szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A küszöbországok gazdaságának túlhevülésére, a túlságosan gyors gazdasági növekedés következményeire figyelmeztet a Nemzetközi Valutaalap (IMF).

John Lipsky vezérigazgató-helyettes - a Reuters Insider TV-nek nyilatkozva - arról beszélt, hogy a fejlett országok alacsony kamatai és gyenge növekedése miatt a befektetők sok pénzt csoportosítottak át a dinamikusan fejlődő küszöbországokba - különösen Kínába és Brazíliába -, ami ezekben az országokban inflációgerjesztő hatású.

A növekvő olajárak súlyosbíthatják a problémát - vélekedik Lipsky, bár az IMF nem vár tartósan magas árakat az olajpiacon, így emiatt a világgazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését sem módosítja egyelőre lefelé.

A líbiai és az olajszállító térséget érintő más termeléskiesés rövid távon "aggodalmi felárat" épít be az olajárakba, és ez őket viszi hordónként 100 dollár fölé, a világgazdasági konjunktúrát azonban csak az veszélyezteti, ha hosszabb ideig 100 dollár felett maradnak az árak - fejtegette Lipsky.

Az IMF ugyanakkor aggodalommal figyeli az élelmiszerárak emelkedését. Lipsky rámutatott, a társadalmi következményeket, és ezzel kapcsolatban bizonyos országokban a szegényeket érintő problémákat nem szabad figyelmen kívül hagyni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tunézia és Egyiptom nem kért IMF-hitelt

Bár az egyiptomi és tunéziai események negatívan érintik a két ország gazdasági növekedését, egyelőre egyik ország sem kért IMF-hitelt - közölte szerdán az IMF közel-keleti igazgatója.