szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyolc ország több mint 6000 dohánytermelője vonult a déli órákban az Európai Bizottság brüsszeli székházához annak érdekében, hogy az unió 2013-ig ne változtasson a dohánytermesztés jelenlegi támogatási rendszerén.

„Elszánt emberek ezek, akiknek 2003-ban egy hasonló demonstrációval sikerült elérniük, hogy az unióban nem vezették be kötelezően a termeléstől különváló támogatási rendszert” – mondta el a helyszínen a felvonulás közben Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének elnöke.

A tüntetés karneváli hangulatban zajlik: a nyolc ország termelői transzparenseket, zászlókat lengetve, énekelve, zenélve, sípokat fújva, nemzetenként más-más színű sapkában, többen dohányfüzéreket felöltve vonulnak végig Brüsszel utcáin, mintegy 3,5 kilométert megtéve az Európai Bizottság (EB) székházáig.

Az Európai Dohánytermelők Szövetsége (UNITAB) a dohánytermelők érdekének érvényesítéséért szervezte a demonstrációt. E nyomásgyakorlással szeretnék elérni, hogy az európai kormányzat hosszabbítsa meg 2013-ig a jelenlegi, a termeléshez kapcsolódó támogatási módot, majd az azt követő időszakra dolgozzon ki olyan formát, amely biztosítja a mintegy százezer európai dohánytermelő és az általuk foglalkoztatott mintegy 400 ezer dolgozó munkalehetőségét.

Bényei Illés a magyarországi viszonyokról szólva elmondta: hazánkban 25 ezren kötődnek a dohánytermeléshez, s valamennyiük munkája veszélybe kerül, ha a támogatási rendszert elválasztanák magától a termeléstől. „Ahol eddig ezt megtették, ott gyakorlatilag megszűnt a dohánytermelés, vagyis Európában az egész ágazat kerülne veszélybe, ha megváltoztatnák a jelenlegi támogatási formát” – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Kevesebb az szívinfarktus, ha tilos a dohányzás

Ha valamennyi étteremben, kocsmában, munkahelyen és hivatalban soha nem gyújt rá senki, egy év alatt jelentősen csökken a szívinfarktus miatt kórházba szállított betegek száma. A Skóciából származó adatokat a világ első számú orvosi folyóirata, a New England Journal of Medicine közölte.

MTI Plázs

Az uniós átlagnál is több a dohányos itthon

Az uniós átlagnál több a dohányos Magyarországon - állapította meg az Európai Unió legnagyobb közegészségügyi felmérése, amelynek keretében negyedmillió uniós, ezen belül hatezer magyar állampolgár dohányzási szokásait vizsgálták. A HELP - a dohányfüstmentes életért elnevezésű kampány eredményeit szerdán ismertették.

MTI Plázs

Elhízás és dohányzás: időzített bombák

Valóságos időzített bombaként írja le a kínai egészségügyről megjelent friss tanulmány az olyan, többek között az elhízásra és a dohányzásra visszavezethető krónikus betegségeket, mint a rák, illetve a légzőszervi és szívbetegségek.

MTI Plázs

A világ legnagyobb dohányzási tilalma

India jelenleg 120 millió dohányzó állampolgárának életét alaposan megváltoztatja a világ legnagyobb dohányzási tilalma, amelynek alapján a hatalmas ország semmiféle nyilvános helyén nem lehet többé rágyújtani. A tiltásban szerepe volt egy tanulmánynak, amely szerint 2010-re az országban egymillió halálért lenne felelős a dohányszenvedély.

MTI Karrier

Tilos lesz a dohányzás minden munkahelyen?

Az Európai Bizottságban felmerült a gondolat, hogy általános dohányzási tilalmat javasoljon minden európai munkahelyen - erősítette meg Vladimir Spidla EU-biztos vasárnapi brüsszeli médiabeszámolók szerint a WirtschaftsWoche című német gazdasági hetilap értesülését.

MTI Plázs

Nehezen tudnak felhagyni a tinik a dohányzással

A kezdő kamasz dohányosok gyakran próbálnak meg leszokni a cigarettáról, de többnyire sikertelenül, és a függőség az eddig véltnél korábban kialakulhat - vélik kanadai kutatók.