szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az energetikai szakember szerint nem a mostani tél lesz a kérdéses, hanem a következő.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nem számít jelentősebb ellátásbiztonsági problémákra Holoda Attila (képünkön) volt energetikáért felelős helyettes államtitkár, legalábbis az idei télen nem – derül ki a G7-nek a szakemberrel készített podcastjából. Holoda szerint nem az a kérdés, hogy lesz-e gáz, vagy sem, hanem inkább az, hogy az ipari szereplők kibírják-e a sokszorosára emelkedett gázárakat. Ráadásul az árak magasan tartása az oroszok érdekeit szolgálja, akik ezért meg is tesznek mindent.

Ugyanakkor a szakember elmondta azt is, hogy a gázfegyver bevetése súlyos stratégiai hiba volt Moszkva részéről, mert végső soron neki nagyobb szüksége van vásárlókra, mint az orosz gáztól függetlenedni akaró nyugati államoknak a portékájára. Ha valaki egyszer leszokott a földgázról, és villamos- vagy geotermikus energiával kezd fűteni, az már nem fog visszatérni a földgázhoz, így Oroszország tartósan el fogja veszíteni a piacát. Már most is jóval kevesebb földgázt fogyaszt Európa, mint korábban – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus - Moravecz Kata EUrologus

Korlátozná az EU az orosz gáz árát, Szijjártó szerint ez abszurd

Összeült az európai energetikai miniszterek tanácsa, hogy megvitassák, mit tehet az EU a növekvő áramköltségek ellen. A négy fő elemből álló javaslat legnagyobb volumenű pontja az, hogy a miniszterek korlátoznák az orosz gáz felvásárlási árát az EU-ban. Erre és a javaslat többi pontjára az Európai Bizottság hamarosan konkrét javaslatot is készít, Szijjártó Péter azonban már most jelezte, a magyar kormány ellenzi az ársapka ötletét.