szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az innovációs és technológiai miniszter szerint a Fudan Egyetemmel egy ékszerdoboz jönne létre a fővárosban.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter tárgyalni akar a kínai Fudan Egyetem budapesti beruházásáról Karácsony Gergely főpolgármesterrel és Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármesterrel – derül ki a tárcavezető az atv.hu-nak adott nyilatkozatából. Palkovics azt mondta:

szerinte a projekttel szembeni tiltakozás “információhiányból” fakad, amit egy “fehér asztal mellett” orvosolni lehet.

Palkovics László arról is beszélt a portálnak, hogy olyan ajánlatot tenne Karácsonynak és Baranyinak, ami “pestiesen szólva, nem lesz semmi”.

“Ha úgy gondolja a főváros és a ferencvárosi önkormányzat, hogy meg akarja akadályozni a Fudan projektet, lelkük rajta. De annak tudatában kell lenniük, hogy ezzel gyakorlatilag beismerik, nem akarják, hogy a hazai felsőoktatást érdemben fejlesszük, versenyképesebbé tegyük, hogy szerintük a magyar fiatalok nem tartanak igényt korszerű képzésekre” - mondta a miniszter, aki szerint “marhaságokat beszél” az, aki szerint a Fudan Egyetem a Kínai Kommunista Párt egyik egyeteme.

A tárcavezető hozzátette, hogy a mérnöki vagy orvosi szaktudásnak, amelyet a budapesti kampuszon sajátíthatnak majd el a magyar és európai hallgatók, nincs világnézete. Azt pedig a leghangosabban kommunistázók sem vitathatják el Kínától szerinte, hogy tudományban, kutatás-fejlesztésben, technológiában elképesztő fejlődést produkálva vezető szerepre tör a világban. “A legjobbaktól pedig nemcsak hogy nem szégyen, hanem kifejezetten hasznos, érdemes is tanulni”.

Palkovics: Nem kell ahhoz egyetem, hogy egy ország titkosszolgálati tevékenységet folytasson

A miniszter szerint nehéz az orvostudományba, a műszaki tudományokba ideológiát vinni.

Palkovics László a portál kérdésére felsorolta, hogy a kínai egyetemen a tervek szerint milyen képzések lesznek majd: empirikus elemzés és menedzsment-technológia, gazdasági stratégiák, pénzügyi tervezés, programmenedzsment, kínai nyelvi készségek, nemzetközi tanulmányok és geopolitikai képzések, gyógyszerészet- és orvostudományi, adattudományi és big data képzések, kommunikációs mérnök és médiatanulmányok, járműmérnökök képzése, automatizált rendszerek. Arra külön felhívta a figyelmet, hogy az orvostudományból is a klasszikus, ha úgy tetszik, európai változatot oktatják majd, nem a kínai orvoslást.

Palkovics arról is beszélt, hogy a terület, ahova az egyetem és a Diákváros építését tervezik, az Budapest “egyik szégyenfoltja”, az “egyik legrondább rész a Duna-parton”. Szerinte ha az önkormányzat megakadályozza a beruházást, azzal nemcsak nagyjából 10-12 ezer egyetemistától veszik el a kollégiumi helyet, hanem a környék fejlődését, élhetőbbé tételét is hátráltatják.

A népszavazásról azt mondta a miniszter, hogy az “a városvezetők ötlete, ügye, elindítása rajtuk és a megfelelő számú támogató összegyűjtésén múlik. De ha megállapodunk, mielőtt bármit kezdeményeznek, egy értelmezhető ajánlatot teszünk, amit ők elfogadnak, akkor nem lesz szükség népszavazásra”. Megismételte, hogy szerinte inkább tárgyalni kellene a fővárossal és a kerületi önkormányzatokkal a beruházásról, mert “az valóban nem jó, hogy az érintett városvezetőkkel nincs egyetértés”.

“Ha megnézi az elmúlt hat évet, a konfliktusokban én mindig mindenkivel egyeztettem, a fél világot keresztülutaztam. Ezt a szokásomat, hogy megpróbálok másokkal tárgyalások útján megállapodni, nem szeretném föladni. Erre amiatt is szükség van, mert a jobbító szándékainkat sokszor előítéletes módon félreértik, vagy a változásokban ellenérdekeltek félremagyarázzák. A városvezetők tiltakozása mögött ezúttal inkább az információhiányt sejtem, ebben a mi mulasztásunk is benne lehet, de ez nem olyan hiba, amit fehér asztal mellett ne lehetne kijavítani” – mondta Palkovics az atv.hu-nak.

A miniszter ezután úgy fogalmazott, hogy a beruházással “egy ékszerdoboz” jön létre, amely elmondása szerint “öt éven belül meg fog térülni”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!