Már két német politikus nyilatkozott úgy, hogy Magyarország nélkül is ki lehetne vetni a szankciót Oroszországra.
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Németország hajlandó lenne támogatni, hogy az Európai Unió tagországai Magyarország nélkül vezessenek be embargót az orosz kőolajra – mondta Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter a Deutschlandfunk német országos közszolgálati rádióban sugárzott interjúban.
A Zöldek politikusa arról beszélt: csalódott az orosz olajembargó ügyének elhúzódása miatt.
Rámutatott, hogy a tárgyalásokat, egyeztetéseket az Európai Bizottság vezeti, s ha a testület elnöke azt mondja, hogy
megcsináljuk 26-an, Magyarország nélkül, akkor ez egy olyan út, amelyet mindig támogatnék”.
Katarina Barley (SPD), az Európai Parlament alelnöke is arról beszélt vasárnap, hogy a többi uniós tagállamnak Magyarország nélkül kellene kezdeményeznie az olajembargót, ami Oroszország ellen irányul. Barley ezt egyáltalán nem tartja ideális helyzetnek, ám mint mondta, Orbán Viktor magyar kormányfőt csak nagyon sok pénzzel lehet rávenni arra, hogy beleegyezzen egy ilyen szankcióba.
„Nyilvánvaló, hogy Orbán, a családja és a barátai közpénzt lopnak" - mondta legutóbb Katarina Barley.
Robert Habeck szerint már eddig is igen hatékonyak az Ukrajna ellen indított háború miatt Oroszországra kivetett szankciók. Az orosz központi bank elnökének kijelentései alapján tudható, hogy az „ország csődben van”, és legfeljebb azon a fejlettségi szinten képes tovább működni, amelyen 1980-ban állt – mondta a német alkancellár.