Szabó M. István
Szabó M. István
Tetszett a cikk?

Tanúsítványt állított ki az a Magyar Energia Hivatal (MEh) a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányítónak (Mavir) arról, hogy megfelel az európai uniós szabályoknak. Ezen azt kell érteni, hogy a céget lényegében levágták az MVM-ről.

A Mavir szerdai sajtóközleménye egy szakmai körökben rég várt helyzetet deklarál, mivel arra a kérdésre adja meg az eddigi legpontosabb választ, hogy a rendszerirányító működhet-e - és ha igen, milyen szerkezeti és jogszabályi garanciák mellett - az állami energiacégben. Jelesül abban az MVM-ben, ami ugyan fontos, de csak az egyik szereplője az árampiacnak (termelőként, szolgáltatóként és kereskedőként is). A kérdés bő hat éve lebeg az áramszektor felett; azóta, hogy 2005 decemberében, egy viharos közgyűlési manővernek köszönhetően az MVM az alig néhány éve függetlenített Mavirt újra bekebelezte.

Megtehette, mert erről papíros is született néhány hónappal korábban a parlamentben: a villamosenergia törvény módosítása címet viselte. Az akkor keveseket hatott meg, hogy a rendszerirányító akkori vezetője, Tombor Antal a döntést úgy kommentálta a Magyar Narancsnak, hogy bár a továbbiakban is ugyanazt a munkát fogják végezni, mint korábban, de "most, hogy bent vagyunk az MVM-ben, fel vagyok készülve arra, hogy többen meg fogják kérdőjelezni a függetlenségünket".

Hozzáérni veszélyes
Végel Dániel
Két mondat - egy eset

Érdekes párhuzam húzható Tombor hat évvel ezelőtti mondata és a ma a távirati irodánál megjelent sajtóközlemény között. A Mavir dokumentumban jelenleg már az olvasható, hogy az energiahivatalos tanúsítványra azért volt szükség, "hogy az átviteli rendszerirányító működése teljes mértékben megfeleljen a villamos energiáról szóló törvényben szereplő előírásoknak." Eredetileg azonban a közleményben az állt, hogy "a modellváltás lényege az volt, hogy szétválasztódjon a Mavirnak és tulajdonosának, a Magyar Villamos Művek Zrt.-nek a tevékenysége annak érdekében, hogy a piacon ne juthassanak jogtalan előnyhöz." Noha voltaképpen mindkét megfogalmazás helytálló, a már visszavont mondat a piaci szereplők vélt vagy valós félelmét is pontosan tartalmazza. Azt, hogy az MVM-Mavir összebútorozásában hol látják a legfőbb veszélyt.

A 2006. január elsejével levezényelt újra-beolvadásnak így utólag van olyan olvasata is, hogy annak leginkább a pénz volt az oka. Mert a rendszerirányító - a függetlenségével együtt is - állami tulajdonban maradt (volna), az MVM is állami cég, tehát elvileg nincs nagy különbség, hogy benne vagy mellette. Az akkor a rendszerirányítóra vonatkozó uniós irányelv magyarországi lokalizálása viszont azzal járt volna, hogy a Mavir tulajdonává válik az országos villamosenergia gerinchálózat. Ehhez viszont az MVM-től azt el kellett volna "venni" - márpedig az akkor mintegy 140 miliárd forintot érő vagyonelemet az MVM nem tudta (illetve a kormány nem merte) csak úgy kivágni a villamos művekből.

Véleményezte: az Európai Bizottság

Azóta sok minden megváltozott, és szinte az összes központi szereplő lecserélődött e területen. Azzal együtt is lényeges változások történtek, hogy Kocsis István egykori MVM vezér dédelgetett álmát, azt, hogy a cégből a Molhoz hasonló nemzeti energiahőst hozzon létre, éppen a Fidesz kormányzás idején, ma váltják valóra. A rendszerirányítói függetlenség kérdésében azonban leginkább az változott meg, hogy az EU elvárás félreérthetetlenül megfogalmazta: a rendszerirányító függetlenségét legalább úgy szavatolni kell, hogy azt szerkezetileg teljesen le kell választani az "anyacégéről".

A titok a részletekben van
Marton Szilvia

A szerdán megjelent közlemény szerint az Európai Unió úgynevezett harmadik energiacsomagjához igazodva tavaly, bő kilenc hónapja indult el a tanúsítási kérelem. A szakanyagot a MEh véleményezésre az Európai Bizottságnak (EB) is megküldte, majd a decemberben visszaérkező észrevételek figyelembe vételével folytatta eljárást.

A tanúsítvány lényegében azt kellett, hogy megállapítsa, hogy az MVM és a Mavir között a jogi, tulajdonosi és szervezeti kapcsolódási pontokat az uniós normák szerint átalakították, ami a legtöbb esetben a "köldökzsinórok" elvágását jelentette. Ennek megfelelően a Mavir megszüntette az MVM Csoportban kötött számviteli és informatikai szolgáltatási megállapodásait, függetlenítette az informatikai és biztonsági hozzáférési rendszereit, berendezéseit és épületeit. Valamint gondoskodott a külön könyvvizsgáló kiválasztásáról, módosította alapszabályát, és kinevezett egy, az uniós szétválasztási előírások betartásáért felelős tisztviselőt (úgynevezett megfelelési ellenőrt) is.

A tanúsítvány meglétének van olyan olvasata is, hogy a Mavir lassan eljut majd oda, ahol 2006 január elsejét megelőzően tartott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!