Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az oroszok jelenlegi tervei szerint 2020-tól már csak az Északi Áramlaton át juthat gáz a közép-kelet-európai országokba. És jóval drágábban, mint most.
A rezsicsökkentés lezárása óta nem fizettünk olyan sokat az orosz gázért, mint 2018-ban, de az árak még tovább drágulhatnak, aminek nem Brüsszel, hanem Moszkva lehet a kiváltója, írja a G7.
Az oroszok ugyanis azt szeretnék, hogy az állami óriás Gazpromon kívül 2020 után senki ne tudjon gázt szállítani Közép-Kelet-Európába. Jelen állás szerint jövőre felhagynának az ukrajnai tranzittal, és kizárólag a Balti-tenger alatt kiépített Északi Áramlaton keresztül hoznák a gázt Európába.
Európa rémálma az Orbán által várt orosz gázvezeték
Ebben az esetben pedig, ha nem is lesz gond az ellátással, valószínű, hogy az árak lényegesen megugranak. A Gazprom lényegében monopolhelyzetbe kerül.
Emiatt pedig jó eséllyel visszatér az az időszak, amikor a nyugat-európai országok lakói lényegesen kevesebbet fizettek a gázért, mint a kelet-európaiak.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A támogatások elosztásának koordinálása az Ökotárs feladata lesz – ugyanazé a szervezeté, amelyet egyszer már kipécézett magának a kormány, és az ő szerepükre hivatkozva milliárdokról mondott le, miközben harcot hirdetett a civilek ellen.