szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottságnak van elképzelése arról, hogy kellene elkölteni a pénzt, koordinálna is szívesen.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ukrajna újjáépítése 500-600 milliárd euróba kerülhet. Erről beszélt az Európai Bizottság alelnöke, aki közölte, hogy Brüsszel kettős szerepet töltene be ebben az új Marshall-tervben: egyrészt vállalná az összeg jelentős részét, másrészt pedig az újjáépítés koordinálását.

"Az Európai Unió nagy összegekkel venne részt az újjáépítésben" - hangsúlyozta Valdis Dombrovskis Marrákesben. A beszédről beszámoló Politico megjegyzi, hogy már sok hasonló elképzelésről esett szó azóta, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, de konkrét összeget csak most említettek először. Brüsszel javaslatot készít elő Ukrajna újjáépítésére, és ezt még ebben a hónapban közzéteszik.

"Ebben a javaslatban összekapcsolják az infrastruktúrafejlesztéseket azokkal a szükséges reformokkal, amelyek ahhoz kellenek, hogy Ukrajna csatlakozhasson az Európai Unióhoz" - hangsúlyozta Valdis Dombrovskis alelnök.

Volodimir Zelenszkij elnök maga jelentkezett az Európai Unióba, ahol ezt el is fogadták, de határidőt nem adtak. Emmanuel Macron, aki jelenleg az Európai Unió soros elnökségét adó Franciaország államfője közölte, hogy Ukrajna belépése még évekbe, sőt évtizedekbe is beletelhet.

Az Európai Unió állam és kormányfői márciusban döntöttek úgy, hogy szolidaritási alapot kell létrehozni Ukrajna támogatására. Ki finanszírozza ezt az alapot? Valdis Dombrovskis alelnök most úgy nyilatkozott, hogy az Európai Unió kész jelentős részt vállalni ebből.

Ezenkívül felmerült még, hogy a nyugati országokban befagyasztott orosz milliárdokat fordítsák erre a célra. Illetve az is felmerült, hogy békeszerződésben kényszerítsék Oroszországot arra, hogy jelentős összeget befizessen a szolidaritási alapba, hiszen Putyin elnök inditotta meg a háborút február 24-én. Mások azt javasolják, hogy nemzetközi donorkonferenciát kell szervezni, ha elcsitulnak a harcok Ukrajnában - írja a brüsszeli Politico.

Az Európai Bizottság hamarosan jogi javaslatot tesz minden tagállamnak, amely megkönnyíti a befagyasztott orosz vagyonok kisajátítását. Két uniós tisztviselő erről tájékoztatta a Politicot. A javaslat szerint bűncselekmény lenne az, ha valaki megpróbálja kijátszani az Oroszország elleni szankciókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!