A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 39,5 százalék, tovább csökkent a februári 39,7 százalékról - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A részindexek többsége javult ugyan márciusban februárhoz képest, de továbbra is 50 alatt maradt, tehát visszaesést jelez. A márciusi index jelentősen elmarad a korábbi években e hónapra mért mutatótól, az MLBKT emlékeztet, hogy korábban 1996-ban és 2003-2005 között volt 50,0 alatt.
Legalább hat egymást követő hónapban még egyszer sem csökkent a feldolgozóipar az elmúlt 15 évben, a korábbi negatív rekordot az 1998. augusztus-december közötti öt hónapos időszakban mérték.
A februári stagnálás után valamelyest, 1,8 százalékponttal 34,3 százalékra nőtt az új megrendelések indexe. A beszerzési mennyiség indexe pedig 0,9 százalékponttal 34,3 százalékra emelkedett februárhoz képest, és ezzel elmozdult a negatív rekordot jelentő februári mélypontról.
A termelési mennyiség indexének folyó havi értéke 0,9 százalékponttal 37,6 százalékra nőtt az előző hónaphoz viszonyítva. A beszerzési árak indexe februárhoz képest 3,8 százalékponttal 47,4 százalékra nőtt, de ezzel együtt is negyedik hónapja mutatja a beszerzési árak csökkenését.
A hónap egyetlen pozitív tartományban levő részindexe ismét a szállítási átfutási idő indexe, amely 55,1 százalék, ez 2,3 százalékponttal magasabb a februárinál.
Az MLBKT közleménye szerint márciusban ismét tovább csökkent mindkét készletfajta (a vásárolt és a késztermék) mennyisége, és a csökkenés üteme - ellentétben februárral - újból felgyorsult. A vásárolt készletek szintje a márciusi 5,4 százalékpontos eséssel új mélypontra érkezett, 35,1 százalékot mutatott. A késztermékkészletek indexe 45,2 százalék volt márciusban, az index értéke 3,3 százalékponttal alacsonyabb a februárinál, és ezzel együtt az elmúlt öt hónap legalacsonyabb értéke.
A külpiaci indexek is egy irányba mutatnak: mind az import, mind az export mennyisége kisebb, mint februárban, és továbbra is szűkülés látható.
Az importindex 1,6 százalékponttal esett múlt hónaphoz képest, a csökkenés üteme a leggyorsabb az elmúlt öt hónapban. Az exportindex értéke 5,9 százalékponttal 36,7 százalékra zuhant februárhoz képest, visszatérve a novemberi szintre.
A foglalkoztatási index 2008 májusa óta elbocsátásokat jelez a feldolgozóiparban, és a múlt havihoz képest 5 százalékponttal 38,2 százalékra csökkent az értéke. Ennél 1999 márciusában már mértek rosszabbat, akkor 38 százalék volt az értéke, de azóta megközelítőleg sem voltak ennyire alacsony márciusi értékek.
Euróövezet: lassult a visszaesés
Az euróövezeti feldolgozóipar Reuters kezelte beszerzőmenedzser-mutatója márciusra 33,9 pontra emelkedett a februári 33,5 pontról, amely a legalacsonyabb volt a felmérés 12 éves történetében.
A jövőre nézve főleg az ad reményt, hogy márciusban a termelés és az új megrendelések részmutatói javultak a legjobban. A márciusi mutató, 50 pont alatti értékkel, mindazonáltal tizedik hónapja jelezte az összteljesítmény csökkenését az előző hónaphoz képest.
A múlt héten kiadott előzetes becslés 34,0 pontra szólt, előzőleg piaci elemzők a februárival azonos mutatóra számítottak.
A német mutató 32,4 pontra emelkedett a februári 32,1 pontról - januárban került mélypontra a felmérés történetében -, a francia 36,5 pontra javult a februári 34,8 pontról, amely mélypont volt a felmérés történetében, az olasz 34,6 pontra, új mélypontra csökkent 35,0 pontról.
Csehország, Lengyelország, Oroszország, India (Oldaltörés) (Oldaltörés)
A cseh feldolgozóipar ABN AMRO kezelte beszerzőmenedzser-mutatója márciusra 34,0 pontra javult a februári 32,6 pontról, kilencedik hónapja jelezve a teljesítmény csökkenését hónapról hónapra, 50 pont alatti értékekkel.
A mutató januárban esett eddig mélypontjára, 31,5 pontra. A kilenc hónapja tartó visszaesés 2003. március óta szakadatlan növekedést tört meg. A teljesítmény példátlan csökkenése a cseh ipar exportra utaltságát tükrözi, arányosan csekély a támasza a hazai piacon.
