szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elfogadhatatlan a most elfogadott nemzeti energiastratégia által kijelölt irány, akárcsak "az alternatív energiaforrások bedarálása" – mondta Szél Bernadett, a Lehet Más a Politika szóvivője péntekig tartó győri rendezvénysorozatuk hétfő esti sajtótájékoztatóján.

A dokumentum az atomenergia és a lignit után harmadik helyre sorolta az alternatív forrásokat – jegyezte meg. Hangsúlyozta, hogy "a 21. században egy kormánynak nem ilyenfajta prioritásokat célszerű kijelölni, ha hosszú távú energiastratégiákban gondolkodik".

Az LMP "régi vesszőparipájaként" említette "az atomenergiával kapcsolatos visszaélések felderítését" és e kockázatos energiatermelési mód visszaszorítását. Hozzátette: a paksi atomerőművel kapcsolatban több per is folyik amiatt, mert a hatóságok nem adnak ki olyan adatokat, amelyek "minden magyar állampolgárra tartoznának".

Márpedig – tette hozzá – az üzemidő-hosszabbításnak, mind a további blokkok létesítésének kritériuma volna, hogy az állampolgárok láthassák, mire készül. Megjegyezte: a számos alternatív energiahordozóban bővelkedő Magyarországon "egyáltalán nem szükséges".

Filep István

Pogány Anikó, az LMP országgyűlési képviselőcsoportjának klímaenergetikai szakértője szerint "a két új blokk egyáltalán nem szükséges, bűn felvetni a gondolatát is"; a bővítés 3000 milliárd forintos költsége az éves nemzeti jövedelem egytizede, több, mint az éves árbevétel, "vagy annyi, mint öt 4-es metró".

Ráadásul "a balesetek mutatnak rá, hogy nincsen biztonságos atomenergia". Eközben a kormányzat úgy engedne teret a szénerőműveknek, hogy az atomenergia mellett épp a széndioxid-kibocsátás csökkentésével érvel – tette hozzá a szakértő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!