szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország külügyminisztere kijelentette, hogy Moszkva a Kínával való kapcsolatok fejlesztésére fog összpontosítani, bár kész meghallgatni a nyugati javaslatokat is a kapcsolatok helyreállításáról.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Szergej Lavrov egy moszkvai rendezvényen feltett kérdésre azt válaszolta, hogy a nyugati országok „ruszofóbiát” hirdettek, mióta Oroszország megkezdte az ukrajnai inváziót – írja a Guardian. Moszkva azon dolgozik, hogy a nyugatról importált árukat helyettesítse, és a jövőben csak olyan „megbízható” országokra fog támaszkodni, amelyek függetlenek a Nyugattól.

„Ha ők (a Nyugat) fel akarnak ajánlani valamit a kapcsolatok újrafelvételére, akkor komolyan meg fogjuk fontolni, hogy szükségünk van-e ilyesmire egyáltalán” – mondta Lavrov a külügyminisztérium honlapján található átirat szerint.

Lavrov sérelmeket fogalmazott meg a nyugati országokkal szemben, amelyek szerinte eltökéltek abban, hogy Oroszország kárára változtassák meg a nemzetközi kapcsolatok szabályait. „A biztonságunk, a gazdaságunk és hazánk szociális szférája szempontjából kritikusan fontos ágazatok fejlődésének biztosítása érdekében meg kell szakítanunk a nyugathoz fűződő minden függőségünket." – mondta.

Lavrov szerint Moszkva célja most a Kínával való kapcsolatok további fejlesztése. Most, hogy a Nyugat „diktátori pozícióba” került, a Kínával való gazdasági kapcsolataink még gyorsabban fognak növekedni. Az állami költségvetés közvetlen bevételein túl ez egy lehetőség (az oroszországi) távol-keleti és kelet-szibériai fejlesztésére is”.

Kína – mondta – olyan információs és kommunikációs technológiákkal rendelkezik, „amelyek semmivel sem maradnak el a nyugatiaktól. A nagy üzlet itt kölcsönös előnyökkelfog járni”.

Lavrov szerint Oroszország „csak magára és azokra az országokra számít, amelyek megbízhatónak bizonyultak, és nem „táncolnak úgy, ahogy mások fütyülnek”. Ha a nyugati országok meggondolják magukat, és felajánlják az együttműködés valamilyen formáját, akkor majd mi eldöntjük, hogy kérünk-e belőle.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!