szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mindez lényegesen gyorsabb tempót jelent, mint korábban kommunikálták.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az orosz olaj jelenleg a németországi olajimportnak mindössze 12 százalékát teszi ki – mondta kedden Robert Habeck gazdasági miniszter, hozzátéve, hogy Európa legnagyobb gazdasága azt reméli, hogy néhány napon belül ki tudja váltani az összes, Oroszországból szállított olajat.

A bejelentés meglepetés ahhoz képest, hogy a legutóbb azt kommunikálták a németek, hogy év végére tervezik a leválást. A Reuters múlt heti jelentése szerint Annalena Baerbock német külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy nyárig felére csökkentik a behozott mennyiséget, az év végére pedig teljesen befejezik a behozatalt. Az olaj után a gázzal folytatódik majd a folyamat, összhangban a közös európai menetrenddel. „A rendszerből való közös kilépés, az Európai Unió teljes kilépése a közös erőnk” – jelentette ki.

Szintén a Reuters írt arról hétfőn, hogy az EU most készíti elő az Oroszország elleni hatodik szankciócsomagot, amelynek része lenne az olajembargó valamilyen formája. A lap híre megemlíti, hogy Ukrajna és néhány EU-tagország, köztük Lengyelország és Litvánia, az orosz olaj és gáz betiltását akarja, míg Németország és Magyarország ellenzi az azonnali olajembargót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

London szerint az ukránok akár brit fegyverekkel is lőhetik Oroszországot

Nagy-Britannia támogatja azt, hogy Ukrajna oroszországi célpontok ellen hajtson végre támadásokat és nem tartja feltétlenül problémának azt, ha a katonai akciók során a Nagy-Britanniától kapott fegyvereket is bevetik – ezt James Heappey brit védelmi minisztériumi államtitkár-helyettes nyilatkozta a Times rádiónak.