szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottsága az egyes adótörvényekre illetve az általános forgalmi adóra vonatkozó törvénymódosítási javaslatokat keddi ülésén. A kormánypárti képviselők támogatták az általános vitára való alkalmasságot, az ellenzékiek nem.

A bizottság a két törvényjavaslat általános vitára való alkalmasságáról összevontan tartotta a vitát. Az ellenzéki képviselők elsősorban azt kifogásolták, hogy a kormány korábbi, az adórendszer egyszerűsítésére, a teher csökkentésére vonatkozó ígéreteiből megint nem valósul meg semmi, sőt a gazdálkodók, az állampolgárok még nehezebb helyzetbe kerülnek, hiszen nyilván többet kell elvonni az ideihez képest 16,7 százalékkal magasabb költségvetési bevétel teljesítése érdekében.

Ezek az adójavaslatok nem a foglalkoztatást, a gyermekvállalást segítik, a gazdaság visszafogására szolgálnak, így még a 2 százalékos GDP-javulás sem jön össze - vélte Mádi László, a Fidesz frakcióhoz tartozó képviselő, illetve Domokos László bizottsági alelnök, aki az elnök távollétében elnökölt az ülésen.

Karácsony Imréné, a Pénzügyminisztérium államtitkára nem tudta megerősíteni, de cáfolni sem az ellenzéki képviselők által hangoztatott 16,7 százalékos adóbevétel többletet, mivel - mondta - ilyen adat nincs az általuk kidolgozott előterjesztésekben. Viszont megígérte, hogy pontos kimutatást küldenek a bizottságnak arról, hogy az egyes adóféleségekből származó jövő évi tervezett bevételek miként viszonyulnak az idei várható adatokhoz.
Azt viszont határozottan kijelentette az államtitkár, hogy a jövő évi adótörvényeknek nem a bevételnövelés a célja, az szjá-nál például a jóváírás módosítása 30 milliárd forinttal könnyíti bizonyos jövedelmi sávokban az adózók helyzetét, a társasági adónál, és az áfánál is a befizetési kötelezettségek csökkenéséről van szó. Más kérdés, hogy a feketegazdaság egyre hatékonyabb korlátozásával a korábbiaknál sokkal többen fizetnek adót, járulékot, ez pedig az összbevételeket növelni fogja.

A múlt év őszétől bizonyítani kell, hogy a munkavállalóknak valóban a minimálbér kétszeresénél kevesebbet fizetnek, illetve ezek szerint fizetik az adókat és a járulékokat. Ennek eredményeként egy hónap alatt 110 ezer munkavállalónál lett egyszer csak legalább a minimálbér kétszerese a fizetés, az ehhez igazodó közteherviseléssel együtt – jegyezte meg az államtitkár.

Karácsony Imréné felhívta a figyelmet arra, hogy az adócentralizáció egyértelműen csökken a benyújtott adójavaslatok alapján. Ennek aránya a GDP-hez viszonyítva az idén 38,6 százalék, jövőre viszont 37,8 százalék lesz.

Molnár Albert (MSZP) ehhez hozzátette: 2000-ben még 39,2 százalék volt az adócentralizáció, igaz, hogy ezután 36,5 százalékra csökkent, majd magasabb lett, de most ismét csökken.

A vitában az ellenzéki képviselők közül többen is a polgári szerződésekkel ellentétesnek nevezték azt a javaslatot, hogy közbeszerzéseknél a fővállalkozó bizonyos összeghatár felett nem fizetheti ki a teljes vállalkozási összeget alvállalkozójának, ha annak adótartozása van. Ez a szabály a tervek szerint a jövő év március elsejétől lenne hatályos, de már január elsejétől be lehetne szerezni az adóhatóságtól elektronikus úton a kifizetésekhez szükséges az adóigazolást.

Ugyancsak több képviselő foglalkozott kormánypárti és ellenzéki részről egyaránt a telkek beépítési mértékére vonatkozó szigorítással. Elmondták: irreális elvárás, hogy csak a beépíthetőség 50 százalékának beépítése esetén járjon az illetékmentesség. Már a 20 százalékos beépítési kötelezettség is 72 négyzetméteres ingatlant jelent a legkisebb beépíthető telekméret esetén, ez pedig már csaknem az országos átlag. A kormánypárti képviselők a szigorítás szükségességét nem vitatták, de a mértéket igen.

Katona Béla (MSZP) arra figyelmeztette ellenzéki képviselőtársait, hogy ne követeljenek olyasmit a tárgyalt törvényjavaslatoktól, ami azoknak nem célja. A jövő évi adómódosítások célja a kisebb egyszerűsítés, adminisztrációcsökkentés, a jelentősebb adóváltozásokat 2009-re vonatkozóan dolgozza ki a kormány. A jelenlegi előterjesztések ezeket a célokat teljesítik, ezért általános vitára alkalmasak - hangsúlyozta a kormánypárti képviselő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

A kisadók összevonása nem jár adóemeléssel

A "Megállapodást a jövőnkért" című kiáltvány aláíróival egyetértés van abban, hogy az adótömeg országos szinten ne változzon. A pénzügyminiszter garanciát vállalt arra, hogy a kisadók összevonásával létrejövő új adó nem jár majd adóemeléssel.

MTI Vállalkozás

Új adó evásoknak

Januártól új adónembe, az erőforrás-fejlesztési hozzájárulásba (efeho) vonnak össze három kis adót, a szakképzési és a rehabilitációs hozzájárulást, valamint az innovációs járulékot.

MTI Gazdaság

Az SZDSZ 2008-ban egyszerűsítené az adórendszert

Az adórendszer átalakításának célja 2008-ban az egyszerűsítés, 2009-től pedig a foglalkoztatást támogató belső átrendezés - jelentette be Kóka János, az SZDSZ elnöke a Liberális Gazdasági Tanács pénteki ülését követő sajtótájékoztatón, Budapesten.

MTI Itthon

Veres: adóreform 2009-től

A 2008-tól bevezetendő adóváltozások az adózás egyszerűsítését és egységesítését szolgálja, szélesebb adóreformot csak 2009-től tervez a kormány - mondta a szerdai kormányülés után Veres János pénzügyminiszter.

MTI Gazdaság

Újabb adók jöhetnek

A jövőben többet kellene áldozniuk a vállalkozóknak és a lakosságnak a környezet védelmére, legalábbis azért több adót kellene fizetni a környezetvédelmi tárca javaslatai szerint - írta szerdán a Népszabadság egy, a lap birtokába került dokumentumra hivatkozva.