szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

A leghíresebb francia séf, a jelenleg 85 éves Paul Bocuse veheti át március 30-án az Amerikai Kulináris Intézet (The Culinary Institute of America – CIA) tekintélyes elismerését.

Az Egyesült Államok és a nemzetközi konyhaművészet meghatározó szervezete, a CIA Paul Bocuse-nak adományozta az Évszázad Séfje 2011-es Augie-díjat. A veterán mesterséfet korunk egyik legnagyobb szakácsaként tisztelhetjük. A rangos szakmai elismerést életművéért kapja: hozzájárulásáért az egyetemes gasztronómia fejlődéséhez a 20. században.

Paul Bocuse, „lefőzte” a világot
lyonmag.com

A díjátadásra a hónap végén a New York-i Times Square legelegánsabb hoteljében, a Marriott Marquis éttermében kerül sor. Az ünnepi fogadásra legalább ötszáz résztvevőt várnak a világ konyhaművészeinek képviseletében, akik a részvételért 1000 dollárt (közel 200 ezer forint) fizetnek fejenként. A bevételt hasznos célra, a CIA ösztöndíjalapjának javára fordítják, s az oktatásához használják fel.

Az Augie-díjat Bocuse nagy szakácselődjének, Auguste Escoffiernek (1846-1935) emlékére alapította az Amerikai Kulináris Intézet. Escoffier azért válhatott az amerikai séfek képzésében és minősítésében kulcsszerepet játszó intézmény díjának névadójává, mivel nemcsak népszerűsítője, hanem megújítója is volt a modern francia konyhának, főzési eljárásoknak.

Az Évszázad Séfjén kívül három másik Augie-díj is átadásra kerül: az Év Séfje lett Daniel Boulud, francia szakács és vendéglős, aki az USA-ban ért el kimagasló sikereket. Egész étterem birodalmat tudhat magáénak New York Cityben, Palm Beachben, Miamiban, Vancouverben és Pekingben. New York-i étterme, a Daniel, három Michelin-csillagos minősítéssel rendelkezik. Hagyománnyá vált a CIA kurzusain képzett neves ízmesterek díjazása is, az Alumni of the Year, az Év Öregdiákja címet Jerome Bocuse-nak, Paul Bocuse fiának és Michael Chiarello amerikai sztárséfnek ítélték oda. Az előbbi 1992-ben, míg az utóbbi 1982-ben folytatott tanulmányokat az Amerikai Kulináris Intézetben. Még egy jelentős díjról döntöttek, ez a Frances L. Roth Award, melyet Richard Marriott vehet át az élelmezési iparban elért kimagasló tevékenységéért.

A 20. század szakácsikonja

A Collonges-au-Mont-d’Orban született Paul Bocuse legendás nagy szakács, a közelmúltban, február 11-én ünnepelte 85-ik születésnapját. Kiemelkedő szakmai tevékenységét a legmagasabb francia állami kitüntetéssel, a Becsület Renddel is elismerték. Az úgynevezett nouvelle cuisine (új konyha) egyik legnagyobb alakja, előnyben részesíti a minőségi, friss alapanyagokat és az ételek alacsony kalóriatartalmát. Egyik híres készítményét a szarvasgomba levest, az Élysée-palota egyik elnöki fogadására készítette. A különlegesség, a Soupe V.G.E., az egykori francia elnök Valéry Giscard d’Estaing nevét viselve szerepel a gall szakácskirály három Michelin-csillagos éttermének, a Lyon melletti L’Auberge du Pont de Collonges étlapján. A 20. század szakácsikonja kiteljesült életpályájának több olyan magaslata is van, ami a szakmában csak a legjelesebbeknek adatik meg: 24 éve nevét viseli a világ legnagyobb presztízsű szakácsversenye, a Bocuse d’Or, tanítványai közül pedig többen a világ gasztronómiai élvonalát erősítik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gasztro

Az év séfversenye

A hazai csúcsgasztronómia legfontosabb szakácsversenyére február 21-én kerül sor a Gerbeaud-házban. A Magyar Gasztronómiai Egyesület által kezdeményezett Hagyomány&Evolúció döntőjén tizenkét szakács méri össze tudását.

hvg.hu Gasztro

A világ legjobbjai között a magyar séf első szakácskönyve

A World Cookbook Award 1995 óta rangsorolja a világ különböző országaiban megjelenő szakácskönyveket, gasztronómiai kiadványokat. Az évente megjelenő 25-26 ezer könyvből szakmai zsűri választja ki az országonkénti legjobbakat, és jelöli a kategóriagyőzteseket, illetve a fődíjast.

V. Gy. Gasztro

Négy nap, négy séf

Adott egy vendéglátóipari gépekre, berendezésekre szakosodott technikai jellegű szakkiállítás. De ha már úgyis ott vannak a technika csodái, miért ne lehetne sütni-főzni is velük, miért ne lehetne működés közben látni, ki mire képes velük?

Krisztina O'Brien Gasztro

Egy Michelin-csillagos séf receptjei

Tudósítónk egy Michelin csillagos séf főzőtanfolyamán járt. Néhány egyszerű recept apró trükkökkel, és odahaza csillagos konyhánk lesz.

Tóth Sándor Gasztro

A séf, a cukrászlány és a drog

New Jersey egyik legjobb szakácsának szeptemberi öngyilkosságát az első híradások a skót Gordon Ramsay gasztronómiai valóságshowjával hozták összefüggésbe. Mára tisztult a kép, a háttérben sokkal inkább a megboldogult séf házasságon kívüli viszonyát, s depresszióját sejtik.