szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Központi Bank azt ajánlotta, hogy az euróövezet kormányai 2011-ben állítsák le a központi gazdaságélénkítést. A térség pénzügyminiszterei szerint ez nem megvalósítható, azzal járhat, hogy ismét recesszióba kerülnek a gazdaságok.

Jean-Claude Trichet, az EKB vezetője az eurózóna pénzügyminisztereinek göteborgi ülésén csütörtökön azt mondta, hogy az eurózónában 2011-ben be kell fejezni a gazdaságélénkítést és legkésőbb ugyanebben az évben meg kell kezdeni a hatalmasra nőtt közadósság visszafizetését.

Jean-Claude Trichet azzal érvelt, hogy az "exit stratégia" alapvető a gazdasági növekedés eléréséhez, és a gazdasági bizalom helyreállításához.

Az euróövezet kormányai többmilliárd euró állami pénzzel támogatják lejtmenetbe került gazdaságaikat költségvetési kiadásnöveléssel, illetve adókedvezményekkel.

Az eurózóna pénzügyminiszterei azonban elutasították az EKB javaslatát. Jean-Claude Juncker, luxemburgi miniszterelnök, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának elnöke azt mondta, hogy az euróövezet kormányainak meg kell várniuk a november 3-án esedékes új gazdasági előrejelzést, ami megerősítheti, hogy a térség kifelé halad a mély válságból.

Joaquín Almunia az EU pénzügyi biztosa szerint akkor mondható tényleges élénkülés, amikor az eurózóna GDP-növekedése 1,5 százalék körüli lesz a gazdaságélénkítő programok nélkül.

Az Európai Bizottság előrejelzése szerint az eurózóna GDP-je jövőre 0,4 százalékkal nő az idei 4 százalékos csökkenés után.

Az ülésen felszólaló portugál pénzügyminiszter úgy vélte, ha a kormányok visszavennének a gazdaságélénkítés területén, azzal járhat, hogy a térség gazdaságai ismét recesszióba kerülnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Még várat magára a brit feldolgozóipar kilábalása

A brit feldolgozóipari beszerzési menedzser index szeptemberben az 50 pontos választó határ alatt maradt, augusztushoz képest még csökkent is, és elmaradt az elemzői várakozásoktól. Ezzel azt jelzi, hogy a brit feldolgozóipar kilábalása még várat magára.

MTI Gazdaság

Elemzők: a külkereskedelmi adatok lassú kilábalásra utalnak

A válság "gyümölcse" ugyan a továbbra is félmilliárd euró körüli többletet mutató külkereskedelmi mérleg, amely javítja a gazdaság külső egyensúlyát és az ország megítélését, de a júliusi adatok alapján az is látszik, hogy lassú lesz a kilábalás a válságból - mondták az MTI által szerdán megkérdezett elemzők.

MTI Gazdaság

Maradt az EKB irányadó kamata, Trichet szerint stabilizálódik az eurózóna

Nem változtatott az irányadó kamat 1 százalékos szintjén az Európai Központ Bank (EKB). A gazdaság stabilizálódásának jelei mutatkoznak az eurózónában a korábbi erőteljes visszaesés után - mondta Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a csütörtöki kamatdöntő ülést követően.

MTI Gazdaság

Az EKB újabb 75 milliárd eurót nyomott a bankrendszerbe

Az Európai Központi Bank (EKB) több mint 75 milliárd euró értékben kínált fel egyéves futamidejű refinanszírozási hitelt szerdán az euróövezetben működő bankok számára. Az aukcióval az EKB azt igyekszik megelőzni, hogy hitelszűke alakuljon ki az eurót használó uniós tagországokban, amelyek éppen csak megkezdték a kilábalást a válságból.

hvg.hu Gazdaság

Ecostat: a kilábalás lassabb lesz Magyarországon, mint a Nyugaton

Idén a GDP-re vonatkozóan változatlanul 6,5 százalékos csökkenést jósol az Ecostat, amely inflációs prognózisát a korábbi 4,9 százalékról 4,4 százalékra csökkentette. Az intézet azt várja, hogy 2010-ben 4,1 százalékra mérséklődik a pénzromlás éves üteme.

hvg.hu Gazdaság

GKI: gyors kilábalás sehol sem valószínű

A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint miközben a magyar gazdaság teljesítménye idén 6,5 százalék körüli mértékben esik, a külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek. A recesszió mélypontja a harmadik negyedévben várható, gyors kilábalás azonban sehol sem valószínű.