Gyenis Ágnes
Gyenis Ágnes
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Első fokon bűnügyi felügyelet alá helyezték a „műtrágyakirály” Bige László százmilliárdos nagyvállalkozót. Ezt azt jelenti, hogy egyelőre csak engedéllyel hagyhatja el a Nyíregyháza külső területén lévő több hektáros birtokát – tájékoztatta a hvg.hu-t Zamecsnik Péter ügyvéd. A döntés ellen ő is, az ügyész is fellebbezett.

A bíróság úgy találta, Bige szabadlábon akadályozná a büntetőeljárást, attól viszont nem tartottak, hogy elrejtőzne vagy elszökne, hiszen azt az elmúlt hónapokban bőven megtehette volna. Az ügyészég egyébként 800 millió forintos vesztegetéssel gyanúsítja Bige Lászlót, mondván, leértékelten adott el jó minőségű műtrágyát nagykereskedőknek, akik aztán azt piaci áron értékesítették tovább, a hasznon pedig osztoztak a vállalkozóval. Ezzel úgymond a saját cégét, a piacon vezető szerepet játszó Nitrogénművek Vegyipari Zrt.-t károsította meg. A társaság közleményben állt ki a kedden őrizetbe vett tulajdonos-vezető mellett.

„Az ügyészség a mostani gyanúsításban egy kereskedővel folytatott ügyleteket emelt ki, amelyek 2011 és 2016 között zajlottak” – mondta lapunknak Zamecsnik. A vesztegető partner azonban nem gyanúsított, aminek az lehet az oka, hogy együttműködik a hatóságokkal. A kiléte titkos, de a hvg.hu információi szerint egy évente több milliárd forint forgalmú, tatai nagykereskedő cégről, illetve annak tulajdonosáról van szó.

Bige egyébként a büntetőeljárás másfél évvel ezelőtti kezdete óta tagadja, hogy törvénytelenséget követett volna el, szerinte az ügy hátterében az áll, hogy valakik tönkre akarják tenni és bagóért megszerezni a vállalkozásait. Egy korábbi interjúban azt mondta, hogy megüzenték neki, amennyiben nem hagyja el az országot, börtönben fog ülni. Bizonyára nem véletlen egyébként, hogy Bige pont a mostani letartóztatása előtt hozta nyilvánosságra, hogy a Nitrogénművek számára 2020 a legsikeresebb esztendők közé fog tartozni üzleti és pénzügyi szempontból egyaránt. Az évi 80–90 milliárd forintos árbevétellel bíró társaság 2018-ban még 15 milliárd forintos veszteséget termelt, tavaly viszont már 800 millióval nyereséges volt. A cégnek ugyanakkor 130 milliárd forintot meghaladó, a saját tőkéje háromszorosára rúgó kötelezettségei voltak 2019 végén.

Nem ez az első vizsgálódás Bige cégeinél

Sorozatos támadások érték Bige vállalatait (nemcsak a péti, hanem a szolnoki gyárát is) az elmúlt két évben; egymást érték a versenyhatósági, illetve a környezetvédelemmel kapcsolatos vizsgálatok. Az egyik helyszíni környezeti ellenőrzés során a szolnoki üzemét tavaly átmenetileg be is zárták.

Börtönt kérnek a magyar milliárdosra, Bige Lászlóra

A karantén időszaka azért is szélsőséges volt idén, mert volt, aki meghízott, és volt, akinek nélkülöznie kellett - mondja Szabó Simon. A színész a segítségnyújtásban látja az esélyét annak, hogy ebből az évből még valami jót kihozzunk.

A Gazdasági Versenyhivatal pedig több mint két éve vizsgálja a magyar műtrágyapiac legnagyobb szereplőit kartellezés – például az unióból érkező importot alacsony árakkal ellehetetlenítő kereskedés – miatt, amibe akár a Bige-féle gyanúba keveredett ügylet is belefér. Az eljárásnak azonban máig sincs eredménye, a hatóság a hvg.hu mai megkeresésére annyit válaszolt, hogy az eljárás még folyik, s ők nem eddig nem tettek feljelentést senki ellen.

A hazai műtrágyapiacon három nagy szereplő játszik még, amelyek érdekeltek lehetnek a piacszerzésben. Andrej Babis cseh kormányfő Agrofert nevű cégcsoportja, amelynek Szlovákiában van is már egy műtrágyagyára; Csányi Sándor OTP-vezér évi 300 milliárd forintos árbevételt elérő KITE integrátormamutja; valamint az agrárszektorba búzakeményítő- és izocukorgyár révén betüremkedő, befolyását e szektorban is folyamatosan növelő Mészáros Lőrinc.

Jóllehet a vadászszenvedélyük közös, Csányi és Bige több mint egy évtizede ádáz üzleti ellenfelek. A bankvezér egykor részese volt a műtrágya-birodalom felépítésének. Az Erdélyből áttelepült, gyógyszervegyész végzettségű, a műtrágya-kereskedést a kilencvenes években romániai importtal kezdő Bige mindkét nagy magyarországi gyárát az OTP hiteléből vette meg (a szolnokit 1997-ben, a pétit 2002-ben), s a bank képviselői eleinte a gyárakat tulajdonló vállalkozások vezetésében is részt vettek. Egy évtizeddel később, 2008-ban azonban – máig tisztázatlan okok miatt – megromlott köztük a viszony, s az OTP leállt a Bige-csoport hitelezésével, bajba sororva ezzel a vállalkozót. Bige birodalmát akkor a Gyurcsány-kormány mentette meg, az állami MFB Bank kölcsönével. A hatalom jóindulatára most aligha számíthat. Bige ugyan eddig mindig ügyes válságmenedzsernek bizonyult, s üzleti kapcsolatai szerint soha nem válna meg a vállalataitól, csakhogy a NER-rendszerében ellene szól, hogy – mint az őt ismerők mondják róla – „nem dörgölőzik a politikához”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!