A cseh pénzügyminisztérium legújabb előrejelzése nulla és mínusz 2 százalék között várja a cseh hazai össztermék (GDP) idei alakulását. Csehország viszonylag nehéz helyzetbe került, mert exportjában túlsúlyos éppen a legnagyobb nemzetközi értékesítési válsággal küzdő az autóipar. A korona gyengülésére tekintettel azonban a Cseh Nemzeti Bank a múlt hónapban már kénytelen volt szüneteltetni a kamatcsökkentést, nem segíthetett tovább a gazdaságnak. Utoljára február elején enyhített, fél százalékponttal 1,75 százalékra mérsékelve alapkamatát.
A cseh GDP növekedése tavaly 3,1 százalékra lassult a 2007-es, 6,5 százalékos ütemről.
Lengyelország: lassult a visszaesés
A lengyel feldolgozóipar Reuters kezelte beszerzőmenedzser-mutatója, a teljesítmény lassuló csökkenését jelezve az előző hónaphoz képest, márciusra 42,2 pontra emelkedett a februári 40,8 pontról.
A mutató, 50 pont alatti értékekkel, tizenegyedik hónapja jelezte a teljesítmény csökkenését az előző hónaphoz képest, de öt hónapon belül a legjobb volt.
Az Európai Bizottság januárban 2,0 százalékos gazdasági növekedést jósolt Lengyelországnak erre az évre, miután tavaly 4,8 százalékosra lassult a gazdasági növekedés a 2007-es 6,7 százalékos ütemről. Lengyel illetékesek azonban újabban akár visszaesést is lehetségesnek tartanak, ezt a kilátást vetette föl két hete például a Lengyel Nemzeti Bank kamatalakító pénzügypolitikai tanácsának egyik tagja, Jan Czekaj is.
A zloty romlása miatt a bank a múlt héten csak negyed százalékponttal csökkenthette alapkamatát, 3,75 százalékra. Elemzők szerint a csökkentés üteme nem elegendő a gazdaság ösztönzésére.
Oroszország: enyhült a visszaesés
Az orosz feldolgozóipar beszerzőmenedzser-mutatója márciusra 42,0 pontra, öt hónapon belül a legmagasabbra emelkedett a februári 40,6 pontról, közölte a mutatót kezelő VTB pénzügyi szolgáltató.
Az előző hónaphoz viszonyított visszaesés eszerint kisebb volt, mint februárban, azonban a mutató, 50 pont alatti értékkel, nyolcadik hónapja jelezte a teljesítmény csökkenését hónapról hónapra, és a vissza.
Az orosz feldolgozóipari mutató ezt megelőzően visszaesést jelző értéken - azaz 50 pont alatt - az 1998-as fizetési válság óta egyetlen egyszer volt, 2004. novemberben. A mutató azonban most nagyobb és tartósabb visszaesést jelez, mint a tíz évvel ezelőtti nagy válság idején.
Mindenesetre az elmúlt hónapban megemelkedett kőolajárak, a megszilárdult, javuló rubel és más mutatók arra vallanak, hogy az orosz gazdaság túl van a legrosszabbon, habár a csökkenő bérekkel és lakossági hitelválsággal sújtott belső piac majd csak az év vége felé kezdheti ismét támogatni a növekedést.
A Világbank 4,5 százalékos gazdasági visszaesést jósol Oroszországnak idénre, és stagnálást jövőre. Az OECD ennél nagyobb, 5,6 százalékos GDP-csökkenést vár Oroszországban ebben az évben. Az orosz kormány csak 2,2 százalékos visszaesést valószínűsít, azzal, hogy az idei utolsó negyedévben már fellendülés várható.
Az első két hónapban az orosz GDP 8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, de márciusban már javult a helyzet, így az első negyedévi elmaradás 7 százalékos a tavalyi első negyedhez képest, az orosz gazdasági minisztérium becslése szerint.
India: javult a helyzet
Az indiai feldolgozóipar ABN AMRO kezelte beszerzőmenedzser-mutatója márciusra majdnem stagnálást jelző 49,5 pontra emelkedett a februári 47,0 pontról, 50 pont alatti értékekkel ötödik hónapja jelezve a teljesítmény viszonylag kis csökkenését egyik hónapról a másikra.
A feldolgozóipar az indiai GDP 16 százalékát adja kínálati oldalon, és viszonylag jól viselte a válságot: elsősorban a külpiacok beszűkülése ártott az utóbbi hónapokban. A belső kereslet élénkítésére az indiai központi bank október óta öt lépésben, összesen 4 százalékponttal csökkentette alapkamatát, legutóbb a múlt hónap elején, 5,0 százalékra.
Nemzetközi elemzők, legutóbb kedden a Világbank szakértői, azt várják, hogy a világgazdaság segedelme Ázsiából várható az év második felében, főleg Kínától és a nagyságra harmadik ázsiai gazdaságtól, Indiától.
A Világbank kedden 4,0 százalékos gazdasági növekedést jósolt Indiának idénre, és 7,0 százalékosat jövőre. Tavaly 5,5 százalékkal bővült India hazai összterméke (GDP).