szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Parlamentben számoltak be a brit kilépés állásáról.

Szeptember végéig 55 600 magyar kérelmezte az Egyesült Királyságban a letelepedett státuszt – hangzott el az Országgyűlés Európai ügyek bizottságában, ahol Iain Lindsay brit nagykövet és Takács Szabolcs, a kormány Brexit-ügyi miniszteri biztosa számolt be a brit kilépés helyzetéről.

Emlékezetes: néhány napja újból elhalasztották a Brexit időpontját, jelen állás szerint ez valamikor január 31-ig történhet meg attól függően, hogy a britek mikor adják áldásukat az EU-val erről kötött megállapodásról. Mivel Londonban időközben előrehozott választásokat írtak ki, amelynek dátuma éppen a következő rendes EU-csúcs első napja, december 12-e, egyelőre kétséges, mi is történik. Így a felek azt sem zárják ki, hogy a britek végül mégis megállapodás nélkül távoznak az unióból.

Ebben a képlékeny helyzetben komoly újdonságokra nem is nagyon lehetett számítani a parlamenti bizottság ülésén sem, ahol Hörcsik Richárd bizottsági elnök némi malíciával a Forsyte sagához hasonlította a 2016-os népszavazás óta tartó folyamatot, amelyben „ember legyen a talpán, aki tudja, éppen hol tartanak a tárgyalások”.

Ezért is különösen fontos, hogy az ott élők vagy a britekkel gazdasági kapcsolatban levők számára legyenek bizonyosságok. Takács elmondta, hogy az Egyesült Királyságban élő, a kormány által 150-200 ezer fősre becsült közösség helyzetét rendezték a brit jogszabályok, és a viszonyosság alapján az itt élő britekét is. Azt is megjegyezte, hogy az 55 ezres regisztráció a tizedik legmagasabb a nemzetek közül, és bár sokan úgy gondolják, hogy a bevándorlásban a kelet-közép-európai országok járnak élen, valójában a magyarok előtt vannak a franciák, az olaszok vagy a spanyolok is. (A listát, nem meglepő módon a lengyelek vezetik nagyjából egymillió regisztrációval.)

Takács arról is beszélt, hogy egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy a Brexit utáni kereskedelmet milyen mértékben terhelik majd vámok. Ha abból a javaslatból indulunk ki, amelyről nemrég kezdett el tárgyalni a brit parlament, az alapján no deal esetén is az első 12 hónapban csak a termékek 11-12 százalékára vetnének ki vámot, ez a brit–magyar forgalmat tekintve mindössze 6 százalékot tesz ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szövetséget ajánlottak Boris Johnsonnak, de ebből nem biztos, hogy kér

Választási szövetséget ajánlott pénteken Boris Johnson konzervatív párti brit miniszterelnöknek Nigel Farage, a legradikálisabb EU-ellenes brit politikai erő, a Brexit Párt vezetője, de ennek fejében a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeit rögzítő megállapodás elvetését követelte.