szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ipari termelői árak januárban 0,2 százalékkal nőttek decemberhez képest, míg a tavaly januárihoz viszonyítva 4,3 százalékkal emelkedtek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Energia van bőven. De egyre drágább
© sxc.hu
A közlemény szerint az ipar belföldi értékesítési árai januárban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal, a tavaly januárival összehasonlítva pedig 8,6 százalékkal emelkedtek. Az exportértékesítés havi termelői árai az előző hónaphoz viszonyítva 0,1 százalékkal csökkentek, míg az egy évvel korábbiaknál 1 százalékkal voltak magasabbak. Tavaly decemberben az ipari termelői árak az előző hónaphoz viszonyítva 0,9 százalékkal csökkentek, 2005 decemberéhez képest 4,5 százalékkal nőttek, 2006 egészében az előző évhez viszonyítva 6,5 százalékkal emelkedtek.

A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai januárban az előző hónaphoz képest minimális mértékben csökkentek. Ezen belül a legnagyobb mértékű, 3,1 százalékos áremelkedés a viszonylag csekély súlyú fafeldolgozás ágazatban volt megfigyelhető, míg a bőrtermék és lábbeli gyártása ágazatban 2,3 százalékos, a gumi-, műanyag termékeknél 1,6 százalékos áremelkedés következett be.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Decemberhez viszonyítva a legnagyobb mértékben, 5,5 százalékkal a kőolaj-feldolgozás ágazatban csökkentek az árak, követve a kőolaj- és kőolajszármazékok világpiaci árainak visszaesését. A textília, textiláru gyártása ágazatban az árak gyakorlatilag nem változtak.

A belföldi értékesítésben jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazatban az előző két hónap kismértékű áremelkedése után 2,2 százalékkal növekedtek az árak, elsősorban a gőz- és melegvízellátás árainak 18,4 százalékos januári emelkedése miatt.

A KSH szerint egy éves összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok közül a fafeldolgozási termékek gyártása ágazatban nőttek a legjelentősebb mértékben, 13,1 százalékkal az árak. A 2006 decemberében mért árnövekedés után ismét 5,4 százalékos árcsökkenés jelentkezett a kőolaj-feldolgozás ágazatban. A többi ágazatban az árnövekedés mértéke 1 százalékos és 9,5 százalék között alakult.

A feldolgozóipar egészében az elmúlt egy év alatt 5,1 százalékkal emelkedtek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai 18,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjai közül januárban a fogyasztási cikkek havi árai emelkedtek a legnagyobb, 0,8 százalékos mértékben. Az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatok árai 0,7 százalékkal növekedtek, a beruházási javakat gyártó ágazatok árszínvonala pedig 0,2 százalékkal csökkent.

Az idén januárban az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban növekedtek a legnagyobb mértékben, 11,7 százalékkal az árak. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoknál 4,6 százalékos, a beruházási javaknál 2,5 százalékos áremelkedés volt megfigyelhető.

A KSH szerint az ipar forintban mért exportértékesítési árai januárban az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkentek, 12 hónap alatt 1 százalékkal emelkedtek. A magyar fizetőeszköz egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 0,1 százalékkal erősödött, a dollárhoz viszonyítva 1,5 százalékkal gyengült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Csekély mértékben növekedtek az ipari termelői árak

Az ipari termelői árak 2005 decemberében az előző hónaphoz képest nem változtak, 2004 decemberéhez viszonyítva 4,7 százalékkal emelkedtek. Az év egészét tekintve 4,3 százalékkal növekedtek tavaly az ipari árak - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.