szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A befektetési vállalkozások összesített mérlegfőösszege 2008. június végén 125 milliárd forintot tett ki, ami az egy évvel korábbihoz képest nagyarányú, 37 százalékos csökkenés, míg 2007. végéhez képest 2 százalékos növekedést jelent.

Az eszközállomány csökkenésében minden bizonnyal szerepet játszott az értékpapírpiac 2007 második felében kezdődő lejtmenete, amely a vállalkozásokat saját hosszú pozícióik csökkentésére ösztönözte - állapítja meg a PSZÁF.

A befektetési vállalkozások adózott eredménye 2008 első felében 2,9 milliárd forint volt, az egy évvel korábbi értékhez képest 10 százalékkal csökkent. A korábbi évek tendenciájával ellentétben elsősorban a befektetési szolgáltatási tevékenység eredménye esett vissza, éves összehasonlításban 7 százalékkal: 9,66 milliárd forintról 8,98 milliárd forintra.

A visszaesést a működési költségek alakulása csak részben követte, amennyiben a költségbázis éves összevetésben szerényen növekedett. Ennek következtében a költségekkel csökkentett szolgáltatási eredmény összesen 31 százalékkal esett vissza. Mindezt azonban részben ellensúlyozta a pénzügyi műveleteken elért nettó nyereség növekedése.

Az átlagos saját tőkére vetített adózott érték 2008 első felében a befektetési vállalkozásokat tekintve 27,5 százalék volt, ami egyrészt a hazai pénzügyi szektor átlagához képest kiemelkedő, másrészt 2007 első feléhez képest jelentős, 9 százalékpontos csökkenést jelez.

A 2008. júniussal zárult egy évben a korábbi időszakokra jellemző dinamikus növekedéssel szemben a kezelt ügyfélvagyon nagysága stagnált, 2007 végéhez képest pedig jelentős, 13 százalékos volt a visszaesés. A kezelt ügyfélvagyon 2008. június végén 2646 milliárd forintot tett ki, míg 2007 végén 3052 milliárdot. A kezelt ügyfélvagyon csökkenése jelentős részben az értékpapír-állomány piaci leértékelődésének következménye, de tükrözi az értékpapírpiac iránti befektetői érdeklődés visszaesését is.

A befektetési szolgáltatók által kezelt ügyfélállomány mintegy 30 százalékát kezelik a befektetési vállalkozások, 70 százalékát pedig a hitelintézetek. Az év első hat hónapjában - 2007 végéhez képest - a hitelintézeti ügyfélállomány 16 százalékkal, míg a befektetési vállalkozások által kezelt állomány 7 százalékkal csökkent.

Az ügyfélállományok stagnálásával ellentétben az értékpapírok és derivatív termékek körében bonyolított forgalom 2008. első félévében ismét lendületesen, az elmúlt évek dinamikájához hasonlító 33 százalékos mértékben bővült.

A teljes befektetési forgalomnak az egyötödét az értékpapír ügyletek, négyötödét pedig a származtatott ügyletek tették ki. Az előbbiek forgalma az egy évvel korábbi értékhez képest 39 százalékkal, az utóbbiaké pedig 49 százalékkal bővült. A származtatott ügyletek forgalmának 94 százaléka a bankokon keresztül valósult meg, a befektetési vállalkozások ebben a szegmensben csekély részesedéssel rendelkeznek.

Az értékpapír-forgalmon belül a forgalom mintegy négyötödét az állampapírok kereskedése adja. Az állampapír-forgalom 95 százalékát a bankok bonyolítják.

A derivatíva-forgalom növekedése ugyancsak döntően a bankok tevékenységével, ezen belül a banki devizahitelezés bővülésével függ össze. Az ennek nyomán keletkező hosszú valutapozícióikat a bankok nagyrészt valutaswapokkal (csere ügyletekkel) fedezik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Fitch-igazgató: Magyarország nem Izland

Nem a költségvetési hiánycélok teljesítése feletti aggodalmat, hanem a globális piaci fejleményeket és a romló befektetői hangulatot tükrözi a magyar szuverén adósosztályzat kilátásának negatívra rontása - mondta pénteken Londonban a Fitch Ratings szuverén adósbesorolásokért felelős igazgatója, aki határozottan elvetette az izlandi és a magyarországi helyzetet összehasonlító vélekedéseket.

hvg.hu Gazdaság

Dallara: a magyar bankrendszer nem sérülékeny

Nyugat-Európa és az Egyesült Államok felelős a jelenlegi pénzügyi válság kialakulásáért, ezért a Nyugatnak többet is kellene vállalnia a stabilitás megteremtésében, mint a feltörekvő országoknak – mondta Charles H. Dallara, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) vezérigazgatója.

MTI Gazdaság

A befektetési alapokból 144 milliárd forintnyi tőkét vontak ki

Számottevően csökkentek az alap- és vagyonkezelők által kezelt állományok 2008. első félévében a befektetési környezet romlása következtében visszaeső hozamteljesítmények, valamint az ezt követő tőkekivonások miatt - olvasható a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által szombaton közzétett félévi elemzésben.

MTI Gazdaság

A PSZÁF nem tervez korlátozásokat a devizahitelezésben

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint a jogalkotói-szabályozói oldalról történtek lépések a bizalom erősítésére, s nem kell a devizaalapú hitelezés területén korlátozásokat bevezetni - mondta Binder István szóvivő az MTI-nek.

MTI Gazdaság

Roubini: hosszú, kemény recesszió vár Amerikára

Nouriel Roubini szerint az Egyesült Államok nem kerülheti el, hogy egy hosszú 18-24 hónapos kemény recessziót éljen át, már az is siker lehetne, ha az Egyesült Államok elkerülné a stagflációt, vagyis a recesszió és az infláció együttes jelentkezését.

MTI Gazdaság

A felzárkózó országok Nyugaton fektetnek be

A pénzügyi válság sem tudta elvenni a felzárkózó országok hatalmas összegekkel rendelkező állami vagyonalapjainak a kedvét attól, hogy keressék a jó befektetési lehetőségeket nyugati pénzintézetekben és vállalatokban. Ez az érdeklődés igen jól jön a jelenlegi helyzetben, amikor a bankok és a vállalatok likviditási gondokkal küzdenek.

MTI Gazdaság

PSZÁF: jelentősen csökkent a biztosítók jövedelmezősége

Romlottak a biztosítók gazdálkodási feltételei az első félévben: a díjbevételek bővülését jelentősen meghaladta a kárkifizetések, az életbiztosításokkal összefüggő szolgáltatások összegének, valamint a szektor költségeinek növekedése.

Gazdaság

Bajnai elégedett a magyar válságkezeléssel

Bajnai Gordon szerint az elmúlt 80 év legnagyobb pénzügyi válsága zajlik a világban és még nincs vége, de Magyarország a piaci pánik és a szándékos támadás első nagyobb hullámát a kormány és a jegybank gyors összehangolt lépéseivel visszaverte.