szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A minimálbér és a garantált bérminimum emelése a költségvetési szférában négymilliárd forintba kerül, amiből az intézményeknek a rájuk eső részt saját maguknak kell kigazdálkodniuk. Hogy kinek és mennyi jut a 22 milliárdos bérkiegészítésből, továbbra sem ismert – írja a napi.hu.

Egyelőre nem tudni, hogy kinek, melyik intézményben, mekkora összeg jár abból az összesen 21,9 milliárd forintos bérkiegészítésből, amely arra hivatott, hogy azokat kompenzálja a költségvetési szektorban, akik keveset keresnek és rosszul is járnak az adóváltozásokkal. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztatása szerint a részletszabályok kidolgozása még folyamatban van, azaz jelenleg az sem lehet tudni, hogy mi számít egyáltalán olyan alacsony keresetnek, hogy rendszeres havi kiegészítésre szoruljon.

Mintegy kétmilliárd forint többlet-adóbevételre számít az NGM a 2011-es minimálbéremelésből – kapott tájékoztatást a napi.hu a szaktárcától. A munkaadók által fizetett többlet járulékok összege meghaladhatja a 800 millió forintot, a munkavállalók által fizetett többlet járulékok összege pedig az 500 milliót.

A költségvetési szférában a minimálbér emelése 9 ezer főt, a garantált bérminimumé pedig 61 ezer főt érint közvetlenül. Az elsősorban a közalkalmazottakat érintő kötelező illetményemelés munkáltatói járulékkal számolt éves bruttó költsége mintegy négymilliárd forint. Ez a munkáltatói járulékkal növelt éves személyi juttatástömeg 0,2 százaléka.

Az emelés költségei az intézményrendszerben szétterülve jelentkeznek. A szaktárca közlése szerint – az előző évek gyakorlatának megfelelően – az intézményeknek, illetve fenntartóiknak a nem túl jelentős kihatású intézkedés végrehajtását saját előirányzataikból kell fedezniük – írja a napi.hu.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Béremelés: mitől függ, hogy ki mennyit kap jövőre?

Hogyan alakul és mitől függ a cégek béremelési hajlandósága 2011-ben? Milyen béren kívüli - és nem anyagi - juttatásokkal motiválhatók a dolgozók? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ egy szakmai workshop résztvevői.

MTI Karrier

DUIHK: 6,6 százalékkal emelték az alapbéreket a cégek az idén

Az idén átlagosan 6,6 százalékkal növelték az alapbéreket, jövőre pedig 4,3 százalékos emelést terveznek azok a vállalatok, amelyek részt vettek a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK), valamint a Kienbaum Management Consultants közös bérezési felmérésében.

MTI/Népszabadság Gazdaság

Nehéz menet: hová fut ki a reálkereset?

Több mint 10 százalékos bruttó béremelés mellett lehetne minden jövedelmi kategóriában biztosítani jövőre a reálkereset növekedését a gyermek nélküli munkavállalók körében az MSZOSZ számításai szerint - írja a Népszabadság.