szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A genetikailag módosított (gm) növények vetésterülete dinamikusan nő a világon, Magyarországon továbbra is tilos ennek az agrotechnikának az alkalmazása.

Kukoricaföld és bioetanolüzem az Egyesült
Államokban. Nekünk nem kell
© AP
A Biotechnológiai Alkalmazások Nemzetközi Szolgálatának (ISAAA) legfrissebb jelentése szerint 2007-ben a gm-növények vetésterület 12 százalékkal, 12,3 millió hektárral 114,3 millió hektárra emelkedett, ami több mint tizenkétszer akkora, mint Magyarország teljes területe. A gm-technológiát alkalmazó gazdák száma 2 millióval 12 millióra nőtt.

A legnagyobb vetésterület – 57,7 millió hektár – továbbra is az Amerikai Egyesült Államokban van: szójából, kukoricából, gyapotból, repcéből, tökből és lucernából is használnak a tengerentúlon génmódosított fajtákat.

A rangsorban második helyen Argentína áll 19,1 millió hektárral, s 15 millió hektárral Brazília a harmadik. A világon 23 országban termesztenek gm-növényeket, ebből 10 állam 50 ezer hektárnál kisebb területen.

Vetésterület szempontjából az egyik legnagyobb növekedés Indiában következett be: az ott termesztett gm-gyapotot 63 százalékkal nagyobb területen, 6,2 millió hektáron termesztették tavaly.

Abszolút értékben a legnagyobb növekedés Brazíliában következettbe, ahol 3,5 millió hektárral 15 millió hektárra nőtt a gm-növények, egyebek között a gm-szója vetésterülete. A dél-amerikai ország további jelentős növekedési potenciál előtt áll, ugyanis génmódosított cukornáddal kívánják fokozatosan kiváltani a bioetanol-gyártás céljából termesztett hagyományos cukornád-fajtákat.

Jelentős új növényfajtának számít a rovarrezisztens gm-nyárfa, amiből Kínában 250 ezer hektárt ültettek 2007-ben. Kínában 3,5 ezer hektáron vírusnak ellenálló papayát is termesztettek.

Európában a gm-növények vetésterülete 2007-ben átlépte a 100 ezer hektárt, ami 77 százalékos növekedés. Az Európai Unióban 8 tagállamban termeszettek gm-fajtákat, s két új tagállamban vezették be a technológiát. A legnagyobb területen 70 ezer hektáron Spanyolországban termesztettek gm-kukoricát. Franciaországban, Csehországban, Portugáliában, Németországban, Szlovákiában, Romániában és Lengyelországban összesen 35,7 ezer hektár volt a vetésterület.

Magyarországon 2006 decemberében született ötpárti országgyűlési határozat a gm-növények ügyében. Eszerint a környezeti és egészségügyi kockázatokra vonatkozó, megfelelő bizonyítékok hiányában nem lehet ezt az agrotechnikát alkalmazni.

A tilalom feloldása a közeljövőben nem várható. Még ha így is történne szakértők szerint a világ legszigorúbb követelményei lépnének életbe. A genetikailag módosított és a hagyományos agrotechnológiával vetett növények koegzisztencia, azaz együttermesztési szabályai a gm-növények vetéséhez olyan feltételeket támasztanak, amelyeket maguk a gazdák szerint szinte lehetetlenség betartani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Génmódosított növényekkel a klímaváltozás ellen

A génmódosított (gm) növények termesztésbe vonása a klímaváltozás kihívásai és az Európai Unió ezzel összefüggő törekvései miatt is fontos lenne Magyarország számára - mondta Dudits Dénes, a Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület (BZBE) elnöke, egyben az MTA Szegedi Biológiai Központ igazgatója a témáról kedden szervezett szakmai fórumon Budapesten.

MTI Plázs

Élvezhetőbb a génmódosított zöldség

Német tudósok szerint a genetikailag módosított gyümölcs és zöldség élvezhetőbb az allergiában szenvedő betegek számára, mint a természetes gyümölcs. A wissenschaft.de német tudományos portál beszámolója szerint német és osztrák kutatók paradicsommal és almával bizonyították mindezt, ugyanakkor a fogyasztók visszariadnak a géntechnikailag módosított gyümölcsöktől.

Világ

Január 1-től Románia betiltja a génmódosított növényeket

Amíg az ország nem volt az Európai Unió tagja, a gazdák gyakorlatilag szabadon termeszthettek genetikailag módosított növényeket (gmn), ám január 1-től Bukarest kénytelen alkalmazni a brüsszeli előírásokat, és megtiltani nem csak a termesztést, hanem a kereskedést is.

Panoráma Tech

Génmódosított szupergyom fenyegeti a világot

Nagy-Britanniában már megjelent a génmódosított gyom. Pedig csak egy éve folynak kísérletek olyan génmódosított növényekkel, amelyek kereszteződhetnek a gymokkal. Utóbbiak fürgébbek voltak új képességek megszerzésében, mint a kutatók a védekezésben.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Drágák lesznek a génmódosított rizs ellenőrző vizsgálatai

Sokba fognak kerülni azok az ellenőrző vizsgálatok, amelyek fényt derítenek rá, hogy került-e Magyarországra abból a genetikailag módosított (GMO), az USA-ból származó rizsből, amelynek forgalomba hozatalát sem az Amerikai Egyesült Államokban, sem az Európai Unóban nem engedélyezték – mondta Süth Miklós országos főállatorvos.