szerző:
Dobos Emese
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egyre több ország zárja le a határait. Budapesten szinte már meg is szűnt a turizmus, ami nagyon sok szolgáltatót súlyosan érint. A vidéki, belföldi utazásokban még bíznak a szakemberek, hogy a járvány végeztével a szektor mentsvára lehet.

Sorra állnak le a légitársaságok a koronavírus miatt, a LOT március 15-ével már minden nemzetközi járatát felfüggesztette, a Ryanair is jelentősen, 80 százalékkal csökkenti a járatai számát, az Austrian Airlines is bejelentette kereskedelmi járatai leállását. Egyre több ország zárja le a határait: így tett Németország, Lengyelország, Belgium, Csehország Ukrajna és Montenegró is. Az Európai Bizottság is beutazási tilalmat javasol: a 30 napos beutazási korlátozás alatt kizárólag azok léphetnének be harmadik országokból a közösség területére, akik esetében ez elengedhetetlen. Természetesen kivételt képeznének a korlátozás alól a diplomaták, az áruszállítók, a szomszédos országokból ingázók, az EU-állampolgárok családtagjai, továbbá a hosszú távú tartózkodási engedéllyel rendelkezők, és a korlátozás meghosszabbítását sem tartják kizártnak.

Orbán Viktor az Országgyűlés hétfői ülésén jelentette be, hogy lezárják Magyarország határait, ami érinti a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret is, bár Ferihegy egyelőre nyitva tart. Az utazási korlátozás keretén belül: 

  • csak magyar állampolgárok léphetnek be az országba
  • beutazási tilalmat rendeltek el több országból (így Irán, Olaszország, Kína, Dél-Korea, Izrael)
  • karantént írnak elő azoknak, akik ezekről a területekről jönnek.

Müller Cecília országos tisztifőorvos az Operatív Törzs hétfő délutáni sajtótájékoztatóján tért ki arra, hogy a külföldről hazatérőknek két hét önkéntes karantént javasolnak, a járványos területekről érkezőkre pedig hatósági karantér vár.

A hazai turizmus már március elejére óriásit zuhant – és akkor még távol voltunk a határzártól és a fertőzöttek sorozatos bejelentésétől. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) már március elején bejelentette egy egymilliárd forintos vis maior keret létrehozását a koronavírus miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások megsegítésére. Távolról sem csak a szállásadókat érinti a mostani helyzet, hiszen sok szolgáltató (vendéglátóhelyek, cukrászdák, idegenvezetők, fürdők, stb.) függ a szektortól. A budapesti turizmust teljesen derékba töri a fennálló helyzet, vidéken azonban más a helyzet: az MTÜ is abban bízik, hogy az emberek a járvány végeztével belföldön utaznak el elsősorban nyaralni.

Míg az éttermek, cukrászdák (persze délután 3-ig) egyelőre számolhatnak hazai vendégekkel és házhozszállítással, az idegenvezetők helyzete más: "Az idegenvezetőknek akkor van munkája, ha jönnek a turisták. A rendes főszezon ráadásul most, húsvét környékén, áprilisban kezdődik és körülbelül októberig tart" - mondja Deák Judit, a Magyar Idegenvezetők Egyesületének elnöke. Itthon körülbelül 3-4 ezer regisztrált idegenvezető dolgozik és mindenki "kényszervállalkozó": egyéni vállalkozóként a vezetett csoportoktól függ a bevételük. "Azok számára könnyebb most, akik mellette például tudnak vállalni nyelvoktatást. Az idegenvezetők többsége ráadásul egyedülálló - a mostani helyzetben a párjuk keresetére sem tudnak támaszkodni. Minden azon múlik, hogy mennyi tartalékuk van" -teszi hozzá.  Legalább 3 hónap kieséssel számolnak, remélik, hogy ősztől már visszatérnek majd a turisták.

Az utazási irodák előzetesen nem kaptak tájékoztatást a rendelkezésről, így a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) most próbálja felmérni, hogy hány magyar turistacsoport tartózkodik külföldön és hogy mikor-hogyan térhetnek haza: „a magyarokat hazahozó légitársaságok értesüléseink szerint egy ideig még biztosan berepülhetnek” – mondta Bakó Balázs, a MUISZ szóvivője. Változónak látják egyébként azt, hogy a hírek hallatára hazatértek-e a szabadságukat töltők és bár nincsen főszezon jelenleg, ettől függetlenül tartózkodnak külföldön csoportok, és az sincs kizárva, hogy akár több átszállással érkeznének haza.

Napról-napra változik a helyzet a koronavírus-járvány miatt, azonban úgy látják, az utazók többsége kivár és türelmes, sokan inkább későbbre teszik át a már lefoglalt utat. A MUISZ egyelőre nem is tartja indokoltnak a 60 napnál későbbi utak lemondását, reményeik szerint nyár elejére rendeződhet a helyzet: „bár a turizmus rendkívül érzékeny ágazat, nagyon gyorsan is tud regenerálódni” – teszi hozzá a szóvivő. 

Ahogy elindult a közösségi Ne válts vissza jegyet! akció a színházakért, színészekért és műszaki dolgozókért, úgy a turizmus megsegítésére is: a #dontcancelmodify, #savetourism azt célozza meg, hogy az emberek ne mondják le az utakat, hanem várjanak ki és módosítsák a foglalásokat.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!