szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb globális piaci elemzése szerint a stabilizáció és a kilábalás jelei látszanak a világ kereskedelmi ingatlanpiacain 2009. közepén.

Az európai befektetési piacon 13 milliárd eurót költöttek a második negyedévben az első negyedévben mért 11,6 milliárd euró után. Korai ugyan még hosszan tartó felívelésre számítani, a várakozások szerint azonban a negyedik negyedévben jelentősebb javulás következhet be a tranzakciós forgalomban – állapítja meg a CBRE negyedévenként megjelenő jelentése, amely a gazdasági és ingatlanpiaci trendeket vizsgálja a világ három legfontosabb régiójában.

A forgalom felívelt Londonban a második negyedév vége felé, ahogy a befektetők megcélozták a jelentős árkorrekciót elszenvedett piacokat. Ám az irodabérlési kedv Európában továbbra is nagyon gyenge: a társaság EU-15 irodabérleti indexe 2,9 százalékot esett a második negyedévben – egy év alatt a csökkenés 8,6 százalékos volt, ami a piac komoly szűkülését mutatja 2008-hoz képest.

Kiadó irodaépület. Felfelé indul a piac
© CBRE
A befektetési ingatlanok adásvétele nőtt Ázsiában, ahol a piac gyorsan magához tért, és néhány városban a második negyedév során az árak elérhették mélypontjukat. Kínában és Hongkongban a lakóingatlanok piaca feléledt – az általános piaci hangulat és a befektetési tranzakciós aktivitás javult Japánban, Dél-Koreában, Indiában és Szingapúrban is. Az első osztályú irodák bérleti díja csökkent a második negyedévben és néhány városban továbbra is rekordmélységű az irodakereslet és esnek a bérleti költségek.

A csendes-óceáni térségben már az ingatlanpiac stabilizálódásának jelei mutatkoznak a globális pénzügyi krízis okozta 18 hónapnyi lejtmenetet követően. Néhány nagyobb befektetési ügylet már létrejött, az albérletbe kiadott területek piacra kerülése lassul, és mind a fogyasztói, mind az üzleti bizalom javul a közel 20 éves mélypont után – áll az elemzésben.

Az Egyesült Államokban még nincs jele a kilábalásnak: a ki nem adott ingatlanok aránya az iroda-, ipari és kiskereskedelmi piacon 2009 második negyedévében tovább nőtt. Az irodák esetében az üresedési ráta 0,8 százalékponttal 15,5 százalékra, az ipari 0,8 százalékponttal 13 százalékra emelkedett. Kanadában a ki nem adott irodák aránya lassabban nő, mint az USA-ban – 7,5 százalékról 8,3 százalékra emelkedett a második negyedévben.

Ázsiában sokkal nagyobb az optimizmus, mint a fejlett piacokon – véli Raymond Torto, a CBRE vezető közgazdásza. Míg a válság szinte egyszerre zajlott le globálisan, a fellendülés időtartama, azonban az adott országok bankrendszereinek fejlettségétől függően eltérő lehet.

A kereskedelmi ingatlanpiac idei alakulása vegyes képet mutat. A kereslet teljes mértékben a gazdasági aktivitástól függ: a globális recesszió mind a bérlőktől, mind a befektetőktől jelentős áldozatot követelt. Az ingatlan-tranzakciók finanszírozásának hiánya – együttesen az emelkedő kockázati prémiumokkal és az ingatlanpiac gyengülő alapjaival – mára az eszközök értékét mintegy 35-50 százalékkal csökkentette a 2007/2008-as csúcshoz képest a piactól, az ingatlan típusától és minőségétől, illetve az elhelyezkedésétől függően. A legtöbb piacon ez a korrekció még messze nem fejeződött be – mutat rá a tanulmány.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

A gyűjtőalapok az ipari és logisztikai ingatlanbefektetések felé fordulnak

A európai ingatlanpiacon az elmúlt másfél év során tapasztalt lanyha befektetői aktivitás ellenére az ipari és logisztikai szektor iránt továbbra is jelentős az érdeklődés a CB Richard Ellis (CBRE) legújabb kutatása szerint. A logisztikai szektor még mindig viszonylag biztos bevételt nyújt, így vonzó lehet a kevésbé kockázatos eszközöket kereső befektetők számára.

MTI Gazdaság

Befagyott a román ingatlanpiac

A Cushman & Wakefield és a Jones Lang LaSalle ingatlanpiaci tanácsadó cégek adatai szerint az adásvételek, bérbeadások értéke csak 62 millió euró volt az egy évvel korábbi 815 millió helyett.

MTI Gazdaság

Teljesen „bedöglött" a pécsi ingatlanpiac

Pécsett, de gyakorlatilag az egész megyében "bedöglött" az ingatlanpiac. Míg korábban a panellakásoknál, illetőleg olcsóbb házaknál, lakásoknál volt megfigyelhető a kínálati dömping, mára a jelenség átterjedt az értékesebb belvárosi ingatlanokra is - írta pénteki számában az Új Dunántúli Napló.

Pénzügyek

Ingatlanhitel-visszaélések, mohó ügynökök

Sorra dőlnek be azok a kölcsönök, amelyeket a hitelbőségben gomba módra szaporodó ügynökök vittek a jelzálog-hitelező vállalkozásokhoz. A vérszemet kapott közvetítők néha saját zsebre is dolgoztak.