közül ezt, vagy a 2002-es palackokat érdemes választani gazdag, összetett, életteli struktúrájuk miatt. Bár a francia pezsgők mindig fogyasztásra készen, azaz a legmegfelelőbbnek tartott érettségi fokon kerülnek ki a pincékből, számos évjáratos pezsgőt jól el lehet tárolni megfelelő körülmények között.

Az évjárat nélküli vagy non-vintage pezsgők általában több különböző termőterületről és évjáratból származó alapborok keverésével készülnek. A műveletnek köszönhetően egy megkedvelt márkát választva a fogyasztók minden évben hasonló pezsgőt kapnak. A nagy pezsgőházak megbízható, évről évre állandó stílusát ezért leginkább non-vintage brut pezsgőik tükrözik. A nem évjáratos pezsgőket vásárlás után érdemes minél hamarabb elfogyasztani. A tárolással romlik a minőségük, elveszítik jellegzetességeiket.

Különleges kategóriát képeznek a monocru pezsgők, melyek kizárólag egy termőhely szőlőiből készülnek. A special cuvée vagy prestige cuvée megjelölésű italok pedig a legfinomabb, legjellegzetesebb alapborokból készülő nem mindennapi pezsgők. A Champagne Appellation szabályozása szerint az itt készülő pezsgőket kizárólag három szőlőfajta – a Pinot Meunier, a Pinot Noir és a Chardonnay – keverésével készítik arra törekedve, hogy megteremtsék a rájuk jellemző erő, gyümölcsösség és kifinomultság közötti harmóniát. Ugyanakkor léteznek olyan pezsgők is, amelyeket csak a fehér vagy a kék szőlőkből erjesztenek. (Ez az információ nem minden esetben szerepel a címkén.) A blanc de blancs kizárólag Chardonnay szőlőből készülő elegáns, kifinomult champagne. A blanc de noirs pedig Pinot Noir-ból és/vagy Pinot Meunier fajtákból préselt erőteljes, zamatos, ugyanakkor gyümölcsös aromájú ritka pezsgő. Mindkét fajta lehet évjáratos vagy évjárat nélküli.

A címke a palack egyik fő ékessége, ugyanakkor tájékoztatja a fogyasztókat a champagne eredetéről is. 1979 óta a következő hivatkozásokat kell tartalmaznia: „Champagne” kifejezés, márkanév, cukortartalom, névleges mennyiség, alkoholtartalom (10-13 százalék között), gyártó vagy előállító neve kiírva vagy speciális kóddal jelölve, származási ország és származási hely szintén kiírva vagy kóddal jelölve. Tartalmaz továbbá egy minden márkára jellemző egyedi regisztrációs számot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Varga Márta Gasztro

Champagne körút:a tíz legjobb francia pezsgő

A pezsgő mindig varázslat és ünnep. Ragyogás a szürke hétköznapokban, kivételes hangulat a kivételes alkalmakkor. Most, év vége felé közeledve tartsanak velünk egy Champagne körútra, ahol a nagy pezsgőházak hagyományai és a nemes italokhoz kapcsolódó érdekes történetek egyaránt a varázslat részei.

hvg.hu Gasztro

Kávé és pezsgő: nem racionális élmény

Az ünnepre pezsgővel koccintunk, a közös étkezéseket pedig rendszerint egy jó kávéval zárjuk. Nincs ebben semmi különös, s valószínűleg nem is jut eszünkbe, hogy bármiféle harmóniát keressünk a kávé és a pezsgő között.