szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vasárnapi boltzár által sújtott multi élelmiszerláncok kipróbálták és megtalálták a legális kiskaput, egyre több benzinkút épületébe költözik be klasszikus élelmiszerüzlet. A Sparnak és a Tescónak nagyon bejött ez, mostanában a Mol kapott rá. Érthető is: elmentünk, teszteltünk, árakat írtunk, és arra jutottunk, hogy bizony egy komplett vasárnapi bevásárlást megéri megejteni már ezeken a kutakon, mert árban olykor olcsóbbak is, mint a környékükön levő kis családi, magyar hátterű üzletek. Minden alapélelmiszert kínálnak már, sőt annál is többet, bár a választék egy-egy áruból nem nagy.

Miután már három nagy benzinkúthálózat is rálépett arra az útra, hogy többé-kevésbé élelmiszerbolttá váljon, leteszteltük, hogy ezek mennyire nyújthatnak bevásárlási alternatívát – például ahhoz, hogy a vasárnapi boltzár okozta sokkot csökkentsék. A benzinkút azért válik, válhat a vasárnapi boltzár ellen küzdők terepévé, mert a törvény engedi, hogy a kutak vasárnap nyitva legyenek. A választási lehetőség már most sem rossz: a Shell a Tescóval együttműködve két, a Mol tíz, az OMV a Sparral karöltve pedig 31 benzinkúton kínál alapvető élelmiszereket – természetesen éjjel-nappal és vasárnap is.

A terjeszkedésről megkeresésünkre mindhárom cég azt mondta, hogy „folyamatosan vizsgálja a piaci lehetőségeket” (ami virágnyelven azt jelenti, hogy mindent megtesz a további bővülés érdekében). A Mol az első kutakat tesztnek tekinti, és ha ez sikeres, akkor hamarosan országszerte 120 egységre növelheti az úgynevezett Fresh Cornerek számát. Márpedig, ha ez a három nagyágyú tényleg beindul, akkor komoly rést üthet azon a pajzson, amelyet a vasárnapi boltzárat kiagyaló kormánypárti politikusok a magyar családi kisboltok feje fölé akartak emelni – a nagy multik ellen.

Elmentünk egy-egy Mol-, OMV- és Shell-kútra, és megnéztük, hogy milyen árakon milyen áruválasztékot kínálnak, illetve ezek mennyire versenyképesek a közvetlen közelükben lévő kisebb boltokkal. Néhány alapélelmiszert választottunk ki összehasonlításra, és amennyire lehetett, próbáltuk ugyanazt, vagy ugyanazt a minőséget összehasonlítani egymással.

Árban nagyon ott vannak

Az eredmény elég meglepő lett: a benzinkutak adott esetben kifejezetten alkalmasak lehetnek egy kisebb vasárnapi bevásárlásra.

Az alábbi diagram azt mutatja, hogy a Mol egyik budapesti kútja hogyan teljesít a hozzá legközelebb eső Príma üzlettel szemben. (Ennek a kútnak a közelében nincs vasárnap nyitva tartó kisüzlet, ezért kénytelenek voltunk egy olyan Prímát választani, amelyik szombaton este 6-kor bezár.)

A következő diagramról az derül ki, hogy az OMV (szintén egy budapesti helyszínen) árban – és nem mellesleg az eladótér minőségében is – simán veri a közelében lévő, vasárnap 7-19 között nyitva tartó családi Reál Pontot.

Első látásra hasonló a helyzet a Shell kiválasztott kútjánál is, amit az alábbi diagram szemléltet.

„A Tescóval nem lehet versenyezni, lever az mindenkit” – mondta riporterünknek a Tesco Expressz egyik közeli vetélytársának alkalmazottja. A kiskereskedelmi szakember egyébként annak ellenére mondja ezt, hogy tüzetesebben nézve az árak nem minden esetben támasztják alá a pesszimizmusát. Rapid árkörképünkben ugyanis a Shell-Tesco 100 méteres körzetében négy konkurens üzletet is találtunk, és így már árnyaltabb lett a kép (öt bolt jöhetett volna szóba, de egynek a személyzete alig érthető okokból elutasította az ártájékozódást). A bemutatott Reál mellett egy Coop-partnerbe és két saját néven futó üzletbe is belebotlottunk.

A kilós kristálycukor esetében a Shell-Tesco nyert, a negyedkilós szeletelt kenyér pedig ugyan olcsóbb volt a Tescóban, mint a Reálban, de a többi kisboltban sokkal kevesebbért is adnak ugyanekkora adag kenyeret (igaz, nem szeleteltet és nem Graham-lisztből készültet, olyat ugyanis nem is tartanak).

Az időjárás és a lokáció alapján feltehetően nagy keresletnek örvendő sör esetében a Tesco betlizett, a Reálban sokkal, de a két nagyon kicsi boltban is olcsóbb a folyékony kenyér. Sem a liszt, sem a rizs, sem a tej árával nem tud a többieké alá menni a Tesco, a szalámi helyi piacán pedig ugyancsak a legrosszabb pozícióba szorul.

Sok alapélelmiszer van, de nagy választék azért nincs

A benzinkutas boltokban kétségkívül szinte minden alapterméket – sőt, azoknál többet is – meg lehet vásárolni, de igazi választék nem nagyon van, ez különösen a Molra igaz (bár itt még tesztüzemben működik a tíz kút). Alig van olyan termék, amiből két fajtánál több közül lehet választani, a boltok jól láthatóan a vészhelyzetekre rendezkedtek be. A Tesco előnye feltehetően a szélesebb vásárlói potenciálban és a vasárnapi nyitva tartásban rejlik – a 100 méteres körön belüli versenytársak közül csak a Reál nyit ki a hetedik napon (ezért is hasonlítottuk hozzá az árakat).

Egy benzinkutas shopba az is bemegy, aki csak a tankolt üzemanyagot fizetné ki, így könnyen válhat impulzusvásárlóvá, míg a több boltnál a „benzines” vásárlók elméleti lehetőségként sem vetődhetnek fel. A szóban forgó Shell-kút ráadásul bőven az olcsóbbak, azaz a keresettebbek közül való, sokan direkt ide jönnek tankolni – s egy részük feltehetően már vásárolni is.

Túry Gergely

A Tesco azt közölte lapunkkal, hogy a töltőállomásokon üzemelő Tesco Expressz üzletek az előzetes optimista várakozásokat teljesítik. „A vásárlók számára a nagyobb választék és a korábbiakhoz képest lényegesen alacsonyabb ár vonzó lehetőség egy gyors bevásárlás esetén” – érvelt a cég. Hasonlóan fogalmazott az OMV is, amikor azt közölte, hogy „az eddig megújult OMV-shopok alapján a változtatás sikertörténet, hozza az előzetes várakozásainkat.”

Benzinkút vs. benzinkút

A beszerzett adatokat végül arra is felhasználtuk, hogy egy ringbe küldjük a három benzinkutat. Az alábbi (messzemenő következtetések levonására kevésbé alkalmas) diagram azt mutatja, mintha az OMV-Spar és a Shell-Tesco véresen komolyan venné ezt a piacot, míg a Mol (talán csak egyelőre) inkább csak közelíti a szupermarket-árakat, és az impulzusvásárlókban bízik. Ezt támasztja alá az is, hogy egy Mol Fresh Corner kínálata ugyan alkalmas egy röptében elkövetett kisbevásárlásra, ám egyelőre sokkal szűkebb, mint a Spar vagy Tesco Expresszeké.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!