szerző:
Bank360.hu
Tetszett a cikk?

Egyre többen vannak beoltva Magyarországon koronavírus-fertőzés ellen, így pedig egyre többekben merülhet fel reális lehetőségként egy külföldi utazás lehetősége. A Bank360 elemzői ezért megvizsgálták: számít-e egy utasbiztosítási megkötésénél a védettségi igazolvány, valamint hogy mi történik, ha a járvány miatt karanténba kerülünk, esetleg külföldön betegszünk meg a vírussal.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Ahogy közeledik a nyár és egyre több ember van beoltva Magyarországon és az Európai Unióban, egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a nyárra kinyitnak a határok. Mégis, egy utazás előtt nem árt majd tájékozódni, hogy egy ilyen, a szokásosnál bizonytalanabb környezetben, mire terjed ki az utasbiztosításunk.

“Az uniós és a magyarországi védettségi igazolványokról egyre többet hallani. A tervek szerint ez az igazolás olyan elektronikus vagy fizikai kártya lenne, ami az EU területén könnyítené meg az emberek mozgását, részben azért, hogy könnyebben lehessen már az idén nyaralni menni. Az uniós rendszer még kidolgozás alatt van, a hazai pedig már elindult, de még nem járnak hozzá jogosultságok” – közölte Bagyinszki Dániel, a Bank360 elemzője. 

A nyári nyaralásokkal kapcsolatban tehát felmerül a kérdés, hogy a Magyarországon működő biztosítók tervezik-e számításba venni a védettségi igazolásokat, illetve hogy hogyan fedezik utasbiztosításaik a koronavírusból eredő kórházi kezeléseket vagy az esetlegesen felmerülő költségeket.

A védettségi igazolvány egyelőre nagyjából semmit nem ér

A védettségi igazolványokkal kapcsolatban a biztosítók álláspontja egységes. A Bank360 megkeresésére közölték, hogy jelenlegi állás szerint nem veszik figyelembe ezeket az igazolásokat, azonban a közeljövőben ez a kártya meghatározó kérdése lehet a turizmusnak.

Az Allianz azt közölte a Bank360-nal, hogy utasbiztosítások vonatkozásában nem számít az oltottsági igazolvány megléte vagy hiánya, és ugyanígy, az Aegonnál sem veszik figyelembe az oltási igazolványt kötéskor.

A Groupama Biztosítónál sincs szükség az igazolványra ahhoz, hogy utasbiztosítást kössünk. “Legtöbb esetben a fogadó ország kér 72 óránál nem régebbi negatív tesztet” – közölte Kádár Péter, a Groupama Biztosító termékmenedzsment igazgatója. Hozzátette: ilyen esetekben már a repülőre is csak annak megléte esetén lehet felszállni, és gyakran a megérkezéskor is azonnal tesztelik az utasokat.

“Vizsgáljuk az oltási igazolás kapcsán ügyfeleinknek nyújtható előnyök lehetőségét, úgy véljük, a nyári szezon folyamán az oltási igazolás vagy igazolvány egy központi kérdés lesz a turizmusban. Ugyanakkor egyértelmű számunkra, hogy az oltási igazolás megléte rövid távon nem lehet előfeltétele az utasbiztosítási védelem megvásárlásának” – közölte Szabó Tamás, az Union utas üzletágának vezetője.

Az Uniqa biztosító úgy tájékoztatott: az oltottsági igazolványok adta jogosultságokkal kapcsolatban se hazai, se nemzetközi szinten nincsenek még konkrét szabályozások. Ugyanakkor ebben a kérdésben az a közös álláspont körvonalazódik, hogy az oltottság, így az igazolvány megléte nem lesz előfeltétele az utazásnak, inkább az országok közötti szabad mozgás megkönnyítésére lesz hivatott.

Ha külföldön leszünk koronavírusosak, annak költségeit szinte mindenki kifizeti

Másik felmerülő kérdés a külföldi utazásokkal kapcsolatban, hogy milyen esetekben biztosítják a jelenlegi helyzetben a koronavírus-járvány kapcsán felmerülő kórházi ellátást, illetve az esetlegesen beálló karanténkötelezettség miatti anyagi terheket.

“Minden fogyasztói szerződésünk, a Világlátó utasbiztosítás és a Compass utasbiztosítás is kiterjed a koronavírus következtében szükségessé váló sürgősségi orvosi kezelésre, így a kórházi ellátásra is. Ez alapértelmezett, minden termékünk minden csomagja tartalmazza” – közölte a Bank360-nal Bodor Máté, az Aegon utasbiztosítási üzletágvezetője. Hozzátette: a külföldi karanténba kerülés okozta pluszköltségekre köthető kiegészítő biztosítás, ezzel kapcsolatos biztosítási védelmüket 2021. március közepén vezették be, Covid-19 kiegészítő biztosítás néven.

Az Allianz Hungária utasbiztosításai szintén kiterjednek a külföldön vírusos fertőzés kapcsán szükséges sürgősségi ellátásra, ez alól pedig a koronavírus-járvány sem jelent kivételt. Amennyiben ügyfeleik vírusfertőzés miatt sürgősségi ellátásra szorulnak, bármely utasbiztosításuk esetében megtérítik a sürgősségi ellátáshoz kapcsolódó költségeket, természetesen csak a választott utasbiztosítás szerinti összeghatárig.”

A Groupama Biztosítónál szintén nyugodtak lehetnek az ügyfelek. “A koronavírus következtében felmerülő esetleges sürgősségi ellátások költségeit megtérítjük, ideértve az orvoshoz jutás költségeit és a gyógyszerkiadásokat is. Így tehát amennyiben ügyfelünk koronavírus fertőzéssel kerül kórházba, abban az esetben a kórházi ellátás költségeit és az egyéb járulékos költségeket – mint például a hazautazás átfoglalásának költsége –, fedezi az utasbiztosítás” – közölte Kádár Péter.

Az Union is nyújt térítést Covid–19-megbetegedések kapcsán, ráadásul készültek járványspecifikus fedezettel is. “2020. júliusától egy esetleges járványügyi zárlat miatt felmerült szállásköltség, repülőjegy átfoglalása kapcsán extra költségtérítést kínálunk prémium termékünk megvásárlása esetén” – közölte Szabót Tamás.

A piaci gyakorlattól az Uniqa sem tér el, hiszen a koronavírus-fertőzés kapcsán szükségessé váló kórházi ellátás költségeit fedezik az utasbiztosításaik. A feltételben nevesített biztosítási események tekintetében térítik a költségeket koronavírus okozta megbetegedés esetén is. A karantén miatti többletköltségeket – tehát amikor nem történt káresemény, pusztán a helyi szabályozás miatt karanténba kell vonulnia a biztosítottnak –, viszont nem fedezi a biztosításuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!