szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Csányi Sándor, az OTP vezére, akinek egyáltalán nincs ellenére a Spéder Zoltán vezette FHB-csoport gyengülése, egy nappal az után, hogy nyomozók rohanták le az FHB-t, egy normafai cukrászdában találkozott Spéderrel, akivel annak idején együtt emelte fel az OTP-t, de aztán nagyon megromlott a viszonyuk, írja a 444.

Múlt csütörtökön, a Készentléti Rendőrség összehangolt akciója másnapján, miután nyomzók rohanták le az FHB-csoport irodáit, Csányi Sándor, az OTP-Bank elnök-vezérigazgatója egy normafai cukrászdában találkozott Spéder Zoltánnal, az FHB-csoport és a CEMP-médiabirodalom (melynek része az Index is) vezetőjével – írja a 444.

Ők egykor szövetségesek voltak, együtt építették fel és tették naggyá az OTP-csoportot. Az elválásuk állítólag nem volt szép, ennek részleteiről a Magyar Narancs írt először kétrészes Spéder-portréjában. Csányi nem nézte jó szemmel, hogy az OTP Banknak konkurens épül kormányzati hátszéllel, amely az FHB helyzetbe hozásával egy olyan monstrumot fog közre, melyben a posta, a közműcégek és a takarékok is benne vannak.

Régi szép idők: Csányi és Spéder
MTI / Koszticsák Szilárd

Kormányzati és Fidesz-körökből a Spéder ellenes összehangolt támadást a 444-nek úgy magyarázták, hogy Spédernek csak a rendszer kiépítésére adtak megbízást, arra nem, hogy ezen keresztül a saját érdekeltségeit konszolidálja pénzügyileg és betonozza be az irányítói szerepbe. Az új félállami konglomerátum tagjainak vezetésével Spéder közeli munkatársait bízta meg, és az építkezést egy idő után se az érintett minisztériumok, se a jegybank nem tudta ellenőrizni, ami szintén zavarta a komoly állami eszközöket rendelkezésre bocsátó kormányzatot.

A 444 ennél prózaibb magyarázatot is talált: Matolcsy az ő jobbkeze által vezetett MKB-t szeretné a takarékszövetkezetek központi bankjaként látni, és útjába volt a megerősödő FHB. De a Spéder-érdekeltségek kinyírásának több más haszonélvezője is lenne: Habony Árpád Spéder médiabirodalmára vethetett szemet (melyhez a szintén FHB-tulaj, Heinrich Pecina érdekeltségét, a Mediaworksöt is sorolják), a Seszták Miklós fejlesztési miniszter fémjelezte csoport pedig a konglomerátum energetikai lábának felügyeletét kaparintaná meg.

A "bankárháború" múlt héten tört ki, az Országgyűlés 24 óra alatt fogadott el egy törvényt, amely nehéz helyzetbe hozta Spédert, akire rászálltak a kormánypárti médiumok is, a TV2 pedig a "rejtőzködő milliárdosok" sorozatban foglalkozott vele. Ezek az anyagok az eddigi erős kormányzati hátszelét valahogy kifelejtették az anyagból. Közben a jegybank 105 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki az FHB Jelzálogbank Nyrt.-re tiltott piacbefolyásolás miatt, és személyi felelősségre vonási eljárást is indított, múlt szerdán a rendőrség szállta meg a bank irodáit, és a NAV is nyomozást indított a CEMP-médiacsoport ellen.

Orbán elárulta, kitől tudható meg a Spéder-ügy háttere

A Fidesz-frakció tagjai meg sem lepődnek azon, hogy valamiért megtorlás éri Spéder Zoltán FHB- és Index-tulajdonost, de azt nem tudják, hogy miért. Megkérdeztük Lázár Jánost és Orbán Viktort is, hogy mi van a háttérben, Kövér László pedig általában nem kedveli a karaktergyilkosságot.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!