szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Bank of America Merrill Lynch nyolc év után végleg kiszállt Kína második legnagyobb bankjából. Az amerikai bank kedden bejelentette, hogy 1,5 milliárd dollárért (342 milliárd forint) eladta a Kínai Építési Bankban (CCB) még meglévő, egyszázalékos részesedését.

A Bank of America 2005-ben vásárolt 10 százalékos részesedést a hongkongi tőzsdén jegyzett CCB-ből, de két éve megvált a részvények nagy részétől, nagyjából 15 milliárd dollárért (több mint 3400 milliárd forint). Kedden a maradék egy százaléknyi részvényt is eladta, darabját 73-75 dollárcentért (170 forint), vagyis néhány százalékkal a 76,5 dollárcentes (175 forint) keddi hongkongi záróár alatt.

Májusban a New York-i székhelyű Goldman Sachs bankcsoport is több milliárd dolláros nyereséggel vált meg a legnagyobb kínai bankban, a Kínai Ipari és Kereskedelmi Bankban (ICBC) hét évvel korábban vásárolt részesedésétől. Tíz éve sok nyugati pénzintézet vásárolt részesedést a tőzsdei bevezetés előtt álló kínai pénzügyi konszernekben, de most sorra leépítik ezeket, többek között azért, hogy megfeleljenek a szigorúbb, Bázel III-as tőkemegfelelési előírásoknak.

A CCB idén, az első fél évben jelentősen növelte adózott eredményét, 119,71 milliárd jüan (19,6 milliárd dollár) volt a június végével zárult hat hónapban az egy évvel korábbi 106,28 milliárd jüan (17,4 milliárd dollár) után.

Piaci szakértők szerint indokolt az óvatosság a kínai bankok kinnlevőségeinek összetételével kapcsolatban az elmúlt években tapasztalt, a gazdaság élénkítését célzó óriási hitelkihelyezések miatt. A CCB azt állítja, a nem teljesítő kölcsönök aránya náluk 0,99 százalék.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!